iOS 17’deki NameDrop bir gizlilik kabusu olmak zorunda değil – işte nasıl kontrol edeceğiniz

Sıradaki içerik:

iOS 17’deki NameDrop bir gizlilik kabusu olmak zorunda değil – işte nasıl kontrol edeceğiniz

e
sv

Nvidia RTX 4090 GPU’ların fiyatları hızla artıyor – neden?

28 Kasım 2023 00:30

Lovelace amiral gemisinin fiyatlarının yükselmesiyle birlikte RTX 4090 ekran kartlarının durumu oldukça vahim bir hal alıyor ve bunun nedeninin Çin’de bu GPU ile ilgili yaşananlarla bağlantılı olduğu görülüyor.

Bildiğiniz gibi, RTX 4090 şu anda Çin’de yasaklandı ve aslında diğer Nvidia AD102 tabanlı ürünler ve ağır AI çalışmaları için GPU’lar da öyle. Bununla birlikte, ülkede kısıtlamaları aşmanın hileli bir yolunu bulan kuruluşlar var.

Hatırlarsanız, yasak devreye girmeden önce bir yığın RTX 4090 ekran kartının Çin’e gönderildiği bildirilmişti ve bunun sonuçlarını birkaç ay önce ABD’de ve başka yerlerde amiral gemisi GPU için artan fiyatlarda gördüğümüz için mantıklı geldi.

Bu RTX 4090 modellerini satın alan Çin’deki bazı firmalar, bunları parçalara ayırıp AD102 çiplerini ve VRAM modüllerini kullanarak üfleyici tarzı soğutuculara sahip yeni yapay zeka hızlandırıcıları üretiyor. Bu soğutucular, AI çiftlikleri olarak bilinen ve ciddi AI iş yükleri için bu GPU’ların büyük raflarının bulunduğu veri merkezi kullanımı için tasarlanmıştır.

VideoCardz’ın geçmişte bildirdiği gibi, bu yapay zeka hızlandırıcılarını yapmak için bu GeForce oyun grafik kartlarının parçalarına ayrıldığına dair fotoğrafik kanıtlar var ve I_Leak_VN’nin izniyle X’te (eski adıyla Twitter) daha fazla resim ortaya çıktı.

Belirtildiği gibi, Çin’de AI kartlarının giderek azalmasıyla birlikte, bu üfleyici tarzı kartlar büyük miktarlarda kârla satılabilir.

 

Daha fazla haber için; 

Spotify yakında kişiselleştirilmiş önerileri kapatmanıza izin verebilir

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!