Warning: unlink(/tmp/wordpress-seo.22.9.zip): No such file or directory in /home/pckoloji/public_html/wp-admin/includes/class-wp-upgrader.php on line 386
Samsung yanlışlıkla bir RISC-V CPU çıkarma planlarını açıkladı - Pckoloji
ABD’de spot Bitcoin ETF’lerinin pozitif eğilim göstermesiyle Bitcoin 62.000 doları geçmeye çalışıyor

Sıradaki içerik:

ABD’de spot Bitcoin ETF’lerinin pozitif eğilim göstermesiyle Bitcoin 62.000 doları geçmeye çalışıyor

e
sv

Samsung yanlışlıkla bir RISC-V CPU çıkarma planlarını açıkladı

28 Haziran 2024 01:25

Samsung yanlışlıkla bir RISC-V CPU/hızlandırıcı geliştirdiğini açıklamış olabilir.

Bu hata, son ISC konferansında “Unlocking the Next 35 Years of Software for HPC and AI” başlıklı oturumda UXL Vakfı’ndan (Unified Acceleration Foundation) bahseden bir slaytta “Samsung’un RISC-V CPU/AI hızlandırıcısından” bahsedilmesi sırasında gerçekleşti.

Bu, Güney Koreli teknoloji devinin RISC-V mimarisini gelecek teknolojilerine, özellikle de 2025’in başlarında çıkması beklenen Mach-1 AI hızlandırıcı çipine entegre etme planları hakkında spekülasyonlara yol açtı.

Aslında ilk söz değil

Samsung, Arm, Qualcomm, Intel ve Google Cloud gibi UXL Vakfı’nın yönetim kurulu üyesidir. UXL, Nvidia’nın GPU’larını kullanmayan yapay zeka hızlandırıcılarını geliştirmeyi amaçlayan yazılımlar geliştiriyor – başka bir deyişle Nvidia’nın CUDA’sına bir alternatif.

Mach-1’in ‘hafif’ bir yapay zeka çipi olduğu ve yapay zeka yarı iletkenlerinde tipik olarak kullanılan yüksek maliyetli HBM yerine düşük güçlü (LP) bellek kullandığı bildiriliyor. Google’ın Güney Kore’deki muadili olan Naver, Mach-1 çipleri için Samsung ile 1 trilyon wonluk (750 milyon dolar) bir anlaşma imzaladı.

Açık standart bir komut seti mimarisi olan RISC-V, herhangi bir geliştiricinin maliyetli lisans ücretleri olmadan kendi işlemcilerini oluşturmasına olanak tanıdığı için hızla ilgi görüyor. Samsung’un RISC-V CPU’sunun yetenekleriyle ilgili ayrıntılar henüz net değil, ancak HPCwire CPU’nun “yazılım kiti işlevleri tarafından tanımlanan belirli görevleri çalıştırmak için Samsung’un bellek tabanlı çipinde düşük performanslı bir RISC-V işlemcisi olabileceğini” tahmin ediyor. Bu Mach-1 hakkında bildiklerimize uyuyor ve RISC-V Intel’in x86 çipleriyle aynı performansı sunmadığı için mantıklı.

Apple ve Nvidia’nın da aralarında bulunduğu bir dizi donanım üreticisi ürünlerinde halihazırda RISC-V mikrodenetleyicileri kullanmaktadır ve Avrupa, Çin ve Rusya gibi ülkeler, tescilli teknolojilerden bağımsızlaşma ve çeşitlendirme yönündeki geniş endüstri eğiliminin bir parçası olarak RISC-V CPU’lara dayalı kendi egemen çiplerini geliştirmektedir.

 

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!