Zoom mevcut ve yeni üretken yapay zeka özelliklerini yeniden markalaştırıyor

Sıradaki içerik:

Zoom mevcut ve yeni üretken yapay zeka özelliklerini yeniden markalaştırıyor

e
sv

TikTok Avrupa verilerini ilk yerel veri merkezine taşımaya başladı

05 Eylül 2023 18:13

Uzun zamandır beklenen oldu TikTok, Avrupa’daki ilk veri merkezinin nihayet faaliyete geçtiğini ve kullanıcıların verilerinin yeni tesise taşınma sürecinin başladığını açıkladı.

Kısa formatlı video devi, 2020 yılında İrlanda’da bir veri merkezi açacağını duyurmuş ve o dönemde 2022 yılının başlarında bölgede açılmasını beklediğini belirtmişti. Bu zaman çizelgesi daha sonra 2022’nin sonlarına ve ardından tekrar 2023’e ertelendi.

Şirket, veri geçişinin başlamış olmasına rağmen, 2024’ün 4. çeyreğine kadar tamamlanamayacağını ve bu noktada şirketin aslında iki ek veri merkezinin faaliyete geçmesi gerektiğini doğruladı: İrlanda’da ikinci bir veri merkezi ve Norveç’te tamamen yenilenebilir enerji ile çalışacak bir başka veri merkezi bunlardan bazılarıdır.

Yeni veri merkezleri tamamen faaliyete geçene kadar geçici bir önlem olarak TikTok, Avrupa Birliği, İsviçre ve İngiltere’dekileri de içeren Avrupalı kullanıcılarının kişisel verilerini ABD’de bulunmasına rağmen özel bir güvenli bölgede depolamaya başladığını söylüyor.

Clover Projesi

TikTok kısa süre önce Avrupa veri merkezi çalışmalarını bir dizi ek veri gizliliği ve güvenlik çabasıyla bir araya getirerek buna Clover Projesi adını verdi. Bunun bir kısmı, hangi çalışanların Avrupa TikTok kullanıcı verilerine erişebileceğini belirleyen “güvenlik ağ geçitleri” de dahil olmak üzere yeni veri erişimi ve kontrol süreçlerinin getirilmesini içeriyordu. Bu, TikTok’un Çin’deki ana şirketindeki personelin Avrupa’dakiler de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılardan gelen verilere erişebileceğini doğruladığı önceki yıl tartışmalı bir açıklamanın ardından geldi. Bu durum, dünya çapında sayısız hükümetin güvenlik endişeleri nedeniyle TikTok’u devlet cihazlarında yasaklamasına yol açtı.

Görünen o ki, geçici yeni yerleşim bölgesi de kısmen bu konularla ilgilidir. TikTok, Çin’de bulunan çalışanların yeni yerleşim bölgesinde depolanan hiçbir veriye erişemeyeceğini söylüyor.

Clover Projesi’ndeki veri gizliliğini destekleme çabalarının bir parçası olarak TikTok, daha önce veri kontrollerini ve uygulamalarını denetlemek için bağımsız bir güvenlik şirketinin hizmetlerinden yararlanacağını da açıklamıştı. Şirket bugün bu şirketin kimliğini doğruladı: NCC Group, Avrupa genelinde ofisleri bulunan, İngiltere merkezli halka açık bir bilgi güvence firmasıdır.

TikTok’un Avrupa Kamu Politikası Başkan Yardımcısı Theo Bertram bir blog yazısında, “NCC Group, Avrupa kullanıcı verileri, TikTok uygulaması, veri merkezlerimiz ve diğer TikTok altyapısı etrafında oluşturduğumuz yeni güvenlik ağ geçitlerinin sürekli güvenlik değerlendirmelerini gerçekleştirecek” dedi. “NCC Group ayrıca güvenlik ağ geçitlerimiz için yönetilen bir güvenlik hizmetleri sağlayıcısı olarak hizmet verecek, şüpheli veya anormal erişim girişimlerini belirlemek ve bunlara yanıt vermek için gerçek zamanlı izleme gerçekleştirecek ve gelişmiş güvenlik kontrolleri işlemlerinin bütünlüğü konusunda güvence sağlayacaktır.”

Bertram, TikTok ve NCC Group’un yeni veri güvenliği sisteminin nasıl çalıştığını özetlemek için önümüzdeki aylarda Avrupalı politika yapıcılarla birlikte çalışmayı planladığını da sözlerine ekledi.

 

Daha fazla bülten için; 

ASUS Vivobook S 15 OLED BAPE® Edition Teknoloji ve sokak modasını buluşturan tasarım

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!