Facebook’ta 3D Fotoğraf Nasıl Yapılır?

Sıradaki içerik:

Facebook’ta 3D Fotoğraf Nasıl Yapılır?

e
sv

Akıllı güvenlik teknolojileri turizm sektöründe

09 Mart 2020 19:57

Akıllı güvenlik teknolojileri, turistik beldelerde ve şehirlerde bulunan otellere kapsamlı güvenlik ile birlikte personel operasyonlarında verimlilik ve gelişmiş müşteri deneyimi sağlıyor.

Yaz döneminin yaklaşmasıyla birlikte konaklama sektöründe hareketlilik artıyor ve sayıları her geçen gün artan misafirlere en iyi şekilde hizmet vermek için çalışmalar hızlanıyor. Bu çalışmalar özellikle müşterilere daha konforlu ve daha güvenli konaklama deneyimi yaşatmak üzerine yoğunlaşıyor.

Artık birçok kişi kalacağı oteli ya da ziyaret edeceği yeri İnternet üzerinden buluyor ve araştırıyor. Sosyal medyada ve İnternet sitelerinde yer alan yorumlar konaklanacak ve ziyaret edilecek yerlerin belirlenmesinde büyük rol oynuyor. Bu da otellerde ve diğer turistik tesislerde müşteri deneyiminin daha fazla önem kazanmasına neden oluyor. Ancak misafirlere en iyi müşteri deneyimi yaşatılırken, turizm sektörüne yönelik yasal yönetmelikler ve kanunlarla tam uyum sağlanması ve tesis içindeki tüm güvenlik önlemlerinin dört dörtlük olması gerekiyor. On binlerce misafiri ağırlayan konaklama tesislerinde güvenliğin en verimli şekilde sağlanabilmesinde en önemli rolü akıllı güvenlik teknolojileri üstleniyor. Kullanılan güvenlik teknolojilerinin misafirleri güvende hissettirirken müşteri deneyimini olumsuz yönde etkilememesi gerekiyor. 

Akıllı görüntüleme teknolojileri ve video analiz çözümleri öne çıkıyor

Yasal yönetmelikler gereği tüm otellerde giriş ve çıkış kayıtları titizlikle tutuluyor. Ancak özellikle tatil beldelerinde otele giriş ve çıkışlarda X-ray denetimi ya da konaklama deneyimini kesintiye uğratan diğer güvenlik önlemleri misafirlerin konforunu olumsuz yönde etkileyeceği için, turizm sektöründe güvenlik süreçleri büyük oranda görüntüleme sistemleri üzerinden yürüyor. Görüntüleme sistemlerinde algılanan verinin doğru anlamlandırılması ve yaşanabilecek olumsuzlukların erken aşamada tespit edilerek, güvenlik senaryolarının işleme alınması hayati önem taşıyor.

Yapay zeka destekli video analiz teknolojileri, otellerde veya turistik tesislerde kaydedilmiş saatlerce uzunluktaki görüntüler üzerinde hızlı tarama yaparak kişi veya nesne tespitinde bulunabiliyor. Örneğin, insan trafiğinin yoğun olduğu lobi, restoran ve asansör gibi kilit noktalarda kaydedilen görüntüler üzerinde yaptığı derin analizler sonucunda unutulan çantalar ya da ailesinden ayrı kalan bir çocuk hızlıca tespit edilerek, güvenlik ekipleri uyarılabiliyor. Bugüne kadar kullanılan video analiz sisteminde seçilen nesnenin, yani örnekteki çantanın oraya ne zaman bırakıldığı görülebiliyordu. Bu çözüm sayesinde aynı alandaki farklı kameraların aldığı görüntüler içinde arama yapılabiliyor ve çantayı bırakan kişinin nereden geldiği, ne zaman bıraktığı ve sonrasında nereye gittiği anbean izlenebiliyor.  

Güvenlik kadar mahremiyet de önemli

İş veya tatil amaçlı otelde konaklayan kişilerin emniyetlerinin yanı sıra mahremiyetlerini de sağlamak otel yönetiminin öncelikli görevleri arasında yer alıyor. Tesis içinde kaydedilen görüntülerin saklandığı odaların iyi korunması ve bu görüntülere ulaşacak insanların yetkilendirilmesinin doğru yapılması gerekiyor. Otel misafirlerinin kendilerini güvende hissetmeleri için vazgeçilmez bir unsur olan mahremiyet, geçiş kontrol çözümlerinin sunduğu gelişmiş yetkilendirme ve denetim sistemleriyle sağlanıyor. 

Otel odalarına anahtarsız ve kartsız giriş yöntemleri yaygınlaşıyor

Özellikle şehir otellerinde odalara ve oteldeki ofislere güvenli giriş çıkış için kartlı geçiş kontrol sistemleri kullanılıyor. Bazı otellerde, erişim güvenliği asansörlerden başlıyor. Misafirlerin oda kartları ile odalarının bulunduğu kat numarası eşleştiriliyor. Bu şekilde kişi sadece kendi odasının bulunduğu kata çıkabiliyor ve  kötü niyetli kişilerin farklı katlarda dolaşması engellenmiş oluyor.

Bununla birlikte mobil geçiş kontrol sistemleri sayesinde, oda numarası misafirin mobil cihazına tanımlanıyor. Bu şekilde misafirin odasına girmek için yanında kart yada anahtar taşımasına gerek kalmıyor.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!