Apple, Watch Series 9 ve Ultra 2 çevrimiçi satışlarını durdurdu

Sıradaki içerik:

Apple, Watch Series 9 ve Ultra 2 çevrimiçi satışlarını durdurdu

e
sv

İşte Apple’ın ChatGPT ile nasıl başa çıkmayı planladığı

25 Aralık 2023 01:08

Apple, ChatGPT ve Google Bard gibi üretken yapay zeka araçları söz konusu olduğunda geride kalıyor olabilir, ancak mümkün olan en kısa sürede arayı kapatmaya kararlı görünüyor – ve bunu tam olarak nasıl yapacağına dair daha iyi bir fikrimiz var.

The New York Times’a göre Apple, haber yayıncılarıyla bir anlaşma yaparak onların içerik arşivlerine erişim sağlamayı umuyor. Apple tarafından geliştirilen yapay zeka modelleri daha sonra bu arşivlerdeki büyük miktarda yazılı materyal üzerinde eğitilebilir.

Haberde “en az 50 milyon dolar” değerinde “çok yıllı anlaşmaların” masada olduğu belirtiliyor, ancak müzakerelerin hiçbiri henüz bir sonuca ulaşmamış gibi görünüyor. Apple, tahmin edebileceğiniz gibi, yorum yapmayı reddetti.
NYT’ye göre, görüşmelere dahil olan ağır top yayıncılar arasında Condé Nast (Vogue ve The New Yorker gibi yayınlardan sorumlu), IAC (People, The Daily Beast ve Better Homes and Gardens’ı yöneten) ve NBC News yer alıyor.

Kopya doğruları ve yanlışları
Bu anlaşma söylentileri, ChatGPT’nin GPT-4’ü ve Bard’ın Gemini’si gibi Büyük Dil Modellerinin (LLM) nasıl çalıştığının temel bir bölümünü vurgulamaktadır. Kendi başlarına ikna edici cümleler üretebilmeyi öğrenmek için büyük miktarda metni analiz ediyorlar.

Yapay zeka şirketleri, modellerinin eğitildiği verileri nereden aldıkları konusunda oldukça ihtiyatlı davranıyorlar, ancak bir yerlerde büyük bir web kazıma operasyonu olduğuna şüphe yok. Başka bir deyişle, eğer internette bir şeyler yazdıysanız, muhtemelen bir yapay zekanın eğitilmesine yardımcı olmak için kullanılmıştır.

OpenAI gibileri, yapay zeka modellerini kullanan işletmeleri telif hakkı taleplerine karşı savunma sözü verdi – bu da yapay zeka motoru geliştiricilerinin fikri mülkiyet sorunları söz konusu olduğunda en sağlam zeminde olmadıklarını bildiklerinin kesin bir işareti.

Apple’ın hakkını teslim etmek gerekirse, şirket önce alıp sonra izin istemek yerine yazarlara ve yayıncılara makalelerinin kullanımı için geri ödeme yapmaya çalışıyor gibi görünüyor. Apple’dan 2024 yılı boyunca yapay zeka konusunda daha fazla şey duymayı bekliyoruz.

 

Daha fazla haber için;

Microsoft, savunma firmaları zararlı yazılımlarla hedef alınıyor

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!