Windows 11 için iTunes, önemli bir güvenlik düzeltmesi içeren yeni bir güncelleme alıyor ve yeni iPad Air ve iPad Pro için destek getiriyor

Sıradaki içerik:

Windows 11 için iTunes, önemli bir güvenlik düzeltmesi içeren yeni bir güncelleme alıyor ve yeni iPad Air ve iPad Pro için destek getiriyor

e
sv

iPhone’unuz yakında kayıtları yazıya dökebilir ve hatta notları özetleyebilir

10 Mayıs 2024 23:33

Apple’ın jeneratif yapay zeka üzerinde çalıştığı bir sır değil. Kimse bunun neleri içereceğini bilmiyor, ancak AppleInsider’dan gelen yeni bir sızıntı bazı bilgiler sunuyor. Yayın kısa süre önce “konuya aşina kişilerle” konuştu ve Apple’ın birden fazla işletim sistemi için “yapay zeka destekli bir özetleme [aracı] ve büyük ölçüde geliştirilmiş ses transkripsiyonu” üzerinde çalıştığını iddia etti.

Raporda, bunların Notes ve Voice Memos gibi temel iOS uygulamalarına “önemli iyileştirmeler” getirmesi gerektiği belirtiliyor. İkincisinin, yukarıda bahsedilen transkripsiyonlar gibi “yükseltilmiş yetenekleri ilk alanlar arasında” olması planlanıyor. Ses kayıtları için grafiksel gösterimin yerini alarak uygulamanın arayüzünün büyük bir bölümünü kaplayacaklar. AppleInsider, iPhone’daki Live VoiceMail’e benzer şekilde çalıştığını, bir konuşma balonunun transkripsiyonu tetiklediğini ve metnin doğrudan ekranda göründüğünü belirtiyor.

Yeni özetleme araçları
VoiceMemos’un yanı sıra, Notlar uygulaması da görünüşe göre bazı önemli yükseltmeler alacak. Tıpkı Voice Memo’da olduğu gibi, ses kaydetme ve bu sesleri yazıya dökme özelliği kazanacak. Ancak Notlar’a özgü olan özetleme aracı, belirli bir nottaki tüm önemli noktaların “temel bir metin özetini” sağlayacak.
Safari ve Mesajlar da farklı işlevlere sahip olsalar da kendi özetleme özelliklerine sahip olacaklar. Tarayıcı, web sayfaları için kısa dökümler oluşturan bir araca sahip olurken, Mesajlar’da yapay zeka tüm metinlerinizin bir özetini sunuyor. Safari güncellemesinin iPhone’a özel olup olmayacağı ya da macOS sürümünün de aynı özelliğe sahip olup olmayacağı bilinmiyor, ancak olma ihtimali var.
Apple’ın, bu yazının yazıldığı sırada, bu özellikleri bu yılın sonlarında iOS 18’de yayınlanmak üzere test ettiği bildiriliyor. Rapora göre, her ikisinin de 2024 yılında çıkması beklenen macOS 15 ve iPadOS 18’in piyasaya sürülmesiyle birlikte ilgili uygulamaların güncellenmesi planlanıyor.

Ekstra güç gerekiyor
Bu yapay zeka modellerinin nasıl çalışacağı konusunda çelişkili raporlar olduğunu belirtmek önemlidir. AppleInsider, kullanıcı gizliliğini korumak için bazı araçların “tamamen aygıt üzerinde” çalışacağını iddia ediyor. Ancak bir Bloomberg raporu, iOS 18’deki bazı yapay zeka özelliklerinin, 2023’ün Mac Studio’sunda bulunan donanımla aynı olan Apple’ın M2 Ultra çipiyle donatılmış bir bulut sunucusu tarafından destekleneceğini söylüyor.

Bulut desteğinin nedeni, makaleleri özetlemek gibi “karmaşık işlerin” ekstra bilgi işlem gücü gerektirmesidir. iPhone’lar kendi başlarına her şeyi dahili olarak çalıştırma yeteneğine sahip olmayabilir.

 

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!