Yeşil Dönüşüm Destek Uzman Sertifika Programı Başladı

Sıradaki içerik:

Yeşil Dönüşüm Destek Uzman Sertifika Programı Başladı

e
sv

Yeni Intel Core i9-14900KS fotoğrafı yakında piyasaya sürüleceğine dair spekülasyonları körüklüyor

03 Ocak 2024 23:46

Intel Core i9-14900KS işlemci, sızdırılan bir fotoğraf sayesinde internette görülmüş olabilir ve bu da Intel’in 14. nesil Core serisiyle işinin henüz bitmemiş olabileceğini gösteriyor.

Intel anlaşılır bir şekilde yeni Meteor Lake işlemcilerinin lansmanına odaklandığından, geçen yılın sonlarında piyasaya sürüldüklerinden beri Raptor Lake Refresh yongalarına çok fazla dikkat edilmedi. Ancak 9550pro kullanıcısı tarafından Twitter’da (ya da ısrar ediyorsanız X’te) yayınlanan yeni bir fotoğraf, daha şifreli bir mühendislik örneğinden ziyade i9-14900KS işlemcinin oldukça bozulmamış görünümlü bir üretim versiyonunu gösteriyor gibi görünüyor. Intel, potansiyel amiral gemisi çipi hakkında resmi olarak herhangi bir ayrıntı açıklamadığından, 9550pro’nun gönderisinde kabul ettiği gibi, çipin gerçek olup olmadığını söylemenin bir yolu yok.

Ancak PCGamesN’in de belirttiği gibi, son gelişmeler yakında daha fazla bilginin ortaya çıkabileceğini gösteriyor. Core i9-14900KS ufukta görünüyorsa, Intel’in oyun için en iyi işlemcisi olmaya hazırlanıyor, ancak AMD Ryzen 7 7800X3D’yi tahtından indirip indiremeyeceğini göreceğiz.

14900KS’nin, Core i9-14900K ile benzer özellikler sunarak ancak daha yüksek saat hızlarıyla önceki KS işlemcilerin modelini takip etmesi bekleniyor. Mevcut spekülasyonlar kutudan çıktığında 6.20GHz’e kadar saat hızlarına ulaşabileceğini gösteriyor, ancak Intel Core i9-14900K’nın oyun için en iyi AMD işlemcisinin gerisinde kalmasıyla, bu çip muhtemelen ekstra 200MHz’den daha iyi yararlanabilecek meraklı kalabalık ve yaratıcı profesyonellerle daha iyi durumda.

Ve eğer geçmiş geçmişte kaldıysa, i9-14900KS’nin yüksek fiyatı, piyasaya sürüldüğünde bir tane almak için gereken parayı ödemeye istekli olanların yalnızca meraklılar olacağı anlamına gelecektir.

Meraklıların Arrow Lake’ten önceki son şansı mı?

Meteor Lake’in şimdilik dizüstü bilgisayarlar ve hepsi bir arada bilgisayarlarla sınırlı olduğu düşünüldüğünde (bir Meteor Lake masaüstü işlemcisinin kendi başına satılıp satılmayacağı hala belirsiz), Intel Core i9-14900KS birkaç ay boyunca satışa sunulacak son üst düzey masaüstü işlemcisi olabilir.

Intel, 2024 yılında hem Arrow Lake hem de Lunar Lake’i piyasaya sürmeye kararlı olduğunu söylüyor, bu da Core i9-14900KS’nin bu yıl satışa sunulan son Intel işlemci olmayacağı anlamına geliyor.

Yine de, yeni yongalar bu yılın sonlarına doğru piyasaya sürülene kadar meraklı kitleyi oyalamaya yetebilir ve Intel Core i9-14900K’nın nesilden nesile performans artışının biraz cansız olduğu göz önüne alındığında, KS etiketinin beraberinde getirdiği ekstra saat hızına sahip olmak, oyuncuların ve meraklıların beklentilerine daha uygun bir performans sunabilir.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!