Keenetic, WPA3 Güvenlik Protokolünü, Türkiye’de bir ilk olarak tüm ürünlerinde sunmaya başladı.

Sıradaki içerik:

Keenetic, WPA3 Güvenlik Protokolünü, Türkiye’de bir ilk olarak tüm ürünlerinde sunmaya başladı.

e
sv

Sparkle, yeni enerji tasarruflu elektrik ve soğutma sistemlerini hayata geçirdi

20 Eylül 2019 15:35

 

İtalya’daki ilk uluslararası hizmet sağlayıcısı ve dünyanın önde gelen ilk on operatörü arasında yer alan Sparkle, son teknoloji ürünü enerji tasarruflu ekipmanlarla İstanbul Veri Merkezi’nin büyüme ve renovasyon süreçlerini tamamladı.

Günümüzde dünyadaki elektriğin yüzde 2’sinden fazlasını veri merkezleri kullanıyor. Bu durum, bir yandan müşterilerin artan hizmet taleplerini karşılamak için daha verimli teknolojilerin kullanımını, diğer yandan da enerji tüketimlerini azaltmayı gerektiriyor.

Türkiye’deki ilk Yeşil Veri Merkezi statüsünü kazanarak, Sparkle’ın Tier-1 düzeyindeki global IP Transit servisi Seabone ile hizmet sunan Yenibosna’daki tesislerinde lityum iyon (Li-ion) bataryaları kullanarak 2018’de Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Sparkle, sahip olduğu en son teknolojiler ve en gelişmiş izleme sistemleriyle Türkiye’nin en büyük ve en önemli açık barındırma servisleri sunan tesislerinden biridir.

Geçen yıl baştan aşağı yenilenen tesis, yeni eklenen 300 m2 büyüklüğündeki beyaz alanla daha da genişledi. Ayrıca, Veri Merkezi’nin mevcut ve yeni müşterilerine daha fazla enerji ve alan sağlarken çevresel sürdürülebilirlik ve verimlilik açısından güvenilirliğini artırmak için enerjiyle ilgili çeşitli uygulamalar da hayata geçirildi.

Yapılan yenilikler arasında, güç sisteminin Orta ve Düşük Voltajlı dönüştürücüler, jeneratörler, kesintisiz güç kaynakları ve bataryalar gibi tüm bileşenleri için enerji tasarruflu teknolojilerin benimsenmesi ve tüketimi yüzde 14 azaltırken kapasiteyi yüzde 40 artırabilen yeni soğutma sistemlerinin kullanılmaya başlanması yer alıyor. Tüm bu yeniliklerin sonucunda ortalama Güç Kullanım Verimliliği (PUE) oranında önemli bir iyileşme sağlandı.

Bu gelişmelerin yanı sıra, müşterilere, müşteri veri güvenliği ve gizliliğiyle ilgili yasal düzenlemelere tam uyum sağlayan güvenli ve sürdürülebilir bir altyapı sunmak için, veri merkezi modernizasyonu kapsamında yangın ve emniyet sistemleri de yenilendi.

Sparkle’ın bu tesise yaptığı yatırımlar şirketin hizmet sağlayıcılar ile kritik öneme sahip BT sistemleri için sürdürülebilir, güvenli ve türünün en iyisi altyapılara ihtiyaç duyan çok uluslu ve yerel kurumlara çok çeşitli entegre ICT çözümleri ve global erişim sunma taahhüdüne olan bağlılığını kanıtlıyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
error: Content is protected !!