MSI Windows 11’in Mavi Ekran Sorunu Çözdü!

Sıradaki içerik:

MSI Windows 11’in Mavi Ekran Sorunu Çözdü!

e
sv

Google Chrome 15. Yıldönümünü Bazı Büyük Güncellemelerle Kutluyor

07 Eylül 2023 21:43

Google Chrome 15 yaşına giriyor ve bunu kutlamak için Google masaüstünde Chrome’u elden geçiriyor ve yepyeni özellikler ekliyor.

Resmi blog yazısında, Google’ın önümüzdeki haftalarda Chrome’un kullanıcı arayüzünü Material You tasarım dilini temel alarak nasıl güncelleyeceği ayrıntılarıyla anlatılıyor. Yazıya göre, yeniden tasarım Chrome’un simgelerini daha okunaklı hale getirmek için yenileyecek ve sekmelerinizi ve araç çubuğunuzu daha iyi tamamlayan yeni renk paletleri oluşturacak. Bu değişiklikler, iş ve kişisel hesaplarınız gibi profiller arasında ayrım yapmayı çok daha kolay hale getiriyor. Chrome ayrıca işletim sisteminizle daha iyi entegre olacak, böylece karanlık mod gibi işletim sistemi düzeyindeki değişikliklere uyum sağlayabilecek.

Diğer yaşam kalitesi değişiklikleri arasında uzantılara, Google Translate’e, Password Manager’a ve daha fazlasına daha hızlı erişim için daha kapsamlı bir menü yer alıyor. Bu yeniden tasarım ilk olarak 2023’ün başlarında Google Canary aracılığıyla duyurulmuştu ve şimdi normal kullanıcılar nihayet avantajlardan yararlanabilecekler.
Chrome Web Mağazası da uzantıları bulmayı kolaylaştıracak yeni bir arayüzle yeniden tasarlanıyor. Buna, yapay zeka destekli uzantılar ve Editörlerin Gözdesi gibi uzantı kategorilerinin yanı sıra kişiselleştirilmiş sonuçlar da dahil. Yakın zamanda yayınlanmamış, politikaları ihlal eden veya potansiyel olarak kötü amaçlı olan uzantıları daha iyi belirlemek için Güvenlik Kontrolü de genişletiliyor. Ayrıca üçüncü taraf araçlar sayesinde işletmeler, uzantıları geniş çapta uygulamadan önce riskli erişim sağlayabiliyor.
Geçtiğimiz birkaç ay içinde Chrome, aramayı çok daha kolay ve güvenli hale getiren güncellemelerin yanı sıra mobil sürümünde arama yeteneklerini ve rahatlığını artıran birkaç yeni özellik aldı. Şimdi de potansiyel olarak tehlikeli web sitelerini otomatik olarak engelleyen Google Safe Browsing de güncellenecek. Yeni kimlik avı web sitelerinin hızı ve sayısıyla mücadele etmek için Güvenli Tarama, siteleri Google’ın bilinen kötü site listelerine karşı gerçek zamanlı olarak kontrol etmeye başlayacak.

Google Chrome mükemmel değil
Tüm bu yaşam kalitesi değişikliklerini ve güvenlik iyileştirmelerini görmek kesinlikle iyi bir haber. Ancak her şey yolunda değil, çünkü tarayıcının hala ele alınması gereken pek çok sorunu var.

En büyük ve en yaygın sorun gizlilik. Sizi üçüncü taraf izleyicilerden koruyan reklam engelleyicileriniz olsa da, Google kendi tarayıcısı aracılığıyla veri topluyor ve bunları derleyerek reklamcılara ve diğer web sitelerine satmak üzere hakkınızda ayrıntılı profiller oluşturuyor. Belirli ayarları kapatabilseniz de, bu tam olarak gizliliğinizi korumak olarak nitelendirilemez.

Ayrıca, diğer web sitelerinden düz metin kaynak kodundaki şifre verilerini çalmak için uzantıların yapılabileceği ve Google Web Mağazasına yüklenebileceği gerçeği de var. Bu durum, Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından oluşturulan kavram kanıtı ChatGPT Chrome uzantısı sayesinde kanıtlanmıştır. Bu durumu özellikle tehlikeli kılan ise Gmail, Facebook ve Amazon gibi birçok popüler web sitesinin şifreleri saklamak için düz metin kullanması. Uzantı kötü amaçlı kod içermediği ya da harici kaynaklardan kod almadığı için, bu tür kötüye kullanımlara karşı ilk etapta koruma sağlaması gereken bir protokol olan Manifest V3 ile uyumludur.

Manifest V3 kendi başına bir kurtlar sofrasıdır, zira bu protokolden kaynaklanan en büyük tartışma, reklam engelleme uzantılarının çalışması için gereken WebRequestAPI’nin belirli özelliklerini kullanımdan kaldırabilmesi sayesinde reklam engelleyicileri bozacağıdır. O zamandan bu yana, lansmanı birkaç kez ertelendi, ancak sonunda piyasaya sürülecek ve özel bilgileri korumak için reklam engelleyicilere güvenen kullanıcılar için büyük sorunlara neden olacak.

 

Daha fazla haber için;

ASUS Vivobook S 15 OLED BAPE® Edition Teknoloji ve sokak modasını buluşturan tasarım

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!