Samsung, Galaxy S24’e 7 yıl boyunca güncelleme sağlayabilir

Sıradaki içerik:

Samsung, Galaxy S24’e 7 yıl boyunca güncelleme sağlayabilir

e
sv

Nvidia (ve AMD) tüketicileri ikinci sınıf vatandaş olarak bırakıp yapay zekaya odaklanmayı planlıyor olabilir

14 Ocak 2024 20:30

Sabit diskler önümüzdeki birkaç yıl içinde neredeyse yalnızca kurumsal şirketlerin ve işletmelerin kullandığı bir teknoloji haline gelebilir ve tüketici sınıfı ekran kartlarının da bunu takip etme ihtimali oldukça yüksek.

Blocks and Files tarafından bildirilen TrendFocus rakamlarına göre, sabit disk sevkiyatları son beş çeyrekte üst üste keskin bir düşüş gösterdi ve bu eğilim, en iyi SSD’lerin daha geniş pazarı başarılı bir şekilde yediğini gösteriyor.

Bu durum, yakında en iyi sabit diskler arasında yer alacak SMR ve HAMR seçenekleri de dahil olmak üzere ufukta görünen birçok umut verici sabit disk teknolojisine rağmen gerçekleşmektedir.

Nvidia ve AMD tüketici oyunundan çekilecek mi?

Sabit disk pazarında olduğu gibi GPU pazarında da benzer bir şey olabilir. Örneğin Nvidia’nın tüketiciler için en iyi grafik kartlarından bazılarını üretmekten vazgeçtiği bildiriliyor.

Guru of 3D’ye göre Nvidia CEO’su Jensen Huang geçen ay çalışanlarına bir e-posta göndererek şirketin derin öğrenmeye yöneldiğini ve şirketin “artık bir grafik şirketi olmadığını” açıkladı.

Yapay zeka eğitimi ve çıkarımı için kullanılan endüstri lideri GPU’ların üretiminde büyük bir başarı elde eden şirket, özellikle de son dönemde yaşanan jeneratif yapay zeka patlamasıyla birlikte, ileriye dönük olarak bu yeni keşfedilen altın madeninden kolayca faydalanabilir.

Nitekim, daha önce de bildirdiğimiz gibi, hem Nvidia hem de en önemli rakibi AMD bu özel pazarda bir demirbaş olmasına rağmen, grafik kartlarının satışları son zamanlarda zayıftı. En azından Nvidia söz konusu olduğunda, GeForce serisi son birkaç neslini yaşıyor olabilir.

Bunun nedeni, arzdaki kıtlık göz önüne alındığında, şu anda nakit sıkıntısı çeken tüketicilerden ziyade yapay zeka aksiyonuna girmek için yarışan işletmelerden kazanılacak daha fazla para olması muhtemeldir. Özellikle de son nesil GPU’lar arasındaki gelişmeler en iyi ihtimalle artımlı olmuştur.

Önümüzdeki RTX 5000 serisi ve ardından RTX 6000 serisi Nvidia’nın tüketici sınıfı grafik serisi için son olabilir ve şirket bunun yerine kurumsal sınıf GPU’ların yıllık sürümleri için bir yol haritası belirleyebilir.

 

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!