Oyun Monitörü Nasıl Olmalı? Oyuncu Monitöründe Neye Bakılır? Nelere Dikkat Edilmeli?

Geçenlerde dizüstü mü? masaüstü mü? soran arkadaşıma hem performans hemde fiyat bakımında masaüstü bilgisayar dedim. Oyun oynarken keyif alacak şekilde oynamanız için 2 şey çok önemlidir. Biri kasa ve diğeri monitör bu yazımda sizlere oyun monitörlerine daha yakından bakacağız. Oyun monitörleri özellikleriyle farklı fiyatlarla gelirken oyuncu monitörlerin seçimi kişiden kişiye göre değişmektedir. Bu sebepten dolayı bu yazıda size en iyi oyuncu monitörlerini sıralamayacağım. Onun yerine oyun monitörü seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğim. Peki oyuncu monitörü nasıl olmalı? Oyun monitörü nasıl seçilir?

Oyun monitörü alırken nelere dikkat edilmesi gereken önemli özellikler:
Çözünürlüğü: 1080p (Full HD), 1440p (QHD/2K), 2160p (UHD/4K)
Yenileme Hızı : 60hz, 75hz, 144hz oyuncular için 1920×1080’de en az 75hz bir monitör olması tavsiye ediliyor.
Ekran Boyutu : 19.5″, 21.5″, 24″, 27″
Bağlantılar: DVI, HDMI, Displayport…
Ek özellikler (isteğe bağlı): USB yuvası, pivot (ayarlanabilir) özelliği, dahili hoparlör, webcam vb.
Ekran Tipi: Kavisli (curved) veya Düz (flat) (kişisel tercihe bağlı)

Oyuncu Monitörü için detaylı özelliklere daha yakından bakalım
Çözünürlük
Yüksek çözünürlük olması demek ortaya daha ayrıntılı görsellik ve yüksek kalitede görüntü çıkmasını sağlar. Monitör çözünürlüğü önemli fakat ideal tercihinizi yaparken ekran kartı gücünüzü de hesaba katın. Eğer 4K kullanamayacaksanız 4K çözünürlüklü bir monitör almanızın da anlamı olmayacaktır.

Yenileme Hızı
Bir monitörün yenileme hızı Hertz (Hz) ile hesaplanır ve monitörün ekranda saniye başına kaç görüntüyü yenileyebileceğini gösterir. Bu aynı zamanda monitörün saniyede kaç kare görüntüleyebileceğini de gösterir.

Uyarlamalı Senkronizasyon
Eğer oyunlarda ekran kırılması yaşamak istemiyorsanız FreeSync ya da G-SYNC arasında da seçim yapmalısınız. Yeni oyun monitörlerinde bunların ikisinden biri zaten oluyor.

Panel Teknolojisi
Günümüzde temelde iki tip panel tipi var. Biri IPS paneller genel anlamda daha iyi görüntü kalitesi sunuyor, renkleri daha iyi oluşturması ve daha güzel görüş açıları sağlıyor. Diğeri ise TN panellerin en büyük avantajı yanıtlama hızlarının daha yüksek olması.

Tepki Süresi
Piksel tepki süresi milisaniye (ms) ile hesaplanır ve tek bir pikselin siyahtan beyaza geçişi sırasında geçen süreyi temsil ediyor.

Ekran Boyutu
Ekran boyutu monitörler için çok önemli değil çünkü zaten yakından bakıyorsunuz. Günümüzde oyun monitörleri genellikle 21 inç ile 27 inç arasında oluyor. Dolayısıyla seçim size bağlı olacak fakat 1080p bir monitör alacaksanız 24 inçi geçmemenizi söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir