AMD RX 7800, sızan kıyaslamada Nvidia RTX 4070’i geçiyor

Sıradaki içerik:

AMD RX 7800, sızan kıyaslamada Nvidia RTX 4070’i geçiyor

e
sv

Samsung’dan birçok ilke imza atan yeni 5K monitör: ViewFinity S9

20 Temmuz 2023 14:15

Gerçeğe yakın renkler, yüksek çözünürlükle gelen görüntü kalitesi, Akıllı Kalibrasyon özelliği ve kullanıcıya sunduğu pek çok özellik sayesinde Samsung’un yeni 5K monitörü ViewFinity S9 birçok ilke imza atıyor.

 

Samsung Electronics, ViewFinity monitör serisini genişlettiğini duyurdu. 27 inç ViewFinity S9 monitör (model adıyla S90PC) dünya çapında satışa sunuldu. Ultra High Definition (UHD) çözünürlüğe sahip ViewFinity S8’in (model adıyla S80PB) Haziran 2022’de piyasaya sürülmesinin ardından ViewFinity S9’un pazara sunulması Samsung’un yüksek çözünürlüklü serisini güçlendirdi. Grafik tasarım ve fotoğrafçılık gibi alanlarda ihtiyaç duyulan araçlara göre optimize edilen yeni ViewFinity S9, 2023 yılında CES İnovasyon Ödülü de almıştı.

Samsung Electronics Görsel Ekran Bölümü Başkan Yardımcısı Hoon Chung, yeni modelle ilgili olarak, “Yeni 5K monitörümüz, yaratıcı ve görsel alanlarda çalışan profesyonellere yüksek performans ve iyi bir deneyim sunmak üzere geliştirildi. ViewFinity serisiyle, yaratıcılara alanında öncü görsel deneyimler yaşatmanın yanı sıra her projede etkileyici sonuçları sunacak renk netliğini ve çok yönlü bağlantı imkanlarını sağlıyoruz” dedi.

Etkileyici netlikte görüntüler ve metinler sunan yeni ViewFinity S9, diğer UHD monitörlerden yüzde 50 daha büyük bir çalışma alanına imkan tanıyan 5K (5120×2880) çözünürlükte 27 inçlik ekrana sahip. Profesyonellerin yakınlaştırmaya gerek kalmadan ultra yüksek çözünürlüklü içerikler üzerinde çalışmasına imkan tanıyan bu özellik sayesinde, tüm düzenleme araçları ekrana sığabiliyor ve üzerinde çalışılan projeler 5K çözünürlükte görüntülenebiliyor.

ViewFinity S9, yüzde 99 DCI-P3 ve 218 PPI (inç başına piksel) değerleriyle, görsel doğrulukla çalışan profesyonellerin istediği gibi daha net ayrıntılar ile daha doygun ve canlı renkler sunuyor. Bunlara ek olarak, 600 cd/m2’lik tipik parlaklık seviyesi, farklı aydınlık derecelerine sahip neredeyse her ortamda çalışmayı kolaylaştırıyor. Samsung’un kalibrasyon teknolojisi kullanıcıların istedikleri renkleri elde etmesini sağlıyor. Monitör, renkleri fabrikada üretim sırasında Delta E <2 doğruluğuyla kalibre edilmiş halde geliyor.

ViewFinity S9’da akıllı telefonlarla[5] kontrol edilen Akıllı Kalibrasyon özelliği bulunuyor. Sektörde bir ilk olan bu özellik sayesinde, kullanıcılar; ViewFinity S9’un ekranını, yüksek maliyetli ve karmaşık kalibrasyon ekipmanlarına gerek duymadan, hassas ayarlar yaparak istedikleri zaman kolayca özelleştirebiliyor. Kullanıcılar SmartThings uygulamasıyla beyaz dengesini ve gama ayarlarını hızlı ve kolay ayarlamak için temel modda kalibrasyon yapmayı seçebileceği gibi profesyonel modda renk sıcaklığı, parlaklık, renk alanı ve gama ayarlarının tam kontrolünü yapabiliyor. Bu özelliği kullanmaya başlamak için sadece akıllı telefon kamerasını ViewFinity S9’un ekranına doğrultmak yetiyor ve kalibrasyon sonrasında kullanıcılar yaptıkları ayarlamalarının ve Delta E renk doğruluğunun detaylandırıldığı raporu görüntüleyebiliyor.

TUV sertifikalı Akıllı Göz Koruması özelliğiyle ViewFinity S9, uzun süreli kullanımlarda bile göz yorgunluğunu azaltarak kullanıcıları destekliyor. Dahası; Samsung’un Mat Ekranı, monitördeki ışık yansımalarını ve parlamaları sınırlayarak çalışma esnasında yaşanabilecek dikkat dağınıklığını en aza indiriyor.

ViewFinity S9’un görüntü sunma performansı, profesyonellerin hayatını kolaylaştırmak üzere geliştirilen özelliklerle güçlendirildi. Mac ve Windows PC kullanıcılarına çok yönlü bağlantı imkanları sunan ViewFinity S9’da USB-C’ye ek olarak Thunderbolt 4 ve mini DisplayPort girişleri bulunuyor. Monitörün Thunderbolt 4 uyumluluğu, kullanıcıların cihazlarını 90W’a kadar yüksek bir güçle şarj etmesine ve 40 Gbps’ye kadar hızlarda güvenilir bir şekilde veri aktarmasına imkan tanıyor.

Monitör, ek kablo veya ekipman gerektirmeden “pogo pin” ile bağlanan dahili bir 4K SlimFit kamerayla donatılmış şekilde geliyor. Yüksek çözünürlüklü kamera, Google Meet gibi uygulamalar üzerinden yapılan görüntülü görüşmelerin kristal netliğinde gerçekleşmesini sağlıyor. Kamera, monitörün açısına uyacak şekilde eğilebiliyor ve Auto Framing özelliği, konum değiştirdiğinizde bile sizi algılayıp kamera görüntüsü içinde tutabiliyor.

İnce metal tasarımıyla ViewFinity S9, pek çok ortamda kullanılabiliyor. Neredeyse her açıya ve duruş şekline uyum sağlayan ergonomik monitör, sunduğu konforlu kullanımla üretkenliği destekliyor. Yüksekliği ayarlanabilir standı, kullanıcının göz seviyesine göre ayarlanabilirken ekran da görüntüleme açılarına uyacak şekilde eğilebiliyor. Pivot modunda 90 derece dönebilen ekran bu sayede kullanıcıların uzun belgeleri daha az kaydırma yaparak okuyabilmesini sağlıyor. VESA montaj uyumluluğu sayesinde, kullanıcılar yerden tasarruf edebiliyor ve masalarının dağılmasının önüne geçebiliyor.

Monitöre yerleşik gelen Smart TV uygulamaları, işten sonra eğlenceye geçme zamanı geldiğinde kullanıcılara geniş bir TV deneyimi sunuyor. Başka bir bilgisayara ihtiyaç duymadan popüler video uygulamalarına ve içerik platformlarına sağlanan anında erişim, gürültü seviyelerini otomatik olarak ayarlayan Adaptive Sound+ özellikli dahili hoparlörler ve uzaktan kumanda, ürünü hem iş hem de oyun için çok yönlü bir monitör haline getiriyor.

Tüm dünyada 26 Haziran 2023 tarihinde satışa sunulan ViewFinity S9’un lansman tarihleri bölge pazarlarına göre değişiklik gösteriyor. Samsung’un yüksek çözünürlüklü monitörleri ve ViewFinity serisinin tamamı hakkında daha fazla bilgi için https://www.samsung.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Teknik Özellikler

S90PC
Ekran Ekran Boyutu 27”
Panel Tipi IPS, Flat
Çözünürlük 5K (5,120 x 2,880)
Renk Gamı DCI-P3 99%
Parlaklık (Tipik) 600 cd/m2
Yenileme Hızı (Maksimum) 60Hz
Yanıt Süresi 5ms (GtG)
Kontrast Oranı (Statik) 1000:1
Mat Ekran Evet
Özellikler Kalibrasyon Akıllı Kalibrasyon
Akıllı Göz Koruma Adaptif Görüntü / Göz Koruma Modu
Kamera 4K (3,840 x 2,160), In-box
Smart TV Uygulamaları Evet
Gaming Hub Evet (KR, US, CA, BR, GB, FR, DE, IT, ES)
Arayüz Bağlantı Türleri 1 Thunderbolt 4 (90W)

1 miniDP, USB-C (3DN)

Tasarım Stand Tipi HAS / Pivot / Tilt
Duvar Montajı 100×100

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!