Tüm bütçelere uygun 10 harika kamera

Sıradaki içerik:

Tüm bütçelere uygun 10 harika kamera

e
sv

Telefonları cebinizde taşımak güvenli midir?

28 Ağustos 2019 18:00

Telefonları cebinizde taşımak güvenli midir?

iPhone’unuzu ve Galaxy emisyonlarınızı Çernobil seviyelerinden çok az, FCC’ye sunulanlardan çok daha yüksek, ve şimdi bunu yapmak için onlara karşı açılan bir dava bile var!

Son birkaç gündür haberleri takip ediyorsanız  , birkaç popüler telefondaki RF emisyonlarını test eden ve FCC ve telefon üreticilerinin test yöntemlerini modası geçmiş bulduğu rezil Chicago Tribune soruşturması nedeniyle böyle bir izlenim bırakabilirsiniz.

Apple ve Samsung aşırı RF radyasyon davasıyla tokatladı.

Ağustos 2018’de ilk telefon test edildi: bir Apple iPhone 7. Bu pilot testin sonuçları nihai istatistiklere dahil edildi. Ekim ayında 11 telefon test edildi: iki tane daha iPhone 7, bir iPhone X, bir iPhone 8, bir iPhone 8 Plus, bir Galaxy S9, bir Galaxy S8, bir Galaxy J3, bir Moto e5 Çal, bir Moto g6 Çal ve bir Vivo 5 Mini.

Test edilen ilk iPhone 7’nin yüksek sonuçları nedeniyle ek iPhone 7’ler eklendi. Tüm testler, Moulton’a göre, FCC kurallarına ve yönergelerine uygun olarak yapıldı.

Testler, kamusal bilgi olan belirli bir telefon için FCC tablosunda en yüksek emisyon seviyelerini gösteren bant ve frekans üzerinde yapıldı. Apple ve Motorola, kulağınızın yanındayken telefonu tutmaya ya da yakınlık sensörünü devreye sokmaya başladığınızda, testin böyle olmadığını, RF emisyonlarında otomatik azalmayı tetiklediğini belirtti.

Kot pantolonlarda ve ceplerinizde iPhone RF radyasyon seviyeleri

Bununla birlikte, FCC’nin bu ölçümler için kendi yönergelerinin bir telefonu vücudunuzdan uzak tutmak, 5-15 mm’lik bir kılıfı taşımaya eşdeğer olması. Geçmiş zamanlardan kalma bir kalıntı olduğunu biliyoruz. Ancak telefonlarını kim böyle taşır? Kadınlar, giyim şirketlerinin cebinde veya dar kot pantolonlar üretme konusunda şüpheli avantajlara sahipler, bu nedenle el cihazlarını genellikle çantalarında taşıyorlar.
Bununla birlikte, erkekler genellikle kotlarında veya gömlek ceplerinde telefonları varken, kızlar genellikle onları arka ceplerinde veya hatta spor sütyenlerinde taşırlar. Bu, ahizenin vücut kısımlarına olan mesafesini önemli ölçüde kısaltır , araştırmacılardan bir gömlek veya kot pantolon cebinin tipik kalınlığı olan 2 mm’lik bir mesafeden test etmelerini istedi. Söylemeye gerek yok, emilim oranı mesafeyi kısaltarak katlanarak arttığından, FCC’nin kilogram spesifik emilim oranı (SAR) güvenlik seviyesini 1,6 watt’ı aştı.
Bu SAR eşiği, modern akıllı telefonlarla olan telefondan vücuda durumun daha büyük mesafeler için ayarlandığı için, FCC konuyla ilgili kendi soruşturmasını başlattı. Oldukça güvenilir olan ülke, zaten radyo frekansı radyasyon iddialarını yanıltmak için Apple ve Samsung aleyhine açılan bir sınıf dava açıldı.
Adil olmak gerekirse, testleri FCC kurallarına göre yapıldı, bu yüzden belki de modern çağ için olanlara bir güncelleme yapılması gerekiyor. Aklımızı meşgul eden tek bir acil soru var çoğunlukla vücutlarımızı uzak tuttukları durumlarda telefonlarımızı taşıdığımız için, ambalajlar nedeniyle daha mı güvenli oluyoruz? Bilim insanlarının şunu söylemeyi sevdiği gibi: “daha fazla araştırmaya ihtiyaç var”, bu yüzden henüz aşırı derecede telaşlanmaya gerek yok.
Teste göre, cebinizin ve iç çamaşırınızın birleşik kalınlığının, telefonları hala vücudunuza tehlikeli bir şekilde yakın tuttuğunu ve en kötü durum senaryolarında test edildiğinde  bir bölgeyi aradığımızda kesinlikle bir dava açtık. Örneğin zayıf sinyal – RF radyasyon seviyeleri güvenli seviyelerin çok üzerine çıktı.

Bu sorunun cevabını vermek için  gömlek, tişört, kot pantolon, pantolon ve iç çamaşırı parçalarını kesip Moulton’a gönderdi. Ölçümleri, pantolon veya gömlek cebinde taşınan telefonların, vücuttan 2 milimetreden daha fazla olmayacağını belirtti.

Moulton daha sonra aynı yöntem ve ekipmanları kullanarak aynı radyasyon testlerini gerçekleştirdi. Tek fark, telefonların fantom gövdesinden 2 milimetre – üreticilerin kendi testlerinden daha yakın ve FCC’nin izin verdiği maksimum mesafeden çok daha yakın yerleştirilmiş olmasıydı.

Belki de, telefonların yakınlık algılayıcılarının bu daha yakın mesafede devreye gireceğini ve radyofrekans radyasyon seviyelerinin buna göre düşeceğini söyledi.

Ancak çoğu telefon hala yüksek seviyelerde. 2 milimetrede test edilen dört iPhone 7, güvenlik standardının iki katı sonuç verdi. İPhone 8 üç defa ölçüldü; Motorola Moto e5 Play ölçülen standart dört katına çıktı.

Ve Samsung Galaxy telefonları?

Üçü de standartların iki katından daha fazla ölçüldü, Galaxy S8 8.22 W / kg kaydedildi – standartların beş katı ve testlerinden herhangi birinde görülen en yüksek maruz kalma seviyesinin beş katı.

2 milimetre “cep testi” nde standartın altına sadece iki telefon geldi: bir iPhone 8 Plus ve bir BLU Vivo 5 Mini.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
error: Content is protected !!