Apple Vision Pro güncellemesi, en göze çarpan iki zayıflığını düzeltmeyi vaat ediyor

Sıradaki içerik:

Apple Vision Pro güncellemesi, en göze çarpan iki zayıflığını düzeltmeyi vaat ediyor

e
sv

iPhone 16 kamera deklanşör düğmesini yeniden icat edebilir

08 Şubat 2024 02:39

Şimdiye kadarki en ilginç iPhone 16 söylentilerinden biri, gelecek akıllı telefonun Yakalama düğmesi olarak adlandırılan bir düğmeye sahip olabileceği ve bazı yeni söylentiler bunun geleneksel kamera deklanşör düğmesini tam olarak nasıl yeniden icat edebileceğini ortaya koydu.

Geçmişte iPhone 15 Pro’nun uzamsal videosu gibi bazı Apple yeniliklerini başarıyla tahmin eden Setsuna Digital adlı bir Weibo hesabı (MacRumors aracılığıyla), Yakalama düğmesinin geleneksel bir kamera deklanşörü gibi çalışacak iki aşamalı bir eyleme sahip olacağını, önce odaklanmanıza ve ardından bir çekim yapmanıza izin vereceğini iddia etti.

Arka düğmeyle odaklama özelliğine sahip olmadıkları sürece, çoğu bağımsız fotoğraf makinesi bu şekilde çalışır – deklanşöre hafifçe basarak odağı ve pozlamayı kilitlemenize, ardından fotoğrafı çekmek için deklanşöre basmadan önce çekiminizi yeniden düzenlemenize izin verir. Setsuna Digital’in belirttiği gibi, bu Apple’ın bir sonraki iPhone’unu profesyonel bir kamera ve video aracı gibi hissettirmeye doğru ilerletebilir.
Bunu yapan ilk akıllı telefon olmayacak – Sony Xperia 1 V’de de iki aşamalı bir deklanşör düğmesi var, ancak bunu Temel modu kullanarak daha basit bir kuruluma geçirebilirsiniz. Ancak söylentilere göre Yakalama düğmesinin en ilginç yanı, sadece geleneksel kamera deklanşörünü taklit etmek istememesi.
The Information’ın daha önceki bir raporuna göre, sahnenizi yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak için Yakalama düğmesinin yüzeyi boyunca kaydırma yapabileceksiniz. Apple, içerik oluşturucuların büyük ekranlar için (TikTok tarafından tercih edilen dikey format yerine) daha yatay videolar kaydettiğini keşfetmiş gibi göründüğünden, hem fotoğraf hem de video için de çalışacak.

Ergonominin akıllı telefonların en iyi aynasız fotoğraf makinelerine kıyasla en büyük zayıflıklarından biri olduğu düşünüldüğünde, bu Yakalama düğmesinin söylentileri iPhone 16 sahipleri için iyi bir haber olabilir.

Büyük bir fotoğraf yükseltmesi mi?
Bu yıl bir iPhone 16 veya iPhone 16 Pro’ya yükseltme yapmayı planlıyorsanız, son söylentiler Apple’ın bu telefonlar için bazı güçlü fotoğraf ve video destekleri planladığını gösteriyor.

Her iki telefonun da, iPhone’da bir süredir yapılan en önemli donanım değişikliklerinden biri olacak (muhtemelen bu yılki Action Button’dan daha fazla) söylentilere göre Capture düğmesine sahip olması bekleniyor. Mevcut mmWave anteninin telefonun sol tarafına taşınmasıyla birlikte iPhone’un sağ alt tarafında görünmesi bekleniyor.

Bu yıl iPhone 15 Pro’yu tercih etmeyen bir fotoğrafçı olarak, bu söylentiler beni bu yıl yükseltme yapma konusunda heyecanlandırıyor. Eğer iPhone 16 Pro, bu yeni Yakalama düğmesini iPhone 15 Pro’da görülen ‘tetraprism’ periskop kamera teknolojisiyle birleştirirse (analistler Ming-Chi Kuo ve Jeff Pu tarafından tahmin edilmişti), o zaman güçlü bir cep kamerası olacak.

Mevcut iPhone’lar inanılmaz kompakt kameralar olsa da, fotoğraf ve video çekmek için yalnızca dokunmatik ekrana güvenmek, en iyi kameralardan birini kullanmanın dokunsal deneyiminden bir düşüş gibi hissettirebilir.

iPhone 16 Pro’nun da 48MP ultra geniş kameraya sahip olacağı ve iOS 18’den itibaren tüm yapay zeka yükseltmelerinin yapılacağı söylentileriyle birlikte, bu yıl gerçekten de yükseltme yapmak için çok iyi bir yıl olabilir.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!