Gears 5 Önceki Gears Oyunlarından 50 Kat Daha Büyük Haritaya Sahip

Sıradaki içerik:

Gears 5 Önceki Gears Oyunlarından 50 Kat Daha Büyük Haritaya Sahip

e
sv

En İyi Bilim ve Teknoloji Filmlerin listesi: Son yılların ve tüm zamanların en iyi yapımlarını sizler için derledik…

03 Eylül 2019 14:00

Bilim ve Teknoloji filmleri, bilimin sınırının son bulduğu yerde, teknolojinin geliştiği hikayeleri konu eder. Teknolojik gelişmelerin önüne geçilemez bir şekilde her geçen gün artarak devam etmesi, henüz zihnimizde kurgulayamadığımız gelişmelere karşı beklentimizi de artırıyor. Bilim ve Teknoloji türünde ülkemizde henüz tam anlamıyla gelişmemiş olsa da yine de birkaç örneğe rastlamak mümkün. Eğer bilim ve teknoloji türünde filmleri izlemekten keyif alıyor fakat ne izleyeceğinize karar vermekte zorlanıyorsanız sizin için derledik…

1. Yıldızlararası / Interstellar (2014) IMDb Puanı: 8,6

Yıldızlararası (Interstellar), Dünyanın geleceği afetler, açlıklar ve kuraklıklar yüzünden altüst olmuştur. İnsanoğlunun hayatta kalmasını sağlamak için tek yol vardır: Yıldızlararası seyahat. Güneş sisteminin çok uzağında keşfedilen bir solucan deliği sayesinde insanlık için yaşam imkanı sunabilecek potansiyeli olduğu düşünülen üç gezegene birer astronot ile yapay zekaya sahip birer robot birlikte gönderilmiştir. NASA astronotlardan aldığı veriler doğrultusunda yeni bir ekibi yaşamı başlatmak ve durumu kontrol amacıyla bu gezegenlere yollar. Geçmişin büyük uzay anlatıları gibi, Christopher Nolan’ın bu yapıtı, görsel bir şölen, tematik tutku, keder, korku ve pişmanlıkla ilerleyen fütüristik bir macera sunuyor. En İyi Görsel Efekt Oscar’ının da sahibi olan Yıldızlararası; Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain ce Michael Caine’in başarılı oyunluğuyla hayranlık uyandırdıkları bir yapım haline geliyor.

2. Başlangıç / Inception (2010) IMDb: 8.8

Dominick “Dom” Cobb (Leonardo DiCaprio) yetenekli bir hırsızdır. Rüya görme anında insanların bilinçaltına girerek önemli sırları çalmaktadır. Son kurbanı Japon işadamı Saito (Ken Watanabe) ‘dir. Saito’nun bilinçaltının derinliklerinde dolaşırken ölen karısı Mal’i görür ve çalma işi başarısız olur. Bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmıştır. Bundan kurtulması için mükemmel bir fırsat yakalar. Kaybettiği her şeyi geri alabileceği son bir iş. Tabii mükemmel “Başlangıç”ı tamamlayabilirse. Bu sefer zihinden bir şey çalınmayacak onun yerine bir fikir yerleştirilecektir.

3. Yaşam Şifresi / Source Code (2011) IMDb: 7.5

Kaptan Colter Stevens (Jake Gyllenhaal) hız treninde uyanır ve buraya nasıl geldiğine dair hiçbir fikri yoktur. Karşısında Christina (Michelle Monaghan) adlı kendinin tanımadığı ama belli ki kadının kendini tanıdığı birisi oturmaktadır. Tuvalette kendine sığınacak yer ararken aynada kendi yerine başkasının yansımasını görmesiyle şok olur ve cüzdanında da bir sınıf öğretmeni olan Sean Fentress’ın kimliği vardır. Aniden trenin içinde büyük bir patlama meydana gelir…

4. Lucy (2014) IMDb Puanı: 6,4

Standart bir insanın beyninin sadece %10’unu kullandığı teorisinin temel alındığı Lucy, kadrosuyla da merak uyandırmıştı. Leon, Beşinci Element ve Nikita gibi yapımlara da imza atan Luc Besson’ın yönetmenliğini üstlendiği Lucy filmi; Scarlett Johansson, Morgan Freeman, Min-sik Choi, Amr Waked ve Analeigh Tipton gibi birbirinden başarılı isimlerden oluşan kadrosuyla da hayranlık uyandırmıştı.

4. Yasak Bölge / District 9 (2009) IMDb Puanı: 8,0

Yasak Bölge(District 9), özellikle de konusuyla şaşkınlık yaratmayı başarmıştı. 2015 yapımı Chappie filminden de tanıdığımız Sharlto Copley’in başrolünde oynadığı bu etkileyici film de en iyiler listemizde yerini alıyor.

5. Evrim / Transcendence (2014) IMDb Puanı: 6,3

Wally Pfister’ın ilk yönetmenlik denemesi olan Evrim (Transcendence), aslında oldukça güçlü bir oyuncu kadrosuna ve başarılı bir senaryoya sahipti. Beğenilip beğenilmeme konusunda izleyicileri adeta ortadan ikiye bölen bu film, Jack Paglen tarafından kaleme alınmıştı. Evrim filminin kadrosunda ise Johnny Depp, Rebecca Hall, Morgan Freeman, Paul Bettany ve Kate Mara gibi başarılı isimler bulunuyordu.

6. Ex Machina (2015) IMDb Puanı: 7,7

Hayatta kalma iradesinden daha insani bir şey yoktur. Büyük bir internet arama motoru şirketinde programcı olan Caleb Smith(Domhnall Gleeson), şirketin zeki ve münzevi CEO’su Nathan Bateman (Oscar Isaac)’ın özel dağ evinde bir hafta geçireceği bir yarışma girmeye hak kazanır. Caleb eve geldiğinde, Nathan’ın onu Turing Testinde insan unsuru olarak seçtiğini öğrenir -yapay zekâdaki Nathan’ın en son deneyinin yeteneklerini ve nihayetinde bilinçliliğini değerlendirme görevidir bu. Deney, duygusal zekası iki adamın hayal edebileceğinden daha sofistike ve daha aldatıcı olduğunu kanıtlayan nefes kesen yapay zeka Ava(Alicia Vikander)’dir. 2015 yılının en etkileyici filmleri arasında yer alan Ex Machina; Alicia Vikander’in yanı sıra yeni Star Wars serisinde harikalar yaratan Oscar Isaac ve Domhall Gleeson’un da başarılı performansına sahne oluyor.

7. Geliş / Arrival (2016) IMDb Puanı: 8,1

Geliş filmi, 47 milyon dolarlık bütçesiyle yaklaşık 200 milyon dolarlık gişe hasılatı elde etti. Etkileyici konusunun yanı sıra Amy Adams’ın, Jeremy Renner’ın ve Forest Whitaker’ın başarılı performanslarıyla da son yılların en iyi filmleri arasına adını yazdırdı.

8. Uzay Yolcuları / Passengers IMDb Puanı: 7,0

2016 yılının beğenilen bilim kurgu filmlerinden bir tanesi olan Uzay Yolcuları (Passengers) da macera, dram ve romantizm gibi farklı türlerin harmanından oluşuyor. John Spaihts’in kaleminden hayat bulan senaryosu ve Morten Tyldum’un yönetimiyle izleyici karşısına çıkan bu yapım; Jennifer Lawrence, Chris Pratt, Michael Sheen, Laurence Fishburne ve Andy Garcia’dan oluşan güçlü oyuncu kadrosuyla da hayranlık uyandırmıştı.

Dizi Bonusu:
Fringe (2008–2013) IMDb: 8.5

Bilimkurgu, drama ve gerilimin iç içe geçtiği yapımda bir özel ajan, bir bilim adamı ve oğlundan oluşan üçlü, bir dizi inanılmaz olayla bağlantılı ölümcül bir gizemi çözmeye çalışıyorlar…

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
error: Content is protected !!