Google Mesajlar’ın yeni güncellemesi iPhone’un Mesajlar uygulamasına benziyor

Sıradaki içerik:

Google Mesajlar’ın yeni güncellemesi iPhone’un Mesajlar uygulamasına benziyor

e
sv

Siber suçlulara göre yapay zeka ve ChatGPT korkutucu

01 Aralık 2023 02:07

Birçok siber suçlu, kötü niyetli kampanyalarını otomatikleştirmek için ChatGPT gibi yapay zeka tabanlı araçların kullanımına şüpheyle yaklaşıyor.

Yeni bir Sophos araştırması, karanlık web forumlarını analiz ederek siber suçluların ilgi alanlarını ölçmeye çalıştı. Görünüşe göre, ChatGPT gibi araçlarda, bilgisayar korsanlarının kötü amaçlı açılış sayfaları, kimlik avı e-postaları, kötü amaçlı yazılım kodu ve daha fazlasının oluşturulmasını otomatikleştirmesini engelleyen birçok güvenlik önlemi var.

Bu da bilgisayar korsanlarını iki şey yapmaya zorladı: premium ChatGPT hesaplarını ele geçirmeye çalışmak (araştırmaya göre bu hesaplar daha az kısıtlamaya sahip) ya da bilgisayar korsanlarının güvenlik önlemlerini aşmak için oluşturdukları klonlanmış yapay zeka yazarları olan GhatGPT türevlerine yönelmek.

Kötü sonuçlar ve çok sayıda şüphecilik
Ancak pek çok kişi türev ürünlere karşı temkinli davranıyor ve bunların sadece kendilerini kandırmak için üretilmiş olabileceğinden korkuyor.
Sophos kıdemli veri bilimcisi Ben Gelman, “ChatGPT’nin piyasaya sürülmesinden bu yana siber suçlular tarafından yapay zeka ve LLM’lerin kötüye kullanılmasına ilişkin önemli endişeler olsa da, araştırmamız şu ana kadar tehdit aktörlerinin hevesli olmaktan çok şüpheci olduğunu ortaya koydu” diyor. “Dark web’de incelediğimiz dört forumdan ikisinde yapay zeka hakkında yalnızca 100 gönderi bulduk. Bunu aynı dönemde 1.000 gönderi bulduğumuz kripto paralarla karşılaştırın.”

Sophos X-Ops araştırma direktörü Christopher Budd, araştırmacıların yapay zeka destekli sohbet botları kullanarak kötü amaçlı yazılım veya diğer saldırı araçları oluşturma girişimlerini gözlemlediklerini, ancak sonuçların “ilkel olduğunu ve genellikle diğer kullanıcılar tarafından şüpheyle karşılandığını” söyledi.

“Bir vakada, ChatGPT’nin potansiyelini sergilemeye hevesli bir tehdit aktörü, yanlışlıkla gerçek kimliği hakkında önemli bilgiler ifşa etti. Hatta yapay zekanın toplum üzerindeki potansiyel olumsuz etkileri ve kullanımının etik sonuçları hakkında çok sayıda ‘düşünce yazısı’ bulduk. Başka bir deyişle, en azından şimdilik, siber suçlular da YZ hakkında bizlerle aynı tartışmaları yapıyor gibi görünüyor.”

 

Daha fazla haber için;

YouTube Premium, sizi abone olmaya ikna etmek için yeni yapay zeka özelliklerine kavuşuyor

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!