Dijital medya nedir? Dijital medya uzmanı kimdir? Ne iş yapar?

Sıradaki içerik:

Dijital medya nedir? Dijital medya uzmanı kimdir? Ne iş yapar?

e
sv

Öğle yemeğini çalışma masanızda yememek için 6 sebep

01 Şubat 2019 23:11

Ofis çalışanlarının yüzde 40’a kadarının mesai günü içerisinde genellikle çalışma masalarında yemek yediği tahmin ediliyor. Öğle yemeğinizi çok işlevli bir şekilde geçirmek iş yükünüzün altından kalkmak için en iyi yolmuş gibi gelebilir ama aslında sağlığınız ve üretkenlik düzeyleriniz için zararlı olabilir.

Ofis öğle yemeği

1.  Aşırı yemeniz çok daha muhtemel

İş tarafından dikkatiniz dağıtıldığında yemek yemek, hem bel ölçünüz hem de enerji seviyeniz için bir felakete yol açabilir. Kaç defa adeta robot gibi öğle yemeğini hatır hutur yerken bir anda son lokmaya geldiğinizi fark ettiniz? Araştırmalar dikkat dağınıkken yenilen yemeğin aşırı yemeye yol açtığını göstermektedir. Örneğin bir çalışmada TV izlerken yemek yiyenlerin yüzde 36 daha fazla pizza ve yüzde 71 daha fazla makarna ve peynir yediği keşfedilmiştir.

Dahası, dikkat dağınıklığına yol açan şeyin türünün önemli olmamasıdır. Yani, çalışma masanızda TV izlemeniz çok da olası değilse de ekrana bakışlarınızı dikmiş oturup yemek: bir Excel çalışma sayfasını ekranda kaydırırken ya da e-postalar üzerinde kafa patlatırken yemeniz aynı ölçüde zarar verici olabilir.

Denemeniz için: Dikkat dağıtıcı şeyleri kapatın. Bilgisayar ekranından uzaklaşın ve akıllı telefonunuzu çantanıza koyun. Yediğiniz şeye odaklanmak için kendinize zaman ayırın. Her lokmanın tadını, lezzetini alın ve keyfini çıkarın. Dikkatinizi vererek yemeyi tatbik ederek daha az yiyecek ve daha tatmin olmuş bir şekilde yemeğinizi bitireceksiniz.

2.  “Beyin molasına” ihtiyacınız var

Öğle yemeği zamanı kendinize zihninizi tazeleyebilmeniz için bir “beyin molası” vermeniz için harika bir fırsattır. Yapılacak listenizdekilere yetişmeniz ve sosyal medyada şöyle bir dolaşmak için öğle arası zamanınızı doldurmak çok kolay olabilir. Bütün gün ekran başında takılıp kalmak sizin stresli ve bunalmış hissetmenize sebep olabilir.

Denemeniz için:Öğle arası zamanınızı ofisten uzaklaşmak ve her zamanki rutininizden kopmak için kullanın. Öğle yemeği esnasında bunları karıştırın ve yeni şeyler deneyin.

Ofis öğle yemeği

3.  Çeşitlilikten mahrum kalırsınız

İşyerinize en yakın seçenek olan aynı kafeye koşturma rutinine yakalanmak çok kolaydır. Ama seçeneklerinizi doğru dürüst değerlendirmek için kendinize zaman ayırmadan ya da dahası bir gün önceden öğle yemeğini hazırlamadan ne yiyeceğiniz konusunda strese kapılmanız kaçınılmaz olacaktır. En güvenli seçenek, sıkıcı olabilecek ve ayrıca diyetinizdeki çeşitliliği sınırlandıracak olan dünkü yediğiniz sandviçin aynısını yemek olacaktır.

Denemeniz için: Öğle yemeğinizi önceden hazırlayın – bir önceki günün akşam yemeğinden kalanları alın, bu size hem zaman hem de para tasarrufu sağlayacaktır. Ya da, zamanınız kısıtlıysa ve yakındaki kafe tek seçenekse, basit değişikleri tercih edin.

4.  Çok uzun süre oturmuş olursunuz

Günümüzde tipik bir ofis çalışanı günün 15 saatini sersemletici bir şekilde oturarak geçirebilmektedir. Hatta, günün büyük bir kısmı oturarak geçirilir – araç kullanma, masa başı çalışma, yemek yeme ya da televizyon izleme. Ofis mutfağına gidip gelirken yürümek gününüze ekstra adım eklemek açısından muhtemelen çok az yararlı olacaktır. Araştırmalar çok fazla oturmanın sağlığımıza ve refahımıza uzun vadede zararlı olduğunu keşfetmiştir. Uzun süreler boyunca oturmak çok az enerji harcatır ve çok az kalori yaktırır. Örneğin tarım işçileri masa başı işlerde çalışanlara nazaran günde 1,000 kalori daha fazla yakmaktadır.

Denemeniz için: Yürüyün, yürüyün ve biraz daha yürüyün. Öğle yemeği molalarımızda yemek ve yakıtlarımızı doldurmak önemli olsa da, zamanınızın çoğunu hareket ederek harcamaya çalışın. Sokağın etrafında bir yürüyüş yapın ya da yürümek için yakınlarda bir park bulun.

5.  Sosyalleşmeyi kaçırırsınız

Öğle yemeği zamanını ofise kapanıp geçirmek, sosyalleşme için sahip olduğunuz zamanı kısıtlayabilir. Bu da mutluluğunuzda ve üretkenliğinizde zincirleme bir etkiye sebep olabilir. Düzenli olarak arkadaşlarla öğle yemeği randevularına çıkmak günü bölmek, deşarj olmak ve stresi azaltmak için harika bir yoldur. Öğle arasında işten uzaklaşmak için zaman ayırmak, daha mutlu hissetmenize ve öğleden sonraya daha odaklanmış biçimde dönmenize yardımcı olacaktır.

Denemeniz için:Birkaç organizasyon yapın ve öğle yemeği molasında yakınlarda çalışan arkadaşlarınızla buluşma ayarlayın. Biriyle buluşuyorsanız öğle yemeği esnasında çalışmanız çok daha az muhtemel olacaktır.

6.  Güneş ışığına ihtiyacınız var

Grace Say Aloe tarafından yapılan araştırma, yüzde 67’imizin her gün aynı saatlerde çalıştığını ortaya koymaktadır. Sabahın erken saatlerinde ve gece geç saatlerde çalışan insanlar olarak ofis çalışanlarının kısıtlı güneş ışığı olduğu zamanlarda kaçınılmaz olarak zamanlarını ofise gidip gelmekle harcamaktadır. Güneş ışığından yoksun kalmak düşük düzeyde D Vitamin’ine yol açabilir.

Denemeniz için: Öğle yemeği zamanı biraz güneş ışığı dozu alabilmemiz sahip olduğumuz kısıtlı zamanlardan biri olabilir. Dışarı çıktığınızdan ve D Vitamini seviyenizi doldurduğunuzdan emin olun. Güneş ışığı ayrıca harika bir moral kaynağıdır. Güneş ışığı bizim iyi hissettiren beyin kimyasalı serotonin’in salgılanması tetikleyerek bizi daha mutlu ve pozitif duygular içerisinde bırakır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
error: Content is protected !!