iOS 18, iPhone’daki acil SOS özelliğine canlı video desteği ekliyor

Sıradaki içerik:

iOS 18, iPhone’daki acil SOS özelliğine canlı video desteği ekliyor

e
sv

OpenAI’nin Microsoft’un ezeli rakibi Oracle ile çalışmasını istemesinin nedeni Apple Intelligence olabilir

17 Haziran 2024 12:35

Oracle, Microsoft ve OpenAI, yapay zekaya yönelik artan talebi karşılamak amacıyla Microsoft Azure AI platformunu Oracle Cloud Infrastructure’a (OCI) genişletmek için güçlerini birleştiriyor. Henüz doğrulanmamış olsa da, bu işbirliğinin en azından kısmen Apple Intelligence’ın iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’ya entegrasyonundan kaynaklandığı düşünülüyor.

Cupertino merkezli teknoloji devi, WWDC’de Apple Intelligence’ın karmaşık verileri ve daha büyük temel modelleri yönetmek için hem aygıt içi işlemeyi hem de Özel Bulut İşlemeyi (PCC) nasıl kullanacağını detaylandırarak yapay zeka konusunda her şeyi yaptı. Ayrıca gerektiğinde (ve kullanıcı izniyle) ChatGPT’ye erişim sağlayarak OpenAI’nin başa çıkması gereken yeni bir trafik dalgası yaratacak.

“Microsoft ve Oracle ile birlikte çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. OCI, Azure’un platformunu genişletecek ve OpenAI’nin ölçeklenmeye devam etmesini sağlayacak,” diyor OpenAI CEO’su Sam Altman.

Apple etkisi

ChatGPT şu anda her ay 100 milyondan fazla kullanıcıya üretken yapay zeka hizmetleri sunuyor. Bu sayı, Apple Intelligence yılın ilerleyen dönemlerinde yaygın olarak kullanılmaya başlandığında katlanarak artacak gibi görünüyor.

OCI’ın amaca yönelik yapay zeka yetenekleri, startup’ların ve işletmelerin Oracle’ın dağıtılmış bulutunda modeller oluşturmasına ve eğitmesine olanak tanıyor. Oracle, LLM’lerin eğitimi için OCI Supercluster’ın 64 bin Nvidia Blackwell GPU’ya veya GB200 Grace Blackwell Superchips’e kadar ölçeklenebileceğini söylüyor. Bunlar ultra düşük gecikmeli RDMA küme ağı ve HPC depolama seçenekleriyle birbirine bağlanarak güçlü ve verimli bir yapay zeka altyapısı sunuyor.

OCI Compute sanal makineleri ve OCI’ın çıplak metal Nvidia GPU örnekleri, üretken yapay zeka, bilgisayarla görme, doğal dil işleme, öneri sistemleri ve daha fazlası için uygulamaları güçlendirebilir.

Oracle Yönetim Kurulu Başkanı ve CTO’su Larry Ellison, “Dünyanın en büyük büyük dil modelini oluşturma yarışı devam ediyor ve Oracle’ın Gen2 AI altyapısına yönelik sınırsız talebi körüklüyor” dedi. “OpenAI gibi liderler, dünyanın en hızlı ve en uygun maliyetli yapay zeka altyapısı olduğu için OCI’yi seçiyor.”

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!