Turkcell’den son 14 yılın rekoru: 2021’de 2,7 milyon yeni müşteri

Sıradaki içerik:

Turkcell’den son 14 yılın rekoru: 2021’de 2,7 milyon yeni müşteri

e
sv

Müslümanlar için ideal 3 Kıble Bulma Uygulaması

22 Şubat 2022 16:05

 

Uygulama mağazalarında milyonlarca farklı seçenek yer alıyor. Bunların arasından en iyilerini seçmek ise gerçekten vakit harcamanız gereken işlerden. Biz de işinizi kolaylaştıracak bir liste ile karşınıza çıkmak istedik. Bu yazımızda en iyi 5 kıble bulma uygulaması listesimize ulaşabilirsiniz.

2010’lu yıllardan sonra teknolojinin gelişmesi ile taşınabilir cihazların yetenekleri bir anda sıçrama yaptı. Özellikle telefonların kabiliyetleri hızlıca arttı ve birçok işi yapabilir hale geldiler.

Dünyadaki 1 milyardan fazla müslümanın günlük olarak kullanabilecekleri uygulamalar arasında ise kıble yönü bulma uygulamaları geliyor.

Popüler Kıble Bulma Uygulaması Listesi

Telefonların içerisine GPS modemlerinin yerleşmesinin ardından yön bulma yetenekleri de inanılmaz şekilde doğru sonuçlar vermeye başladılar. Ayrıca bu modem ile birlikte internet bağlantısı olmadan yön gösterme ve yol bulma yetenekleri de kazandılar. Bu sayede dosdoğru çalışan kıble uygulamaları da gün yüzüne çıktı.

1- Muslim Assistant

Google Play Store ve Apple App Store üzerinde binlerce müslümanlara yönelik hazırlanmış uygulama yer alıyor. Bunlar arasında en çok indirilenlerden biri ise Türkiye’de geliştirilen Muslim Assistant isimli uygulama.

Uygulama içerisinde yer alan Kıble menüsü altında, anlık olarak doğru yönü görebilirsiniz. Telefonun GPS özellikleri sayesinde, cihazı düz bir zemine koyduktan sonra tam yönü görebilirsiniz. Ayrıca çeşitli harita modları sayesinde yönün doğruluğunu tekrar teyit edebilirsiniz.

Muslim Assistant bir kıble uygulaması olmasından öte, ihtiyacınız olabilecek tüm başka detayları bünyesinde barındırıyor. Bunların başında ise bulunduğunuz yere göre otomatik olarak gösterilen ezan vakitleri özelliği geliyor. Gerek telefonun GPS özelliği gerekse elle konum girme detayı sayesinde, istediğiniz yerin saatlerini anlık olarak görebiliyorsunuz.

Ezan vakitlerinin yanında Kur’an-ı Kerim okuma modülü ile birlikte sure ve ayetleri okuyabilir, dinleyebilir ya da kaydederek sonra okuyabilirsiniz. Dünyaca ünlü müezzinlerin sesinden ayetleri dinleyebilir ya da farklı tefsirlerle Kur’an-ı Kerim farklı çeviriler, açıklamalarla okuyabilirsiniz.

Kullanıcıların tercih edebileceği bir başka Muslim Assistant bölümü ise Zikirmatik olarak ön plana çıkıyor. Basit arayüzü ile dikkat çeken bu sekmede, istediğiniz duayı seçerek sayabiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra Yakındaki Camiler, 7/24 Kabe Canlı Yayını, Hicri Takvim, Cuma Mesajları gibi diğer özellikleri de severek kullanabilirsiniz.

İçerisinde birçok özellik barındıran bu uygulamayı Google Play ve App Store üzerinden Muslim Assistant yazarak indirebilir ya da hemen yukarıdaki bağlantı adreslerine tıklayabilirsiniz.

2- %100 Qibla

Yine Türkiye’de geliştirilen ve milyonlarca kez indirilen %100 Qibla Finder, Muslim Assistant gibi tüm ihtiyaçları karşılamaya yönelik çalışmıyor. Onun yerine sadece kıble yönü göstermek üzere tasarlanmış.

Uygulamaya giriş yaptığınızda karşınıza hemen pusula çıkıyor. Böylece birkaç saniye içinde istediğiniz bilgiye erişebiliyor ve doğru bilgiyi edinebiliyorsunuz.

Yine %100 Qibla Finder da farklı harika modları sayesinde kıble yönünü teyit etmenize yardımcı oluyor.

Ayrıca pusula özelliği sayesinde kıble yönü ile birlikte yön tespit etmek üzere de telefonunuzu kullanmanıza yardımcı oluyor.

3- Qibla Connect

Yine çok kullanılan uygulamalardan bir tanesi olan Qibla Connect, hayatına kullanması oldukça kolay bir Kıble uygulaması olarak başlamıştı. Sonrasında içerisine ezan saatleri ve Kur’an-ı Kerim gibi yetenekler de ekledi.

Uygulamanın kıble tarafı oldukça iyi çalışırken, diğer özelliklerinin listenin ilk sırasında uygulama kadar iyi çalıştığını söyleyemeyiz. Yine de kıble yönü bulmak için kullanışlı bir app arayanlar için Qibla Connect iyi bir seçenek olarak gözüküyor.

Listedeki diğer uygulamalar gibi Qibla Connect de farklı modlar ve özellikler ile kıble yönünü teyit etmeniz için size çeşitli detaylar sunuyor.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!