Birbirinden Yenilikçi Keeneticler ile Yeni Yıl Hediyeniz Hazır

Sıradaki içerik:

Birbirinden Yenilikçi Keeneticler ile Yeni Yıl Hediyeniz Hazır

e
sv

LinkedIn bulutunu Microsoft Azure’a taşıma planlarını rafa kaldırdı

16 Aralık 2023 00:10

Konuyla ilgili bilgi sahibi kişilere göre (CNBC aracılığıyla) Microsoft’un LinkedIn’i Azure’a geçirme planları askıya alındı.

Kod adı ‘Blueshift’ olan proje, Microsoft’un sosyal medya ve ağ platformunu satın almasından üç yıl sonra, 2019’da duyurulmuştu. LinkedIn şimdiye kadar kendi veri merkezlerini kullanıyordu ve projenin iptal edilmesiyle birlikte bu durum devam edecek gibi görünüyor.

Bazı Microsoft çalışanları projenin geçen yıl duraklatıldığını öğrendiklerini bildiriyor, ancak CNBC tarafından görülen yeni bir belge, Microsoft ve LinkedIn arasında geçişin ertelenmesine yönelik karşılıklı bir anlaşmanın ayrıntılarını veriyor.

LinkedIn Azure’u kullanmayacak
Her iki şirketin de kararlarının ardındaki kesin nedenler belirsiz. LinkedIn CTO’su Raghu Hiremagalur geçen yıl çalışanlara gönderdiği bir notta şunları söyledi: “Azure’un gördüğü inanılmaz talep ve platformumuzun büyümesi nedeniyle, kaynakları harici Azure müşterilerine tahsis etmek için LinkedIn’in planlanan geçişini duraklatmaya karar verdik.”
Azure ve diğer işletmeleri içeren Microsoft Bulut geliri, şirketin 30 Haziran’da sona eren 2023 mali yılında %22,1 arttı. Bu dönemde, Microsoft destekli OpenAI jeneratif yapay zeka ürünlerine olan ilgi arttı ve bu da geliri artırdı. LinkedIn de %9,6’lık sağlıklı bir büyüme kaydetti.

Redmond’un başı ayrıca dünyanın dört bir yanında çeşitli antitröst düzenleyicileri tarafından pek çok kez derde sokuldu. Bu davaların çoğunun kilit noktası, genellikle bulut hizmetleriyle ilgili olan haksız hakimiyeti ve rekabete aykırı iş uygulamaları olmuştur. Ancak Microsoft, AWS’nin çok gerisinde kalarak ikinci sırada yer almaya devam ediyor.

Bir LinkedIn sözcüsü konuyla ilgili yorum yaptı: “Altyapı ihtiyaçlarımızı tamamlamak için hem Azure kullanıyoruz hem de veri merkezlerimize daha fazla yatırım yapıyoruz.”

Konuya aşina olan kişilerden biri, LinkedIn’in bilgi işlem ihtiyaçlarını karşılamak için başka bir veri merkezi inşa etme sürecinde olduğunu ve platformun Blueshift Projesi’ni hemen hayata geçirme niyetinde olmadığını öne sürdü.

 

Daha fazla haber için;

Bu sinsi zararlı yazılım, Google Forms’u ele geçirerek kötü niyetli kimlik avı planında para talep ediyor

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!