Schindler, Türkiye’de yeni yıla yeni projeler ve hedeflerle girdi

Sıradaki içerik:

Schindler, Türkiye’de yeni yıla yeni projeler ve hedeflerle girdi

e
sv

Sanayi ve Teknoloji Bakanı’ndan yerli mikroişlemci müjdesi

23 Ocak 2019 18:04

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli mikroişlemci müjdesini verdi. Gebze’deki Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi’ne (BİLGEM) bağlı laboratuvarları ziyaret eden Bakan Varank, Çakıl ismi verilen yerli mikroişlemcinin silah sistemlerinde kullanılmakta olan ve milli olmayan mikroişlemcilerin yerini alacağını açıkladı.

TÜBİTAK’ın Gebze’deki yerleşkesinde çeşitli laboratuvarları ziyaretinin ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Varank, BİLGEM’de gençlerinde mikroişlemci konusunda eğitim göreceği müjdesini verdi. BİLGEM merkezinde halen geliştirilmekte olan askeri ve kamu IP ağlarında üst seviye güvenliği sağlayan kripto cihazın prototipini de inceleyen Varank prototipin performansından memnun olduğunu dile getirdi.

 

Kriptolu telefon görüşmesi gerçekleşti

BİLGEM’de ilk olarak Kripto Cihazları Birimi’ni ziyaret eden Varank’a Türkiye’nin kripto sistemi milli olan 10 ülkeden biri olduğu bilgisi iletildi. Buradaki bazı cihazların ticarileştirerek çeşitli dost ülkelere satılabileceğini belirten Varank buradaki cihazlarında performanslarından da oldukça memnun kaldı.

Milli güvenli veri depolama sistemleri

Askeri deniz savunma sanayii sistemleri kapsamında gerçekleştirilen MÜREN projeleri hakkında bilgi alan Varank, B3Lab Safir Depo Laboratuvarı’nı gezdi. Varank, yürütülen proje kapsamında Safir Büyük Verinin kullanımı ve kurulumunun kolay olduğunu belirterek. Bu teknolojinin, askeri, finans, eğitim gibi kritik konularda ve milli güvenliğe tehtid oluşturabilecek durumların tespiti için analitik uygulamalar içerdiğini belirtti.

Yüksek güçlü lazer sistemleri

Daha sonra Haberleşme İstihbaratı Laboratuvar’ında incelemelerde bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a Yüksek Güçlü Lazer Projesi hakkında bilgiler verildi. Lazer sistemlerinin geleceğin silahlarını üreteceğini belirten Varank, Türkiye’deki farklı kurumların bu teknoloji üzerinde hali hazırda çalıştıklarını belirtti. Lazer projesinde incelemelerde bulunun Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, lazerin deniz ve hava savunma sistemlerinde kullanılacağını belirtti. Ayrıca bu sistemler zırhlı araçlara da monte edilerek kara savunma sistemlerinde kullanılacak.

Yerli çip tasarımında gelinen aşamalar

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın bir sonraki ziyareti, Yarı Letken Teknolojileri Araştırma Laboratuvarı oldu. Burada kimlik kartları için ve milli bombalar için geliştirilen çipler hakkında bilgiler aldı. Çakıl’ın mobil cihazlarda da kullanılabilmesi için çalışmaların başladığını da belirtti.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
error: Content is protected !!