Nvidia RTX 4090 GPU’ların fiyatları hızla artıyor – neden?

Sıradaki içerik:

Nvidia RTX 4090 GPU’ların fiyatları hızla artıyor – neden?

e
sv

MacBook satın aldınız ve Atomic Stealer virüsünden mi endişeleniyorsunuz? İşte bilmeniz gerekenler

28 Kasım 2023 00:35

Black Friday ve Cyber Monday’de bir sürü harika MacBook fırsatı oldu ve siz de kendinizi yepyeni bir Apple bilgisayarın mutlu sahibi olarak bulmuş olabilirsiniz. Ancak macOS dünyasında her şey güllük gülistanlık değil, zira Apple kullanıcılarını açıkça hedef alan yeni bir kötü amaçlı yazılım çeşidi keşfedildi (Bleeping Computer aracılığıyla). Neyse ki, kendinizi korumak için yapabileceğiniz şeyler var.

Söz konusu kötü amaçlı yazılım, birkaç aydır ortalıkta dolaşan Atomic Stealer adlı uğursuz bir yazılım. Ancak şimdi yeni olan şey, dağıtılma şekli.

Hackerlar, ClearFake adı verilen bir kampanyanın parçası olarak kötü amaçlı yazılımı sahte bir tarayıcı güncelleme sayfasının arkasına saklamayı tercih etti. Safari’de, bu sayfa Apple’dan gelen meşru bir güncelleme gibi görünürken, gerçekte verilerinizi çalmaya niyetli kötü aktörler tarafından barındırılıyor.

Kötü amaçlı uygulama indirildikten sonra Mac’inizde kullanıcı adları ve parolalar, kredi kartı bilgileri, kripto para cüzdanları, çerezler, yerel dosyalar ve daha fazlası dahil olmak üzere bulabildiği kadar hassas veri arar. Tehlikede olan bu kadar çok şey varken, özellikle de harika bir Siber Pazartesi fırsatı sayesinde yeni bir bilgisayara geçtiyseniz, bu numaraya kanmak istemezsiniz.

 

Güvende kalmak için ne yapabilirsiniz?

Neyse ki, kendinizi bu kötü amaçlı yazılımdan korumanın ve önemli verilerinizin bilgisayar korsanlarının ve dijital kötü niyetli kişilerin pençesinden uzak kalmasını sağlamanın yolları var.

İlk olarak, yazılımınızı her zaman resmi kanallar aracılığıyla güncellediğinizden emin olun. Bu, Ayarlar uygulamasına gitmek ve Genel > Yazılım Güncelleme’yi seçmek anlamına gelir. Güncellemeleri doğrudan Apple’ın App Store’undan da indirebilirsiniz. Safari web tarayıcısını kullanıyorsanız, Ayarlar uygulamasından indirilen macOS güncellemelerine dahil edilir. Farklı bir tarayıcı kullanıyorsanız, güncellemeyi normalde uygulamanın ayarlarında veya hakkında sayfalarında bulabilirsiniz.

Yapabileceğiniz ikinci şey, sizi virüslerden ve diğer çevrimiçi zararlılardan koruyabilecek Mac için en iyi antivirüs uygulamalarından birini yüklemektir. Apple, kötü amaçlı yazılımların Mac’inizin belirli bölümlerine erişmesini engelleyen birçok yerleşik korumaya sahiptir, ancak her şeyi kapsamaz. Güçlü bir algılama oranına sahip hızlı, hafif bir antivirüs (Atomic Stealer’ı tespit edebilen bir antivirüs gibi) Apple’ın sunduklarıyla el ele gidebilir.

Yapmanız gereken son şey ise aklınızı başınızda tutmak. Bir web sitesinde gezinirken (Ayarlar uygulamasında güncellemeleri kontrol etmenin aksine) yasal bir yazılım güncellemesi almanız pek olası değildir. İndirmeniz istenen bir şey hakkında emin değilseniz, bunu görmezden gelin ve web sitesini terk edin. Yukarıdakilerin hepsini yaparsanız verilerinizi güvende tutarsınız ve yeni parlak Mac’iniz iyi çalışır durumda olur.

 

Daha fazla bülten için; 

Modern Warfare 3’te bu hafta çifte XP etkinliği var

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!