Samsung Galaxy Watch 7’nin büyük bir sağlık güncellemesi alacağı söyleniyor

Sıradaki içerik:

Samsung Galaxy Watch 7’nin büyük bir sağlık güncellemesi alacağı söyleniyor

e
sv

AMD’nin RDNA 4 GPU’ları grafik kartı pazarını sarsacak

11 Şubat 2024 01:19

AMD’nin orta sınıf RDNA 4 GPU’ları Nvidia RTX 4080 ve 4060 Ti’nin katili olmaya hazırlanıyor – ancak 2025’e kadar gelmeyebilirler.
AMD’nin RDNA 4 GPU’ları piyasaya çıktıklarında grafik kartı pazarını gerçekten sarsacak gibi görünüyor – sorun şu ki Team Red bu dalgaları bu yıl yapmak istemeyebilir.

Moore’s Law is Dead (MLID) tarafından AMD’nin yeni nesil grafik kartlarıyla ilgili yeni söylentiler ve teorilerle dolu bir video yakaladık, ancak belirtilen özellik bilgilerinin çoğunun YouTube sızıntısı yapan kişi tarafından zaten belirtildiğini belirtmeliyiz.

Kısaca özetlemek gerekirse, (MLID’den ve başka yerlerden gelen) spekülasyonlar RDNA 4 için AMD’nin orta sınıfta yer alacağı ve Navi 48 ve Navi 44 yongalarına sahip olacağı yönünde. Yani bu sefer üst seviye GPU’lar olmayacak (RDNA 3’teki mevcut RX 7900 XTX amiral gemisi gibi).
MLID’nin burada aktardığı yeni teknik özellik bilgileri, bu RDNA 4 GPU’larla yaklaşık 3GHz ila 3.3GHz arasında artırma saatleri bekleyebileceğimiz ve bellek cephesinde GDDR7 almayacağımız – AMD’nin bu yeni nesil grafik kartları için muhtemelen 20Gbps GDDR6 kullanacağıdır.
Asıl önemli performans tahmini, bu GPU’ların Nvidia’nın mevcut Lovelace serisine ve AMD’nin kendi mevcut nesil tekliflerine karşı nasıl şekilleneceği. Daha güçlü olan Navi 48’in, büyük olasılıkla rasterleştirme (ışın izleme olmayan kare hızları) için 7900 XT ve 7900 XTX’in performansı arasında bir yerde olması gerektiği söylendi.

Bu da bu GPU’nun Nvidia RTX 4080’e eşit olması gerektiği ya da en iyi senaryoda RTX 4080 Super’e rakip olabileceği anlamına geliyor (tabii ki buna bolca baharat ekleyin).

Alt uç Navi 44 grafik kartıyla RX 7600 XT ile 7800 XT arasında bir performansa bakıyoruz (yine rasterleştirme için), bu nedenle kabaca 7700 XT’ye eşdeğer, artı veya eksi% 10 veya daha fazlasını bekleyebiliriz (veya MLID’nin dediği gibi bir RTX 4060 Ti katili).

Tüm bunlar kulağa biraz hayal kırıklığı gibi geliyorsa, buradaki asıl anahtar elbette değer önerisi olacaktır. AMD fiyat/performans oranını daha cazip hale getirecek – RDNA 4’ün ana fikri bu – ve en iyi ekran kartları listemize girme şansı yüksek olan bazı cazip fiyatlı GPU’lar bekleyebiliriz.

Aslında MLID, en kötü senaryoda AMD’nin Navi 48 teklifinin, Nvidia’nın bu yeni GPU için talep ettiğinden birkaç yüz dolar daha ucuza bir RTX 4070 Ti Super performansı sağlayacağını iddia ediyor. Belirtildiği gibi, en iyi senaryo, teorik olarak yarı fiyatına RTX 4080 Super eşdeğeri olabilir.

Yine de olasılık ikisinin arasında bir yerde, ancak uzun lafın kısası bu RDNA 4 ekran kartları orta sınıfta paranın karşılığını verme açısından gerçekten ağırlıklarının üzerinde bir performans sergileyecek. MLID bunu AMD’nin yeni nesil GPU’ları için fiyat/performans açısından %30’luk bir artış olarak özetliyor.

Burada yalnızca rasterleştirme performansından bahsettiğimizi ve MLID’nin ışın izleme becerileriyle ilgili herhangi bir ayrıntıya sahip olmadığını unutmayın. MLID, RDNA 3’te ışın izleme ile bir miktar iyileşme bekleyebileceğimizi söylüyor – tabii ki durum böyle olmalı – ancak AMD henüz Nvidia ile eşleşmeyecek. Görünüşe göre Team Red, RDNA 5’e kadar ışın izlemeyi gerçekten zorlamayacak.

Ancak buradaki asıl hayal kırıklığı, AMD’nin bu yeni nesil GPU’ları için beklenenden daha uzun bir süre bekleyecek olmamız olabilir. Bir sonraki bölümde bunun üzerinde biraz daha duralım.

Analiz: 2024’te piyasaya sürüleceği söylentisini unuttunuz mu?
MLID, RDNA 4 çıkış tarihi bilgisi için en iyi kaynaklarından bazılarıyla görüştü ve bu kaynakların birçok açıdan farklı hikayeleri var. Kaynaklardan biri sürücü geliştirme sürecinin çok iyi gittiğini ve daha önce söylendiği gibi 2024 yılının 3. çeyreğinde piyasaya sürülmesini beklediklerini söylüyor.

Diğer kaynaklar ise AMD’nin RDNA 4’ü bu yıl, belki 3. çeyrekte, belki de 4. çeyrekte piyasaya sürmesinin mümkün olduğunu, ancak Team Red’in 2025’in başına kadar bekletebileceğini belirtiyor. Neden mi? İki ana nedenden dolayı…

İlk olarak, Nvidia’nın 2024’ün sonlarına doğru sadece RTX 5090’ı çıkaracağı ve 2025’e kadar başka Blackwell ekran kartı çıkarmayacağı söyleniyor. Yani gelecek yıla kadar Navi 48 için bir rakip olmayacak ve RDNA 4’ün liginin oldukça dışında olacak 5090’a cevap vermeye gerek kalmayacak.

Diğer bir neden ise AMD’nin mevcut nesil RDNA 3 ekran kartlarının iyi satıyor olması ve RDNA 4’ü bu yıl çıkarmanın bu satışları dengesizleştirebilecek olması. Yani AMD, RX 7900, 7800 ve 7700 serisi ekran kartlarının satışlarından daha fazla verim alabiliyorsa, Nvidia’dan herhangi bir baskı gelmeden neden yapmasın?

RDNA 3 satışları AMD için bu yılın ortasında ve sonrasında güçlü olmaya devam ettiği sürece – ve fiyat indirimleri birim değiştirme ivmesini güzel bir şekilde sürdürüyor gibi görünüyor – GPU pazarının genel durumu ve Nvidia’nın olası lansman zamanlamaları göz önüne alındığında, Team Red’in RDNA 4’ü kanatlarda tutmayı tercih etmemesi için herhangi bir neden göremiyoruz.

Bu sadece bir teori ve AMD yine de 2024’te daha geç bir lansman yapabilir – özellikle de Nvidia’nın lansman planları değişirse veya GPU gücü dengesi başka şekillerde değişirse. Ancak şu anda çizilen tabloya göre, RDNA 4 bu yıl ortaya çıkarsa, ki satır aralarını okuduğumuzda çıkmayabilir, bu noktada Q3’ten çok Q4’ü düşünüyoruz…

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!