Bilim Adamları, Düşük Sıcaklıklarda Plastikleri Sindirebilen Mikropları Keşfetti

Sıradaki içerik:

Bilim Adamları, Düşük Sıcaklıklarda Plastikleri Sindirebilen Mikropları Keşfetti

e
sv

Vast ve SpaceX, 2025’te İlk Ticari Uzay İstasyonunu Fırlatmayı Planlıyor

12 Mayıs 2023 14:00

İkili, Blue Origin ve diğer büyük rakiplerle rekabet etmek zorunda kalacak.

Başka bir şirket, ilk ticari uzay istasyonunu fırlatmak için yarışıyor. Vast, Ağustos 2025’te Haven-1 istasyonunu fırlatmak için SpaceX ile ortaklık kuruyor. Bir Falcon 9 roketi, dört kişiyi Haven’a getirmek için Crew Dragon’u kullanan bir Vast-1 göreviyle birlikte platformu alçak Dünya yörüngesine taşıyacak. 30 güne kadar 1. Vast, bilimsel veya hayırsever çalışmalara katılmayı amaçlayan mürettebat için rezervasyon alıyor. Şirketin ikinci bir mürettebatlı SpaceX görevi seçeneği var.

Haven-1 nispeten küçüktür. SpaceX’in kapsülünden çok daha büyük değil ve temel olarak bilim ve kenetlenen dört kişi için küçük ölçekli yörünge üretimi için tasarlandı. Vast, Haven-1’i daha büyük bir istasyonda yalnızca bir modül yapmayı umuyor ve Ay’ın yerçekimini dönerek simüle edebiliyor.

Önceden belirtildiği gibi, 2025 hedefi iddialı ve Vast’ın özel bir uzay istasyonu konuşlandırmak için tanınmış rakiplerini yendiğini görebilir. Jeff Bezos’un Blue Origin’i, Orbital Reef’i on yılın ikinci yarısına kadar başlatmayı beklemiyor. Voyager, Lockheed Martin ve Nanoracks, Starlab tesislerini 2027’den önce işletmeyi beklemiyorlar. Axiom, 2025’in sonlarında planlanan bir kalkışla Vast’ı geride bırakmak için en iyi şansa sahip.

Bir yörünge habitatı inşa etmenin zorlukları ve maliyetleri göz önüne alındığında, bu zaman çizelgelerinden herhangi birinin geçerli olacağının garantisi yok. Bu, insanları yalnızca bir roket fırlatma süresi boyunca değil, uzun süreler boyunca rahatça destekleyen güvenli bir araç olmalıdır. Ancak bu, istasyonların turizm ve ay görevlerinden sonra özel uzay uçuşunun bir sonraki ana aşamasını temsil ettiğini gösteriyor.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!