Üç Windows işletim sistemi sürümü Valve’den önyüklemeyi alıyor

Sıradaki içerik:

Üç Windows işletim sistemi sürümü Valve’den önyüklemeyi alıyor

e
sv

Özel yapım bir Snapdragon X CPU’ya sahip olacağını iddia ediyor

03 Ocak 2024 02:24

Rapor: Microsoft’un Surface Laptop 6’sı çarpıcı tasarım değişikliklerine ve güç artışına sahip olabilir
Microsoft’un, yenilenmiş tasarımların yanı sıra geliştirilmiş donanıma sahip olması planlanan yeni nesil Surface Pro ve Surface Laptop modelleri üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Sızan bu bilgi, kaynakları şirketin şu anda Surface Laptop 6 ve Surface Pro 10’u geliştirdiğini iddia eden Windows Central’dan geliyor. Bu ikisi hakkında ilginç olan şey, her ikisinin de Intel Meteor Gölü işlemcisini veya özelleştirilmiş bir Qualcomm Snapdragon X işlemcisini barındıran birden çok sürümü olacak. İkincisi, Windows Central’ın kaynaklarına “özellikle heyecanlı” çünkü bu CPU’ya sahip dizüstü bilgisayarlar, Microsoft’un Windows’un 2024 güncellemesine eklemeyi planladığı çok sayıda AI destekli özelliği kullanacak. Mümkün olsa da, bunun söylenti Windows 12 olup olmayacağı tam olarak belli değil. Ek olarak Microsoft, özel Snapdragon X yongasını Apple Silikonuna “benzer pil ömrü, performans ve güvenlik sergileyen” değerli bir rakip olarak oluşturmayı hedefliyor.”

Meteor Gölü yorumlamalarının, daha iyi performans için “yeni nesil NPU (sinir işlem birimi)” kullanmanın dışında herhangi bir özel yeteneğe sahip olup olmayacağı bilinmiyor. Sızıntı o cephede fazla ayrıntıya girmiyor.

Bireysel değişiklikler
Bireysel olarak, her iki cihazın da Surface Laptop 6 ile daha sert bir yenileme sağlayan değişiklikler göreceği bildiriliyor.
Rapor, ekranın etrafında daha ince çerçevelere, yuvarlatılmış köşelere ve ekstra bağlantı noktalarına sahip olacağını iddia ediyor. Toplamda kaç bağlantı noktası olacağı bilinmiyor, ancak en azından iki USB-C girişi ve bir “manyetik Yüzey Bağlantı şarjı [fişi] yanında bir USB-A bağlantı noktası olacak.” Windows Central’a göre bu bilgisayar iki farklı boyutta (13,8 inç ve 15 inç) satışa sunulacak. Dahası, Microsoft, Windows Yardımcı Pilot AI asistanını hızlı bir şekilde başlatmak için dokunsal bir dokunmatik yüzey ve özel bir düğme eklemeyi planlıyor.

Öte yandan Surface Pro 10, görünüşe göre ekrana gelen daha “önemli değişiklikler” ile önceki modellerin tasarımına yakın duracak. Windows Central, ekranın daha parlak hale getirildiğini, HDR içeriğini destekleyeceğini ve parlamayı azaltmak için yansıma önleyici bir kaplamayla kaplanacağını belirtir. Rapor, Microsoft’un Pro 10’un Quad HD çözünürlüklü (2.160 x 1.440 piksel) ekrana sahip orta sınıf bir sürümünü test ettiğini söylemeye devam ediyor. Daha pahalı olan versiyon, serinin bilindiği 2.880 x 1.920 piksel çözünürlüklü ekranı koruyacak.

Diğer önemli özellikler arasında kurumsal kullanıcılar için bir NFC okuyucu, daha geniş bir FoV (görüş alanı) web kamerası ve özel bir Yardımcı Pilot düğmesi bulunur.

Kaynakların hiçbiri, bu bilgisayarların ne zaman piyasaya sürüleceğini, bu yıl bir süre sonra piyasaya sürülecekleri dışında açıklamaz; muhtemelen Windows 2024 düzeltme ekiyle aynı zamanda. Her birinin ne kadara mal olacağına dair de bir haber yok.

Gelecek planları
Şimdiye kadarki her şey Microsoft’un 2024 için Yüzey planlarını kapsıyor, ancak gelecek yıl daha fazlası olacak.

Windows Central, 2025’in sonlarında Surface Pro tabletlerin 11 inçlik yeni bir modelin yanı sıra “daha önemli bir tasarım güncellemesi” göreceğini iddia ediyor. Daha sonra şirketin Surface Laptop Studio 3 üzerinde de çalıştığını belirtiyorlar. Şirket, Studio 3’ü Surface Pro 10’a benzer bir Meteor Gölü ve Snapdragon X CPU yapılandırmasında sunabilmesine rağmen, şu anda ayrıntılar az.

2023 Microsoft için ilginç bir yıldı. Teknoloji devi için en iyisi değildi, ancak şirketin 2024’te geleceklerin temelini atmak için zaman ayırdığı bir yıl olduğu söylenebilir.

 

Daha fazla haber için;

Bu tehlikeli kötü amaçlı yazılım, çerezleri canlandırarak Google Hesabınızı ele geçirebilir

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!