Zoom, toplantı uygulamasının Apple TV sürümünü gizlice yayınladı

Sıradaki içerik:

Zoom, toplantı uygulamasının Apple TV sürümünü gizlice yayınladı

e
sv

OpenAI yönetim kurulu Altman’ı kovarken sürpriz unsurunu korumak istedi

04 Aralık 2023 00:35

Eski yönetim kurulu da Microsoft’un Altman’ın görevden alınmasını sorun etmeyeceğine inanıyordu.
OpenAI CEO’su Sam Altman ile şirketin yönetim kurulu arasındaki anlaşmazlıkla ilgili hikayenin tamamını hala bilmiyoruz, ancak her geçen gün daha fazlası dışarı sızıyor. The New Yorker’da yayınlanan yeni bir haberde, OpenAI’nin eski yönetim kurulunun Sam Altman’ı CEO’luktan atma yönünde oy kullandıktan sonra Microsoft’u kasıtlı olarak dışladığı ve aslında şirketin kendilerini destekleyeceğine inandıkları iddia ediliyor.

New Yorker’ın geniş kapsamlı haberinde, Microsoft yöneticilerinin Sam Altman’ı görevden alma kararı karşısında gafil avlandıkları ve muhtemelen Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın Altman’ı olacaklar konusunda uyarmasını engelledikleri belirtiliyor.

Altman kurnaz bir iş insanı olarak tanınıyor ve Microsoft’u bilgilendirmeme kararının bir parçası da Altman’ın şaşırmasını sağlamaktı.

OpenAI Altman’ın görevden alındığını duyurduğunda, kovulmanın yapay zekanın tehlikeleri konusundaki tartışmalar ve Altman’ın bilgi konusunda açık sözlü olmadığı inancı etrafında döndüğü görüldü. Geriye dönüp bakıldığında şok edici olan, yönetim kurulunun Microsoft’un kararlarını anlayacağını düşünmesiydi.
Ancak yönetim kurulu farklı bir izlenime kapıldı. Ne de olsa, yapay zekaya girişleri en iyi ihtimalle dalgalı olan Microsoft, sorumlu bir yapay zeka bölümü oluşturdu ve teknolojinin tehlikeleri konusunda endişeliydi. Yapay zekayı insanlaştırmaktan da kaçınmak istiyordu!

Bununla birlikte, şirket GPT’yi ürünlerine çok hızlı bir şekilde entegre etti ve açıkça daha fazla insanın yapay zekayı günlük yaşamlarına dahil etmesini istiyor. Hatta Microsoft CEO’su Nadella, ChatGPT destekli Bing’in lansmanında The Verge’e yaptığı açıklamada, yapay zekayı Google’ı “dans ettirmenin” bir yolu olarak kullanmak istediğini söyledi.

The New Yorker’ın haberine göre, Microsoft’taki pek çok kişinin OpenAI yönetim kurulunun kararını “akıl almaz derecede aptalca” bulmasının ve ChatGPT geliştiricisini yok edebileceğini düşünmesinin nedeni de muhtemelen buydu.

Microsoft yöneticileri daha sonra üç plan oluşturdu. Birincisi, yönetim kurulu tarafından birkaç saatliğine genel müdür olarak atanan OpenAI CTO’su Mira Murati’yi desteklemek ve yönetimin kararını geri almasını ya da gerekçesini açıklamasını sağlamaktı. İkincisi, Altman’ı yeniden göreve getirmek için şirketteki en büyük yatırımcı olarak nüfuzunu kullanmak ve üçüncüsü, sonunda yaptığı gibi, Altman’ı ve onunla birlikte gitmek isteyen herkesi Microsoft içinde yeniden inşa etmek için işe almaktı.

Elbette sonuçta Altman OpenAI’ye geri döndü ve Microsoft OpenAI yönetim kuruluna gözlemci olarak katıldı ve yönetim kurulunun Altman’ı ilk etapta kovmayı seçmesinin kesin nedenlerini hala bilmiyoruz.

 

Daha fazla haber için;

Zoom, toplantı uygulamasının Apple TV sürümünü gizlice yayınladı

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!