Türkiye’nin Espor, Oyun ve Gençlik Festivali Chapter 8 21 Eylülde Ortaköy Feriye’de

Sıradaki içerik:

Türkiye’nin Espor, Oyun ve Gençlik Festivali Chapter 8 21 Eylülde Ortaköy Feriye’de

e
sv

İstanbul’da ilk kez düzenlenecek Swiss Days 2019 etkinliği beklentilerin çok ötesinde başlıyor!

19 Eylül 2019 15:46

Swiss Business Hub Turkey (İstanbul’daki İsviçre’nin İhracat ve Yatırım Ofisi) ve Swiss Chamber of Commerce in Turkey (Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği) tarafından, İsviçre Başkonsolosluğu’nun desteği ile İstanbul’da ilk kez İsviçre 2019 Günleri düzenlenecek.

İsviçre ve Türkiye arasındaki ekonomik ve sosyal ilişkilerin artırılmasına yönelik çok kapsamlı ve çok katmanlı bir etkinlik olan Swiss Days 2019, 20-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da, Yapı Kredi bomontiada’da gerçekleştirilecek.

İstanbul’daki İsviçre’nin İhracat ve Yatırım Ofisi Direktörü Mehmet Yıldırımlı, Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği Başkanı Arpat Şenocak ve İsviçre İstanbul BaşkonsolosVekili Beat Schmid ev sahipliğinde ve Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’in katılımları ile etkinlik mekanı Yapı Kredi bomontia’da bir tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Swiss Days 2019’a destek veren şirketler arasında bulunan ABB’nin Robotik ve İmalat Otomasyonu Grup Başkanı Emre Tural da toplantıda sürpriz bir karşılama yapan yeni geliştirdikleri YuMi robotuyla ilgi bilgi verdi.

Türkiye’de İlk Kez Düzenleniyor

Toplantıda, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek etkinlikle ilgili detaylı bilgiler verilirken, İsviçre sanatının, kültürünün, gastronomisinin, teknolojisinin, eğitiminin ve daha fazlasının İstanbul’da Türk ziyaretçilere detaylı olarak tanıtılacağı benzersiz platform hakkında açıklamalar yapıldı.

İsviçre Alplerinin muhteşem doğası ile beslenen kültür, sanat ve lezzetlerinin olduğu, beklentilerin ötesinde olacak mini festivalin yanı sıra İsviçre’nin geleceğini şekillendiren dünyaca ünlü ekonomist, iş ve siyaset dünyasından da saygın isimlerin “İsviçre Türkiye Ekonomik Forum’un da ayrıca yerini alması bekleniyor. Ekonomik Forum devamında düzenlenecek “Swiss Career Hours” ile genç ziyaretçiler seçkin İsviçre şirketleri ile buluşup kariyer planlamalarına katkı sağlama fırsatı bulurken Blockchain konferansında dayüzyılın en büyük teknolojik ve finansal devrimi blok zinciri, alanının en iyi uzmanlarından dinleyecekler. Türkiye’deki fintech şirketlerine iş geliştirme danışmanlığı, finans ve strateji hizmetleri sunan Koophub’un gerçekleştireceği Yeni Teknoloji ve Girişimciler Buluşması da girişimcileri bekliyor.

“Yapay Zekanın Toplum Üzerindeki Etkisi: Küresel Trendler ve Türkiye’deki Kullanım Alanları” başlığı altında 20 Eylül’de Yapı Kredi bomontiada’da gerçekleştirilecek İsviçre Türkiye Ekonomik Forumu’nun açılışını ise Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu Üyesi Doğan Taşkent ile İsviçre Büyükelçisi H.E. Dominique Paravicini birlikte yapacaklar. Foruma, Swiss Cognitive Kurucu ve Yönetici Ortakları Dalith Steiger ve Andy Fitze, Eczacıbaşı Holding Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı, İstanbul Teknik Üniversitesi Araştırmacısı Doçent Altan Çakır, Ph.D, CERN, Futurae Technologies AG, CEO ve Kurucu Ortağı Sandra Tobler ve Dark Matter Laboratories Kurucu Ortak ve Yönetici Müdürü Indy Johar gibi uluslararası ekonomi ve bilim dünyasının saygın isimleri konuşmacı olarak katılacak.

Mehmet Yıldırımlı: Beklentilerimizin çok ötesinde katılım var.

İstanbul’daki İsviçre’nin İhracat ve Yatırım Ofisi Direktörü Mehmet Yıldırımlı, toplantıda yaptığı konuşmada, Swiss Days 2019 için büyük bir heyecan yaşadıklarını belirterek, “Birçok İsviçre şirketinin temsil edileceği üç gün boyunca İsviçre ve Türkiye’den farklı sektörlerde hizmet veren kurum ve kişileri buluşturarak, yaratıcı iş ortaklıklarının kurulabileceği sıra dışı bir organizasyon planladık. Sadece etkinlik süresince değil, bu etkinliğe hazırlandığımız süre boyunca da beraberlik duygusunu teşvik edebilmeyi umuyoruz. Swiss Days’e 20’nin üzerinde firma katıldı ve rekor bir katılımla da 40’dan fazla firma sponsor oldu. İlk defa düzenlediğimiz etkinliğimizde uluslararası ve THY gibi Türkiye’nin en değerli markalarının da bize güvenip destek vermelerinden dolayı da büyük gurur duyduk.

Bu etkinlik halka açık, özellikle Yapı Kredi bomontiada’nın açık alanlarına giriş ücretsiz. Asıl hedefimiz mümkün olduğunca çok insana ulaşmak. Bu nedenle herhangi bir giriş ücreti almamaya karar verdik. Farklı odalar, kurumlar, okullar ve üniversiteler festivalimizi farklı geçmişlere sahip olan ziyaretçilere ulaşmak için bizi destekliyor. İsviçre ile ilgilenen herkesi bekliyoruz.

İsviçre şirketlerinin Türkiye pazarına ilgisi oldukça yüksek. 2018’de İsviçre ile Türkiye arasındaki ikili ticaret hacmi 3.4 Milyar CHF’a ulaşmıştır. İsviçre ihracatı yüzde 1,7 oranında artarak 1.875 milyon CHF’a ulaştı. Türkiye’den İsviçre’ye yapılan ihracat ise aynı dönemde 1.733 Milyar CHF seviyesinde gerçekleşti. Çeşitli İsviçreli şirketlerin Türkiye´de ticari faaliyetlerini ve yatırımlarını artırma planları bulunuyor. 2019’da Türkiye’ye yapılan ilk yabancı yatırım İsviçre’den geldi ve lojistik sektöründe faaliyet gösteren Frachtbox, yurtdışındaki ilk ofisini Türkiye’de açtı. Kara Holding, Avusturyalı ve İsviçreli ortaklarıyla birlikte, Gaziantep’e büyük bir yatırım yapmayı planlıyor. Amaç, Türkiye’deki tekstil sektörü için en önemli Lyocell hammaddelerinden birini üretmek üzere toplam 400 milyon Euro yatırım yaparak bir fabrika inşa etmektir. Biz, Swiss Business Hub Turkey olarak, aynı zamanda Türkiye’nin yatırım imkanlarını İsviçreli iş insanlarına tanıtmaya çalışıyoruz. Yıl boyunca değişik aktiviteler düzenleyerek Türkiye’nin farklı bölgelerini İsviçre’nin iş dünyasına sunmaya devam edeceğiz.” dedi.

Arpat Şenocak: Türkiye ve İsviçre gündemini Swiss Days 2019 belirleyecek

Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği Başkanı Arpat Şenocak da “Swiss Days 2019 ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz ve mutlaka bunun devamı gelecektir. Bu etkinliği geleneksel hale getirmek ve her iki ülke insanın, kurumlarının birbirini daha iyi tanıyacağı sürdürülebilir bir platform hedefledik. Uzun vadede, İsviçre Günleri’ni Türkiye’nin başka şehirlerine de taşıyacağımız prestijli bir etkinlik olarak planlıyoruz. İsviçre’nin geleceğini şekillendiren dünyaca ünlü ekonomist, iş ve siyaset dünyasından da saygın isimlerin yerini alacağı ‘İsviçre Türkiye Ekonomik Forumu’ da çok önemli bir köprü işlevi görecektir.

İsviçre Türkiye ihracatı açısından artık 23’üncü sırada yer aldı ve şunun altını çizmekte fayda görüyorum ki bu güzel tablo ABB, Clariant, Mövenpick, Nestlé, Novartis, Roche, Schindler gibi bilinen uluslararası şirketlerin yanı sıra adı daha az bilinen diğer şirketlerin de katkısıyla gerçekleşti. Türkiye’de kentleşme hızla büyüyor. Her yıl 600.000’den fazla ev inşa ediliyor. 2023 yılına kadar 7.5 milyon yeni eve ihtiyaç duyulacak. Bu büyük talebe bağlı olarak, Türkiye, enerji ve ulaştırma altyapısına da yatırım yapacak. İsviçreli KOBİ’ler için bu gelişme çeşitli ihracat fırsatlarına neden olabilir; özellikle yenilenebilir enerji sektöründe. Türkiye, daha akıllı, daha yeşil ve her şeyden önce sürdürülebilir olmak istiyor. İsviçre şirketleri Türk şirketlerini bilgisiyle destekleyebilir ve bunun karşılığında ülke içinde ortaya çıkan iş fırsatlarından faydalanabilirler. Swiss Days 2019 da bu açıdan hem Türkiye hem de İsviçre açısından çok önemli bir organizasyon. Büyük ilgi göreceğine ve çok önemli sonuçları olacağına inandığımız bu etkinlik için çok heyecanlı ve gururluyuz.” diye konuştu.

Beat Schmid: İlişkilerimiz Swiss Days ile daha da sıkılaşacak

İsviçre İstanbul Başkonsolos Vekili Beat Schmidise Türkiye’de kendilerine gösterilen ilgi ve nezaketten büyük mutluluk duyduklarını belirterek şunları söyledi: “İstanbul’da üç gün boyunca benzersiz bir şölen yaşanacak. Katılımcılarımız bilim, teknoloji, eğitim, kültür alanlarında faaliyet gösteren şirketlerle bir araya gelebilecek, İsviçre’yi ve İsviçre firmalarını tanıyabilecek. İsviçre şirketlerinin Türkiye pazarına ilgisi oldukça yüksek. Bu organizasyonun Türkiye ile İsviçre arasındaki memnuniyet verici bağları daha da sıkılaştıracağına inanıyorum.” dedi.

Swiss Days 2019 etkinliği için seçilen lokasyon olan İstanbul’un en özel ve çok kültürlü mekânlarından Yapı Kredi bomontiada ise İsviçre-Türkiye ilişkileri açısından farklı bir önem taşıyor. Yapı Kredi bomontiada’nın konumlandığı Bomonti semti, ismini, 1890’da burada bir bira fabrikası kuran İsviçreli Bomonti Kardeşler’den alıyor. 130 yılı aşkın tarihi ile uzun bir dönem İstanbul’un hem ekonomik hem kültürel nabzının attığı semtte, birçok kuruluşun yanı sıra, dünyaca ünlü İsviçre markası Nestle de 1920’lerde fabrika kurmuştu. Kültürlerin kaynaştığı, ticaretin en canlı haliyle yıllarca sürdüğü Bomonti semti, şimdi çok kapsamlı bir festivalle yeniden Türkleri ve İsviçrelileri bir araya getirecek.

Farklı atölye çalışmaları, konferanslar, seminerler, konserler, eğlenceli aktiviteler ve katılımcı standları ile gerçekleştirilecek üç günlük mini İsviçre Expo, sergilenebilir ve satılabilir ürünlerin yanı sıra potansiyel yerel iş ortakları ile İsviçre ve Türkiye arasında yeni bir pencere açacak.

Farklı bakış açılarına sahip atölye, seminer ve konferanslar arasında Luzern Business yatırım konferansı, İsviçre Uluslararası Okulu Dubai semineri, İsviçre Tekstil Derneği Başkanı ve Moda tasarımcısı Arzu Kaprol ile “Gelecek için yenilik” konulu tekstil konferansı, ‘Malva Permakultur Bio Artisan Ekmek atölyesi’, Diş dostu semineri ile bazı çocuk etkinlikleri arasında da İnek boyama etkinlikleri ve Theodora Sevgi Doktorları Vakfı ile yüz boyama seansları ve balon oyunları düzenlenecek. TEVİTÖL öğrencileri de gala akşamı için güzel bir müzik şöleni hazırlıyor.

İsviçre’den gelecek müzisyen ve DJ’ler de üçgün boyunca değişik tarzlarda müzikler çalacaklar. Klasik bir İsviçre enstrümanı olan “Alphorn ile bazı alphorn müzisyenleri festival alanında olacak ve doğrudan bir İsviçre havası yaratacak. İsviçre’nin en iyi radyo kanallarından biri olan Radio Rundfunk.fm ile işbirliği içinde güzel bir atmosfer sağlayacak.

“Swiss Days 2019”a destek veren şirketler arasında bulunan ve endüstrilerdeki dijital dönüşüme yön veren bir teknoloji lideri olan ABB de, Robotik ve İmalat Otomasyonu işletmesi, robotik, makine ve fabrika otomasyonunda katma değerli çözümler sağlamaktadır. ABB’nin 2015 yılında geliştirdiği YuMi, insan ve robot arasındaki işbirliği konusunda, yıllar süren araştırma ve geliştirmelerin sonucu olarak ortaya çıkan bir robottur. Uluslararası RedDot ve IERA ödüllerini de kazanan YuMi, de Swiss Days 2019’un ilk günlerinde Yapı Kredi bomontiada’da olacak. İnsan ve robotların aynı görev üzerinde el ele çalıştığı yeni bir otomasyon çağı için tasarlanan YuMi, geleceğin vizyonunu bugüne getirerek montaj otomasyonu konusundaki tüm düşüncelerimizi değiştirecek.

Swiss Days 2019 düzenleyici ve ortakları arasında, Swiss Business Hub Turkey, Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği, Switzerland Global Enterprise, İsviçre Başkonsolosluğu, Yapı Kredi bomontiada, Şişli Belediyesi, dDf, Switzerland Tourism, Doğuş Grup, Rundfunk.fm gibi saygın iş ve kültürel şirket ve dernekler bulunuyor.

“Swiss Days 2019”a diğer katkı sağlayan şirketler arasında ABB, Aujourd’hui la Turquie,Barry Callebaut, Davidoff, Eczacıbaşı, Eyüboğlu Çelik ve Hobi Ürünleri, Fairmont Quasar İstanbul, Firmenich, Fotokabin Türkiye, GFDS, Hapimag, Hilton İstanbul Bomonti Hotel & Conference Center, Hochalpines Institut Ftan, Home of Drones,La Prairie, Leysin American School in Switzerland, Lindt, Luzern Business, Migros, Mövenpick Hotel İstanbul, Nespresso, Nestle Türkiye, Netaş, Oerlikon Balzers, Penergetic, Rawcut Design Studio, Roche, Sanitas Spa & Wellness, SICPA Türkiye,Müzekart, Schindler, Shangri-La Bosphorus İstanbul, Swatch Group, Swiss Centerdent, Swiss Cognitivie, Swissotel The Bosphorus İstanbul, Swiss International Scientific School in Dubai, Swiss Learning, Tektaş Watches & Jewellery, The Adecco Group, Thedora Sevgi Doktorları, Tiffany & Co, Tooth Friendly Foundation, TEV, Türk Hava Yolları (THY), Union Bancaire Privee ve Vakko da bulunuyor.

Swiss Days 2019

20-22 Eylül 2019, Yapı Kredi bomontiada, İstanbul

http://www.tr-ch.org/swiss-days-2019-istanbul/

SWISS DAYS 2019

20-22 EYLÜL PROGRAMI

19 Eylül 2019, Perşembe

11:00 – 12:00Basın Toplantısı, 4. kat bomontiada

20 Eylül 2019, Cuma

09:00 – 00:00Radyo Rundfunk.fm “DJ Oliver Scotoni”

09:00 – 13:30“XV. İsviçre ve Türkiye Ekonomik Forumu” ”Yapay Zeka”, 4. Kat bomontiada (Kayıt zorunludur)

10:00 – 14:00 Firmenich Atölye (Davetiye gereklidir.)

10:30Stantların açılışı

11:00 – 12:00 Tekstil Workshop ”Tekstilin geleceği: Sürdürülebilirlik için İnovasyon” (Kayıt zorunludur)

13:30 – 15:30Kariyer Saatleri, (4.kat)

14:30 – 15:00İnovasyon, Yeni Teknolojiler ve Girişimcilik KoobHub, (4. Kat bomontiada)

17:00 – 20:30Business Luzern Conference “İsviçre’de neden yatırım? Luzern’de neden yatırım?“ (Kayıt zorunludur)

17:00 – 20:30Swiss International School in Dubai “İsviçre eğitimi ve Dubai’de yatılı okul sistemi“ (Davetiye gereklidir.)

19:00Stand Kapanışı

19:00Canlı Müzik (DJ performansları) ”DJs Ronny Grauer & Dejan”

21:00Açıkhava Sineması “Win Win” (Halka Açık)

21 Eylül 2019, Cumartesi

10:00 – 00:00 Radyo Rundfunk.fm “DJ Oliver Scotoni”

10:30Stantların açılışı

10:00 – 11:00Diş Dostu Atölye (Halka açık)

13:00 – 17:00Theodora Sevgi Doktorları karikatür, yüz boyama ve Hint kınası vücut boyama – Dr. Bebiş ile birlikte

15:00 – 17:00Barry Callebaut Workshop “Çekirdekten çikolataya“ (Davetiye gereklidir.)

17:00 – 18:00Film Gösterimi ‘’Die Göttliche Ordnung’’ (Ara Güler,Oda 2) (Halka Açık)

19:00Stand Kapanışı

19:00 – 23:00Canlı Müzik (DJ Performansları) ”DJs Ronny Grauer & Dejan”

22 Eylül 2019, Pazar

10:00 – 00:00 Radyo Rundfunk.fm “DJ Oliver Scotoni”

10:00 – 13:00Malva Permakultur Bio Artisan Ekmek Workshop (Ara Güler, Oda 1) (Kayıt zorunludur)

11:00 – 13:00 Diş Dostu Atölye (Halka açık)

11:00Stantların Açılışı

13:00 – 17:00Theodora Sevgi Doktorları İllüzyon&Sihir gösterisi, balon atölyesi – Dr. Bebiş ve Dr. Pinky ile birlikte

19:00Stand Kapanışı

19:00 – 20:00Veda Kokteyli (Katılımcılar)

19:00 – 20:00 Canlı Müzik (DJ Performansları) ”DJs Ronny Grauer & Dejan”

21.00Açıkhava Sineması “Pane e Tulipani” (Halka Açık)

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
error: Content is protected !!