Microsoft Yapay Zeka CEO’su internette yayınlanan her türlü içeriğin yapay zekayı eğitmeye yardımcı olacak

Sıradaki içerik:

Microsoft Yapay Zeka CEO’su internette yayınlanan her türlü içeriğin yapay zekayı eğitmeye yardımcı olacak

e
sv

AMD Ryzen 9000 CPU’lar, meraklıların yeni nesil çiplerden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olacak şık bir numaraya sahip oluyor

02 Temmuz 2024 22:55

ClockTuner ve Project Hydra gibi Ryzen işlemciler için bazı araçların arkasındaki geliştirici, AMD’nin Ryzen 9000 çipleri için getirdiği heyecan verici yeni bir tanıtımdan bahsetti: Curve Optimizer (Team Red’in Ryzen Master yazılımında) için yeni bir eklenti olan Curve Shaper.

Gördüğünüz gibi, X’teki yukarıdaki gönderide, geliştirici yeni yeteneği “inanılmaz yeni bir hız aşırtma özelliği” olarak tanımladı.

Peki, yeni Curve Shaper özelliği ne işe yarıyor? Meraklılara tüm sıcaklık aralığı için güç eğrisi üzerinde kontrol sağlar ve işlemci rölantide çalışırken veya fazla bir şey yapmıyorken CPU’nun gereksiz yere güçlendirilmesini (ve bu nedenle güç israfını) önler.

Şu anda Ryzen Master’da bulunan Curve Optimizer özelliği, belirli CPU çekirdeklerinin veya tüm işlemcinin AVFS eğrisini elle ayarlayarak performans artışı sağlayabilir ancak bunun bedeli daha yüksek sıcaklıklardır. Çok çekirdekli hız aşırtma yoğun render işlemlerine fayda sağlarken, tek çekirdekli hız aşırtma oyun performansına (her halükarda büyük ölçüde) daha fazla fayda sağlar.

Kısacası bu yeni özellik, Curve Optimizer kullanarak Ryzen 9000 işlemcilerde hız aşırtma yaparken mümkün olduğunda sıcaklıkları düşürmek için bir tekliftir. Bu, oyun oynamak ya da CPU’ya bağlı ağır işlemler yerine düşük aktivite planlıyorsanız, ayarlara girip özelliği manuel olarak devre dışı bırakmanız gerekmeyeceği anlamına gelir; bu nedenle, Team Red’in en iyi işlemcilerinden en iyi şekilde yararlanmak isteyenler için her şey çok daha akıllı ve güç açısından daha verimli olma yolunda ilerliyor.

AMD Zen 5’in gerçekten neler yapabileceğini yakında göreceğiz
Sızıntılardan Computex 2024’teki resmi tanıtıma kadar AMD Zen 5 (Ryzen 9000) hakkında gördüğümüz her şey, bunun bir devrimden çok biraz daha hızlı bir yineleme olduğu izlenimini verdi.

Team Red, tekerleği yeniden icat etmek yerine platformunu en iyi şekilde nasıl optimize edebileceği üzerinde çalıştığı için bu, ikinci nesil AM5 yonga setinden tamamen beklenmedik bir durum değil. Curve Optimizer’da bulunan Curve Shaper gibi özelliklerle, en iyi performansı isteyenler, bahsedilen verimlilik avantajlarını elde ederken daha fazla zorlama yeteneğine sahip olacaklar.

 

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!