Apple macOS 16 üzerinde çalışmaya başladı

Sıradaki içerik:

Apple macOS 16 üzerinde çalışmaya başladı

e
sv

Microsoft Yapay Zeka CEO’su internette yayınlanan her türlü içeriğin yapay zekayı eğitmeye yardımcı olacak

01 Temmuz 2024 19:25

Microsoft’un yapay zeka başkanı, yapay zeka modellerini eğitmek için kullanılan kamuya açık tüm bilgilerin “ücretsiz yazılım” olduğunu iddia ederek öfke yarattı.

Aspen Fikirler Festivali’nde CNBC’ye verdiği bir röportajda konuşan Microsoft AI CEO’su Mustafa Süleyman, açıkça erişilebilen web içeriği ile yayıncılar tarafından açıkça korunan telif hakkıyla korunan materyaller arasında ayrım yapmaya çalıştı.

Bununla birlikte, yayıncıların özellikle kazımaya karşı koruduğu içeriği çevreleyen karmaşıklığı da kabul etti.

Yapay zeka eğitim için çevrimiçi yayınlanan içeriği kullanmalı mı?
Yapay zeka teknolojisinin mevcut durumunu, çeşitli endüstriler ve toplum üzerindeki potansiyel etkisini, gelişimini çevreleyen zorlukları ve endişeleri ve gelecekte yapay zekanın rolünü kapsayan geniş tartışma sırasında Süleyman, sorumlu kalkınma ve yönetişim ihtiyacını da vurguladı.

Konuşma, açık kaynak ve kapalı kaynak YZ modellerini çevreleyen tartışmalara değiniyor ve Süleyman, özellikle Çin ile ilgili olarak uluslararası kalkınma söz konusu olduğunda düşmanca bir yaklaşım yerine işbirliğini savunuyor.

Bununla birlikte, YZ modellerinin nerede eğitildiğinden bağımsız olarak, içerik oluşturucular fikri mülkiyetlerinin tazminat ödenmeksizin sömürüldüğünü savunmuş ve birçoğu çalışmalarının izinsiz kullanımının devam etmesinin geçim kaynaklarını ve bir dereceye kadar üretken YZ’nin bütünlüğünü tehdit ettiğini öne sürmüştür.

Süleyman’ın YZ model eğitiminin yasal sınırlarının hala belirsiz olduğu yönündeki açıklaması, devam eden davalara da yansıdı. Tartışmadan kısa bir süre sonra, Araştırmacı Raporlama Merkezi, OpenAI ve ana yatırımcısı Microsoft’a, kar amacı gütmeyen kuruluşun içeriğini izinsiz veya tazminatsız kullandıkları için dava açtı.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!