Bazı Nest Cam’ler artık garaj kapısını açık bıraktığınızda sizi bilgilendirecek

Sıradaki içerik:

Bazı Nest Cam’ler artık garaj kapısını açık bıraktığınızda sizi bilgilendirecek

e
sv

Google, Gmail hesabınızı güvende tutmak için yeni nesil güvenlik sistemini tanıttı

02 Aralık 2023 02:46

RETVec, Gmail spam’lerini azaltmayı ve yanlış pozitifleri azaltmayı vaat ediyor
Google, Gmail gelen kutunuzu spam’den uzak tutmak için yepyeni bir araç geliştirdi.

Towards Data Science’a göre RETVec, Resilient and Efficient Text Vectorizer’ın kısaltması olup, vektörleştirme “doğal dil işlemede sözcükleri veya ifadeleri gerçek sayılardan oluşan karşılık gelen bir vektörle eşleştirmek ve daha sonra bunları daha fazla analiz, tahmin ve sözcük benzerlikleri çalıştırmak için kullanmak için kullanılan bir metodolojidir”.

RETVec ile Gmail, görünmez karakterleri gizleyen spam e-postaları, LEET ikamesini (örneğin açıklamak yerine 3xpl4in3d), kasıtlı yazım hatalarını ve daha fazlasını tespit etmede daha iyi olacak. Zararlı e-posta iletilerinin gelen kutularına girmesi zorlaşacak.
100’den fazla dil desteklenir
Google GitHub’da “RETVec, ekleme, silme, yazım hataları, homoglifler, LEET ikamesi ve daha fazlası dahil olmak üzere karakter düzeyinde manipülasyonlara karşı dirençli olacak şekilde eğitilmiştir” diye açıklıyor. “RETVec modeli, tüm UTF-8 karakterlerini ve kelimeleri verimli bir şekilde kodlayabilen yeni bir karakter kodlayıcısının üzerinde eğitilmiştir.”
Google, RETVec’in kutudan çıkar çıkmaz 100’den fazla dili destekleyeceğini ve böylece farklı senaryolarda kullanılabileceğini söyledi:

Google’dan Elie Bursztein ve Marina Zhang, “Yeni mimarisi sayesinde RETVec, metin ön işlemeye ihtiyaç duymadan her dilde ve tüm UTF-8 karakterlerinde kullanıma hazır olarak çalışıyor ve bu da onu cihaz içi, web ve büyük ölçekli metin sınıflandırma dağıtımları için ideal bir aday haline getiriyor” dedi.

RETVec ile Google’ın spam tespit oranının %38 arttığını belirten şirket, yanlış pozitif oranının da neredeyse beşte bir oranında (%19,4) düştüğünü sözlerine ekledi.

Modelin Tensör İşleme Birimi (TPU) kullanımı %83 oranında azaldı.

“RETVec ile eğitilen modeller, kompakt temsili sayesinde daha hızlı çıkarım hızı sergiliyor. Daha küçük modellere sahip olmak hesaplama maliyetlerini düşürür ve gecikmeyi azaltır; bu da büyük ölçekli uygulamalar ve cihaz üzerindeki modeller için kritik öneme sahiptir.”

Spam, neredeyse tüm siber suçlular tarafından kullanılan, var olan en popüler saldırı vektörüdür. Her yerde mevcut, ucuz ve etkilidir ve tehdit aktörlerinin kötü amaçlı yazılım göndermesine ve hassas verileri çalmasına olanak tanır.

 

Daha fazla haber için;

Lotus, su soğutmalı elektrikli araç şarj cihazları ile Tesla’yı Supercharger oyununda yenmeyi hedefliyor

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!