En yeni DALL-E modeli iş kullanıcıları için piyasaya çıktı

Sıradaki içerik:

En yeni DALL-E modeli iş kullanıcıları için piyasaya çıktı

e
sv

E-posta güvenliği tehditleri her zamankinden daha tehlikeli işte bilmeniz gerekenler

23 Ekim 2023 00:11

Yeni bir araştırma, Chat-GPT gibi üretken yapay zeka (AI) araçlarının kullanımı ve bulut hizmetlerinin artan popülaritesinin spam ve kimlik avı e-postalarını çok daha tehlikeli hale getirdiğini iddia etti.

VIPRE Security Group tarafından hazırlanan yeni bir rapor, tüketicilerin bulutu daha fazla kullanmaya başlamasıyla birlikte bilgisayar korsanlarının da bulutu daha fazla kullanmaya başladığını ortaya koydu. Bağlantı tabanlı kötü amaçlı yazılım gönderimi, bu çeyrekte tüm kötü amaçlı e-postaların %58’ini oluştururken, ekler geri kalan %42’yi oluşturdu.

VIPRE, bulut depolama hizmetlerinin de bir malspam dağıtım yöntemi olarak büyük ölçüde geliştiğini ve bu çeyrekte tüm malspam dağıtım yöntemlerinin %67’sini oluşturduğunu söyledi. Yasal ancak güvenliği ihlal edilmiş web siteleri ise geri kalan %33’lük kısmı oluşturdu.

Bulut ve sohbet robotları

Aynı zamanda, üretken yapay zeka araçlarının kullanımı spam ve kimlik avı e-postalarının tespit edilmesini zorlaştırdı. Genellikle, kötü dilbilgisi, yazım hataları ya da garip biçimlendirmeler e-postayı ele veriyor ve kurbanların bir eki indirmeden ya da bir bağlantıya tıklamadan önce bir kimlik avı e-postasını fark etmelerini sağlıyordu.

Artık Chat-GPT gibi yapay zeka araçlarının yardımıyla bilgisayar korsanları, iyi huylu mesajlardan ayırt edilemeyen, iyi biçimlendirilmiş, son derece okuryazar mesajlar oluşturabiliyor. Bu da kurbanları tehditle mücadele etmek için ek karşı önlemler almaya zorluyor.

Genel olarak, VIPRE’nin araçları yalnızca yılın üçüncü çeyreğinde 233,9 milyon kötü niyetli e-posta tespit etti. E-postaların 110 milyonu kötü amaçlı içerikle, 118 milyonu ise kötü amaçlı eklerle ilişkilendirildi. Son olarak, 150.000 e-posta “daha önce bilinmeyen davranışlar” sergiledi; bu da bilgisayar korsanlarının sürekli yeni şeyler denediklerini ve maksimum performans için taktiklerini geliştirdiklerini gösteriyor.

Kimlik avı ve spam, her hacker’ın cephaneliğindeki en popüler saldırı vektörlerinden biri olmaya devam ediyor. Üretilmeleri ve dağıtılmaları ucuzdur ve biraz şansla çok sayıda potansiyel kurbana ulaşabilirler. İşletmelere, çalışanlarını oltalama tehlikeleri konusunda eğitmeleri ve gönderenin kim olduğuna bakmaksızın gelen her e-postayı dikkatle incelemeleri tavsiye edilir.

 

Daha fazla bülten için; 

Dikkat edin – bu QR kodu bir kimlik avı dolandırıcılığı olabilir

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!