Samsung Galaxy A55 sızıntıları orta sınıf telefonun S24 benzeri tasarımını ortaya koyuyor

Sıradaki içerik:

Samsung Galaxy A55 sızıntıları orta sınıf telefonun S24 benzeri tasarımını ortaya koyuyor

e
sv

Yeni Chrome güncellemesi hangi sitelerin bilgisayarınızı yavaşlattığını gösteriyor

05 Aralık 2023 00:06

Chrome Güncelleme Neden Gerekli?

Masaüstü Chrome tarayıcısına yapılan yeni bir eklenti, her sekmenin bellek kullanımını görmenizi sağlayarak dizüstü bilgisayarınızı hangi sitelerin yavaşlattığını bulmanıza yardımcı olabilir.

Google Chrome’un yeni Bellek Tasarrufu modunun bu yılın başlarında kullanıma sunulmasının ardından Google şimdi de tarayıcınızda sekmelerin üzerine geldiğinizde bellek kullanımını raporlayan bir özelliği kullanıma sundu. Bu özellik artık ChromeOS, Windows ve Mac dahil olmak üzere çoğu masaüstü platformunda, Google Chrome sürüm 119 veya üstünü çalıştırdığınız sürece kullanılabilir.

Chrome sekmeleri, alan adını ve sayfa adını görüntülemenin yanı sıra her sayfanın RAM kullanımını gösteren mini bir rapor da içeriyor. Rapor, sekmenin görüntülediği içerikten kaynaklanan bellek tüketiminin yanı sıra bellek tüketen arka plan işlemleri hakkında da bilgi içerir. Bir sekme belirli bir süre boyunca etkin değilse Chrome, Bellek Tasarrufu özelliğinin bellek tasarrufu için sekmeyi duraklatıp duraklatmadığını da görüntüler.

Bellek kullanımı izleme, hangi sekmelerin ve işlemlerin sistemlerini potansiyel olarak yavaşlattığını görmek isteyen kullanıcılar için çok yararlı olmayı vaat ediyor. Ayrıca, artık üç noktalı menüde gezinmeniz gerekmediğinden sekme kullanım istatistiklerini bulmak için daha kolay bir yol sağlar.

Chrome’un Bellek ve Enerji Tasarrufu modları

Daha önce de belirtildiği gibi, bu son güncelleme Chrome’un bu yıl masaüstü platformlarına sunulan Bellek ve Enerji Tasarrufu modlarının genişletilmiş halidir.

Bellek Tasarrufu modu, belirli süreler boyunca etkin olmayan sekmelerden bellek tasarrufu yaparak masaüstünüzdeki diğer sekmelerin daha verimli çalışmasını sağlar. Etkin olmayan sekmeler görünür olmaya devam edecek ve geri döndüğünüzde yeniden yüklenecektir.

Enerji Tasarrufu modu ise animasyonlar dahil görsel ve arka plan etkinliklerini sınırlandırarak ve video kare hızlarını düşürerek bilgisayarınızın pil ömrünü korur. Bu mod etkinleştirildiğinde görsel performans biraz azalır ve Enerji Tasarrufu modunu pil %20’ye ulaştığında ve bilgisayarınızın fişi çekildiğinde açılacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Her iki mod da varsayılan olarak etkindir ve Chrome Ayarları kenar çubuğundan ayarlanabilir.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!