Mac kullanıcıları tehlikeli zararlı yazılımlarla yeniden hedef alınıyor – işte bilmeniz gerekenler

Sıradaki içerik:

Mac kullanıcıları tehlikeli zararlı yazılımlarla yeniden hedef alınıyor – işte bilmeniz gerekenler

e
sv

RAM yükseltmesi yapmak için beklemeyin – söylentilere göre PC belleği yakında daha pahalı olacak

05 Aralık 2023 01:08

Sistem RAM’i için daha büyük fiyat artışları öngörülmesi, bilgisayarlarındaki belleği yükseltmeyi düşünenler için biraz endişe verici bir haber.

Wccftech, MyDrivers tarafından işaretlenen Taiwan Business Times’ın bir raporunu tespit etti; bu rapora göre büyük oyuncular Samsung, Micron ve SK Hynix tarafından RAM üretiminde yapılan son kesintiler arzı önemli ölçüde azalttı, bu da fiyatların yakında ve oldukça dik bir şekilde yükseleceği anlamına geliyor.

Fiyatların DDR5 için %15 ila %20 ve DDR4 için %10 ila %15 oranında arttığı söyleniyor, yani bunlar üreticiler için büyük maliyet artışları – ve bu gibi durumlarda her zaman olduğu gibi son tüketiciye yansıtılacaklar.
Açıkçası, RAM üreticileri zarar etmeyecek ve ileriye dönük kâr seviyelerini koruyacaklardır; bu da ucuz RAM günlerinin – ya da daha uygun fiyatlı üst düzey belleklerin – sayılı olabileceği anlamına gelmektedir.

Analiz: Kaçınılmaz bir yükseliş
Genel tabloda burada neler oluyor? 2023’e kadar geri sararsak, RAM piyasası arz fazlalığıyla sonuçlandı, bu da yıl ilerledikçe fiyatların düşmesi anlamına geliyordu ve bellek üreticileri bu fazla stoğu kaydırmaya çalışıyordu.

Aynı zamanda Samsung gibi şirketler de arz seviyelerini düşürmek ve envanterlerini düzeltmek için harekete geçti. Bu stratejinin başarılı olmasıyla birlikte şu anda fiyatların tekrar yükseldiği bir aşamadayız. Aslında bu noktaya Ekim ayında ulaşmıştık, hatırlarsınız.

Kötü haber ise son söylentilere göre fiyat artışlarının daha önce tahmin edilenden daha büyük olması. Şimdi, bunlar gerçekleşmeyebilir – bu aşırı kötümser bir değerlendirme olabilir ve bu gibi herhangi bir raporu ve tahmini dikkatle ele almalıyız – ama yine de endişe verici bir öneri.

Kısacası, bir RAM yükseltmesi yapmayı düşünüyorsanız, muhtemelen bu hamleyi yapmanın, belki de 16GB yükünüzü 32GB’a yükseltmenin (veya kesinlikle 8GB’tan 16GB’a geçmenin, ikincisi RAM için gerçekçi bir şekilde minimum yapılandırma haline geliyor, kesinlikle en iyi oyun bilgisayarlarından birinde) zamanı geldi.

Bu durum özellikle DDR5 RAM için geçerli, zira bu son bellek standardının giderek daha yaygın hale gelmesiyle birlikte genel talebin artması ve bunun da bu modüllerin fiyatlandırması üzerinde ekstra baskı yaratması bekleniyor. En kötü senaryoya göre %20’lik bir fiyat artışının can yakacağı kesin.

 

Daha fazla haber için;

Mac kullanıcıları tehlikeli zararlı yazılımlarla yeniden hedef alınıyor – işte bilmeniz gerekenler

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!