Huawei’in yeni NAS çözümü GenAI’daki en büyük zorlukların üstesinden gelmek istiyor

Sıradaki içerik:

Huawei’in yeni NAS çözümü GenAI’daki en büyük zorlukların üstesinden gelmek istiyor

e
sv

Microsoft, ABD istihbarat servisleri için özel olarak tasarlanmış üretken yapay zeka modelini piyasaya sürdü

12 Mayıs 2024 23:30

Yapay zeka teknolojisi çok çeşitli sektörleri dönüştürmede ve altüst etmede etkili olduğunu kanıtladı ve aslında daha yeni başlıyor.

Yapay zeka konusunda “her şeyini” ortaya koyan Microsoft, ABD istihbarat servisleri için özel olarak tasarlanmış bir üretken yapay zeka modeli geliştirdi. Microsoft’un kendi Copilot’u gibi diğer yapay zeka platformlarının aksine, bu platform “hava boşluklu” olacak ve internete potansiyel olarak güvenli olmayan bir bağlantı gerektirmeyecek.

Bloomberg şöyle diyor: “İlk kez büyük bir dil modeli internetten tamamen ayrı olarak çalışıyor… OpenAI’nin ChatGPT’si de dahil olmak üzere çoğu yapay zeka modeli, verilerden kalıpları öğrenmek ve çıkarmak için bulut hizmetlerine güveniyor, ancak Microsoft ABD istihbarat topluluğuna gerçekten güvenli bir sistem sunmak istedi.”

18 aylık geliştirme süreci
Bu araç, istihbarat servislerinin, ulusal güvenliği tehlikeye atabilecek veri sızıntıları ya da bilgisayar korsanlığı korkusu olmadan, gizli verilerin büyük bölümünü analiz etmek gibi görevler için yapay zekayı kullanmasına olanak tanıyacak.

Microsoft’un Stratejik Görevler ve Teknolojiden Sorumlu CTO’su William Chappell Bloomberg’e verdiği demeçte, şirketin GPT-4 tabanlı bu özel araç üzerinde 18 ay çalıştığını ve bu aracın çevrimiçi olmaya gerek kalmadan içeriği okuyup analiz edebileceğini, soruları yanıtlayabileceğini ve kod yazabileceğini söyledi. Aynı derecede önemli olan bir diğer husus da, bu aracın beslendiği verilerden öğrenmeyecek ya da bu veriler üzerinde eğitilmeyecek olması.

Geçtiğimiz ay düzenlenen bir güvenlik konferansında, CIA’in Ulusötesi ve Teknoloji Görev Merkezi Direktör Yardımcısı Sheetal Patel, “İstihbarat verileri üzerinde üretken yapay zeka elde etmek için bir yarış var ve ben bunun biz olmasını istiyorum” dedi.

 

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!