Razer’ın Leviathan V2 Pro PC Ses Çubuğu, 3D Sesi Baş Konumunuza Göre Ayarlayabilir

Sıradaki içerik:

Razer’ın Leviathan V2 Pro PC Ses Çubuğu, 3D Sesi Baş Konumunuza Göre Ayarlayabilir

e
sv

Qualcomm’un Snapdragon Uydusu, Android Telefonların Şebekeden Mesaj Göndermesine İzin Verecek

10 Ocak 2023 10:30

Acil ve acil olmayan durumlarda mesajlaşmayı sağlayacaktır.

Geçen yıl Apple, iPhone 14’ün acil durum metinleri göndermek için uydulara bağlanmasına olanak tanıyan Acil Durum SOS’u tanıttı. Şimdi Qualcomm, Android telefonlar için kendi uydu mesajlaşma özelliklerini açıkladı. Buna Snapdragon Uydusu denir ve şirketin X70 modemleriyle donatılmış cihazların, hücresel sinyal olmadığında mesaj göndermek için uydulara bağlanmasına izin verir.

2023’ün ikinci yarısından itibaren telefonlarda kullanıma sunulması beklenen özellik, uzun süredir uydu telefonu üreticisi olan Iridium ile yapılan ortaklığın sonucudur. Ortaklık sayesinde, X70 modem ve Qualcomm’un SOC’si ile donatılmış Android telefonlar, hem acil hem de acil olmayan durumlarda şebekeden bağımsız mesajlaşma için Iridium’un uydu ağına bağlanabilecek.

Qualcomm’un teknolojisinin çoğunda olduğu gibi, bu özelliklerin tam olarak nasıl görüneceği ve hissedileceği büyük ölçüde bireysel telefon üreticileri tarafından belirlenecek. Cihaz üreticileri, özellikle kişiden kişiye metinler için uydu mesajlaşmasını nasıl uygulayacakları konusunda önemli ölçüde esnekliğe sahip olacaklar. Ancak piyasaya sürüldüğünde nasıl görüneceğini tam olarak bilmesek de Qualcomm, işlevsellik açısından ne bekleyebileceğimiz konusunda oldukça iyi bir fikir sağlayan CES’te teknolojiye erken bir bakış sundu.

Apple’ın Acil Durum SOS’unda olduğu gibi, uydu mesajlaşmasını kullanmak için gökyüzünü net bir şekilde görecek şekilde dışarıda olmanız gerekir. Etkinleştirildiğinde, ekrandaki bir mesaj, bir uyduya bağlanmak için cihazınızı nereye yönlendirmeniz gerektiği konusunda rehberlik sunacaktır.

Gördüğümüz demo tam olarak şebeke dışı bir konum değildi. Las Vegas Strip’ten yaklaşık 30 dakika uzaklıktaki çöl kampı, kısmen uygun görünmüş olabilir, ancak ziyaretimiz sırasında tam 5G hizmetine sahipti. Ancak Qualcomm temsilcileri, uydulara bağlanma sürecini gösterdi ve telefonu yerine getirmek yalnızca birkaç saniye sürdü. Ve gerçek bir şebeke dışı ortamda bağlantının neredeyse sorunsuz olması gerektiğini iddia ettiler.

Bir uyduya bağlandıktan sonra, demo cihazlar önceden ayarlanmış bir beyaz listeye metin mesajları gönderebiliyordu. Qualcomm, spam metinlerin uydu ağlarını tıkamamasını sağlamak için bu özelliğin yerinde kalacağını söylüyor. Ancak şirket, OEM’lerin mesajlaşmayı önizlediğimiz demo arayüzünden daha geleneksel bir mesajlaşma uygulaması gibi hissettirebileceğini belirtti.

Standart mesajlaşma uygulamalarına kıyasla birkaç başka sınırlama vardır. Uydu mesajları 140 bayt veya yaklaşık 160 karakterle sınırlıdır, bu da onları modern uygulamalarda beklediğinizden çok eski tarz bir SMS gibi yapar. Ve uydu aracılığıyla fotoğraf veya video gönderemezsiniz.

Apple’ın Acil Durum SOS’undan farklı olarak Qualcomm’un Snapdragon Satellite’ın acil olmayan mesajlaşma için de kullanılmasını istediğini belirtmekte fayda var. Normalde ulaşamayacağınız alanlarda aileniz ve arkadaşlarınızla iletişim halinde kalmak için uydu mesajlaşmasını kullanabileceğiniz için bu, Android sürümünü biraz daha kullanışlı hale getirebilir. Bununla birlikte, acil olmayan kısa mesajlarla ilişkili ek ücretler söz konusu olacağından, muhtemelen bu özelliği kullanımınızı kontrol altında tutmak isteyeceksiniz. (Qualcomm, bu mesajların ne kadara mal olabileceği konusunda spekülasyon yapmayı reddetti, ancak bu mesajların tipik bir SMS’den daha pahalı olacağını varsaymak güvenli görünüyor.)

Snapdragon Satellite, aramalara değil, yalnızca acil durum metinlerine izin verir. Gerçekten acil durumlar için şirket, inReach adlı kendi uydu tabanlı acil durum iletişim cihazını yapan Garmin ile ortaklık kurdu. Bu, acil durum metinlerinin inReach cihazlarından SOS çağrılarını yöneten aynı ekibe yönlendirileceği anlamına gelir. Bu, bazı durumlarda acil durum mesajını gönderen kişi adına ilk müdahale ekiplerini arayan Apple’dan biraz farklı bir yaklaşımdır.

Ne yazık ki, Snapdragon Satellite özellikli telefonların ne zaman raflarda olacağını göreceğimiz veya kaç cihazın bu yeteneklere sahip olabileceği hakkında pek fazla ayrıntı alamadık. Şimdilik Samsung, 2023’ün ikinci yarısından itibaren “birden fazla” OEM’den uyduya hazır telefonlar görmeyi beklediğini söylüyor. Aynı zamanda bu, X70 modem ve Qualcomm bulunan tüm Android telefonlar için özelliklerin garanti edildiği anlamına gelmiyor. SOC. Qualcomm’a göre bunun nedeni, yılın ikinci yarısından önce piyasaya çıkacak X70 donanımlı telefonların Snapdragon Uydu bağlantısını desteklemek için gerekli tüm donanıma sahip olmaması.

Ancak artık donanım gereksinimlerini bildiğimize göre, önümüzdeki aylarda hangi cihazların uydu mesajlaşma özelliklerine sahip olacağı konusunda daha iyi bir fikir edinmeye başlamalıyız.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!