Türk şirketleri dijitalleştirdi  Şimdi hedef ABD ve EMEA

Sıradaki içerik:

Türk şirketleri dijitalleştirdi Şimdi hedef ABD ve EMEA

e
sv

Samsung Galaxy Watch 7, yeni bir uyku apnesi özelliği sunan ilk saat ve bu büyük bir avantaj

10 Temmuz 2024 22:17

Samsung Galaxy Unpacked 2024’ün yarattığı haber karmaşasından yeni yeni kurtuluyoruz. Samsung, 10 Temmuz’da Paris’te sahneye çıkarak bir dizi yeni telefon, kulaklık, saat ve hatta Samsung Galaxy Ring’i tanıttı.

Ancak bugün odaklanacağımız Samsung’un yeni akıllı saatleri Galaxy Watch 7 ve Galaxy Watch Ultra olacak. İlk Samsung Galaxy Watch Ultra incelememizi ve Samsung Galaxy Watch 7 incelememizi buradan okuyabilirsiniz. Her iki saat için de pek çok heyecan verici yeni özellik tanıtılmış olsa da, yeni uyku apnesi algılama özelliği (sunumda belirtilmişti)… üzerinde uyunuyor.

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi, uyku sırasında kişinin hava yollarını tıkayan ve potansiyel olarak oksijen tüketimini kısıtlayan bir durumdur. Uyku apnesi kalp sorunlarına, karaciğer sorunlarına, yorgunluğa ve hatta metabolik sendroma neden olabilir ve Tip 2 diyabet gibi durumlarla bağlantılıdır.

Yüksek sesle horlama, uykusuzluk veya gündüz uykululuk hali uyku apnesinin başlangıcına işaret edebilir, ancak genellikle çok geç olana kadar fark etmeyiz. Bu nedenle bir akıllı saatin uyku apnesi algılama özelliği erken teşhis için hayati önem taşıyabilir.

Bu özellik nasıl çalışıyor?

Samsung’un uyku apnesi tespit özelliği, Samsung’un Health Monitor uygulaması üzerinden çalışan Samsung’un kan oksijen sensörü aracılığıyla çalışıyor. Saati 10 günlük bir süre boyunca en az dört saat uyku için iki gün taktıktan sonra, özellik orta veya şiddetli obstrüktif uyku apnesi belirtilerini tespit etmek için oksijen seviyenizi düzenli olarak ölçebilmelidir.

Bu özellik ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylanmış olsa da (Samsung için büyük bir övgü, çünkü bu özelliğin doğruluğu için önemli bir onay damgasıdır), kendi başına bir teşhis değildir. Aksine, bunu gidip gerçek bir doktor tarafından profesyonel olarak kontrol edilmeniz için bir gösterge olarak görmelisiniz.

Hangi Samsung cihazları kullanabilir?

Şu anda mı? Kesinlikle Samsung Galaxy Watch Ultra ve Samsung Galaxy Watch 7. Ancak, bu özellik yeni BioActive Sensörüne sahip saatlere özel değil gibi görünüyor. Aslında bu özellik, Samsung’un bir sonraki işletim sistemi güncellemesi olan OneUI Watch 6’da yer alacak ve eski Galaxy Watch’lara da gelecek gibi görünüyor.

 

 

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!