iOS 17.4, FaceTime tepkilerini kapatmak için size daha fazla seçenek sunabilir

Sıradaki içerik:

iOS 17.4, FaceTime tepkilerini kapatmak için size daha fazla seçenek sunabilir

e
sv

Samsung Galaxy Watch 7’nin büyük bir sağlık güncellemesi alacağı söyleniyor

10 Şubat 2024 22:45

Samsung’un sensör teknolojisinin ABD’de Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından bu amaç için resmi olarak yetkilendirilmesinin ardından, Samsung Galaxy Watch 7’nin uyku apnesi algılama özelliğine sahip olacağı artık neredeyse kesin.

Samsung’un bir basın açıklamasında (9to5Google aracılığıyla) belirttiği gibi, ABD’de uyku apnesi için böyle bir izin alan ilk şirket. Bu, FDA’nın Samsung’un cihazlarının bu durumu tespit edebilecek şekilde pazarlanabilmesi için algılama algoritmalarının yeterince güvenilir olduğunu düşündüğü anlamına geliyor.

Başka bir deyişle, Galaxy Watch 7’nin bu yılın sonlarına doğru piyasaya çıktığında uyku apnesini tespit etme özelliğine sahip olarak tanıtılmasını bekleyebiliriz. Samsung’un duyurusunda açıkça belirttiği gibi, bu tespitin hatasız olacağı ya da eğitimli bir klinisyenin teşhisinin yerini alabileceği anlamına gelmiyor.

Samsung, özelliğin bu yılın üçüncü çeyreğinde kullanıma sunulacağını söylüyor, bu nedenle bunun Galaxy Watch 7 (Temmuz veya Ağustos civarında çıkacak) anlamına geldiğini varsayıyoruz. ABD’deki eski saatlere gelip gelmeyeceği konusunda bir bilgi yok, ancak Samsung gönderisinde “Galaxy Watch serisinden” bahsediyor ve Güney Kore’deki mevcut modellerde zaten etkinleştirilmiş durumda.

İyi uykular

Obstrüktif uyku apnesi (OSA), uyku sırasında hava yollarının tıkandığı bir durumdur. Genellikle fark edilmez ve tedavi edilmez, ancak insanların geçici olarak nefes almayı bırakmasına neden olabilir ve bu da vücuda oksijen tedarikini azaltır ve uyku kalitesini düşürür.

OSA ayrıca hipertansiyon, koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği, kardiyak aritmi ve inme gibi kardiyovasküler hastalık riskinin artmasıyla da ilişkilidir. ABD’deki erkeklerin yaklaşık %25’inin ve kadınların %10’unun OSA yaşadığı düşünülüyor ve Samsung daha fazla vakanın tespit edilmesini umuyor.

Daha önce bildirdiğimiz gibi, bu bir süredir geliyordu – söylediğimiz gibi, Samsung’a Güney Kore’deki akıllı saatlerinde bu özelliği etkinleştirmesi için zaten izin verildi. Uyku apnesi tespitinin çalışması için iki gecelik kan oksijen ölçümleri gerekiyor ve 22 yaşın üzerindeki kişiler için uygun.

Bu, diğer üreticilerin de çok ilgilendiği önemli bir özellik. Withings ürünlerinde halihazırda mevcut olan bu özelliği Apple, Apple Watch’a ekletmekle meşgul olsa da uyku apnesi tespiti için kilit önem taşıyan kan oksijen takibi konusunda devam eden patent anlaşmazlığı, bu özelliği bir süre daha göremeyeceğimiz anlamına gelebilir.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!