iPhone 16 Pro’nun %20 daha parlak bir ekranla geleceği söyleniyor

Sıradaki içerik:

iPhone 16 Pro’nun %20 daha parlak bir ekranla geleceği söyleniyor

e
sv

Huawei’in yeni NAS çözümü GenAI’daki en büyük zorlukların üstesinden gelmek istiyor

12 Mayıs 2024 01:39

Veri depolama söz konusu olduğunda, teknolojiyi geliştirmek ve dağıtmak isteyen işletmeler akıl almaz derecede büyük miktarda veri ve baş döndürücü sayıda dosya ile karşı karşıya kaldığından, yapay zekanın bir bütün olarak sektör üzerinde istikrarsızlaştırıcı bir etkisi olduğunu söylemek doğru olur.

Huawei, ilk kez 2023 yılında ortaya çıkan ve bu hafta şirketin Berlin’deki Yenilikçi Veri Altyapısı (IDI) Forumu 2024’te Avrupa’da görücüye çıkan yüksek performanslı OceanStor A800 ağ depolama bağlantılı (NAS) cihazıyla bu sorunu çözmeye çalışıyor.

Huawei’nin Dorado ve Pacific NAS cihazları gibi burada da odak noktası yapay zeka veri depolama. Huawei bunu “yeni veri paradigması” ve “hızlandırılmış veri uyanışı” olarak adlandırıyor. Üretken yapay zeka eğitim modellerini sıfırdan oluşturmak, işlemek, çok önemli olan veri egemenliğini korumak, sistem güvenilirliğini sağlamak, bunların hepsi şaşırtıcı derecede büyük miktarda alan ve hız gerektiriyor. Bu büyük işletmeler için büyük bir sorun ve bu tavizsiz kara kutu da işte tam bu noktada devreye giriyor.

Hız, alan ve ‘uyanan veriler’
OceanStor A800 kuşkusuz niş bir kurumsal pazara uyuyor. Saniyede 500 GB bant genişliği ne kadar güzel olursa olsun, burada kitleler için depolamadan bahsetmiyoruz. Huawei’ye göre A800, denetleyici muhafazası başına 24 milyon IOPS kapasitesine sahip ve mevcut depolamanın on katı performans ve on katı veri hareketliliği sağlıyor. Depolama alanı ayrıca PB/sn ve 100 milyon IOPS cinsinden bant genişliğini destekliyor ve %99,9999 veri güvenilirliğine sahip.
IDI 2024’te şirket, A800’ün “yapay zeka küme kullanımını %30 artırabildiğini ve benzer satıcılardan dört ve sekiz kat daha iyi olan yüksek bant genişliği ve IOPS sunduğunu” belirtti. [Cihaz] 512 denetleyiciye kadar EB düzeyinde kapasiteye kadar ölçeklendirmenin yanı sıra maksimum 4.096 bilgi işlem kartına kadar ölçeklendirmeyi de destekliyor.”

Ancak her şey etkileyici büyük rakamlar ve yüksek hızlardan ibaret değil. Şirket, genAI dünyasında popüler olan NAS’ın yanı sıra, yapay zeka halüsinasyonlarını önlemeye yardımcı olmak için “yeni veri paradigmaları” olarak adlandırdığı tensör, vektör, geri getirme ile güçlendirilmiş üretimi de destekliyor. Sürdürülebilirliği, enerji verimliliğini ve YZ veri depolama ile çalışanların karşılaştığı daha büyük bir sorunu göz önünde bulunduran A800, 0,7 watt/TB ve 1PB/U depolama yoğunluğuna sahiptir.

OceanStor A800, IDI’da boy gösteren tek depolama çözümü değildi; Huawei ayrıca önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek olan 128 TB’lık ince bir dahili SSD’yi de tanıttı. Huawei, bu sürücünün “her bir PB veriyi depolarken emsal satıcıların SSD’lerine göre %88 daha az depolama alanı ve %92 daha az enerji tüketeceğini” söyledi. İçerik oluşturma, oyun oynama ve ofis dijitalleşmesinin yükselişiyle birlikte, bu ürünün tüketici ve küçük işletme pazarına geldiğini görmeyi umursamayız.

 

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!