HP çok umut vaat eden ultra taşınabilir XPS13 katili dizüstü bilgisayarını piyasaya sürdü

Sıradaki içerik:

HP çok umut vaat eden ultra taşınabilir XPS13 katili dizüstü bilgisayarını piyasaya sürdü

e
sv

Intel’in Yeni Nesil Arrow Lake Yongalarının Kullanım Alanları

13 Nisan 2024 22:58

Intel‘in LGA1851 soketinin teknoloji devinin yeni nesil Arrow Lake yongalarına ev sahipliği yapması bekleniyordu, ancak şimdilik şirketin bunun için başka bir kullanımı olabilir gibi görünüyor.

Kısa süre önce düzenlenen Embedded World konferansında Intel, LGA soketindeki ilk Core Ultra işlemci olan uç sistemlere yönelik Meteor Lake-PS mimarisini tanıttı.

Intel Arc GPU ve nöral işlem birimini entegre eden yeni SoC tasarımı, perakende, eğitim, akıllı şehirler ve endüstri gibi sektörler için üretken yapay zekayı etkinleştirmeyi ve zorlu grafik iş yüklerini ele almayı amaçlıyor.

Ultra düşük TDP

Intel, Core Ultra işlemcilerinin 14. Nesil Core masaüstü işlemcilerine kıyasla 5,02 kata kadar daha üstün görüntü sınıflandırma çıkarım performansı sunduğunu söylüyor. PS serisi için uygulamalar arasında GenAI özellikli kiosklar ve fiziksel perakende mağazalarındaki akıllı satış noktası sistemleri, gelişmiş sınıf deneyimleri için etkileşimli beyaz tahtalar ve üretim ve yol kenarı birimleri için yapay zeka vizyonu geliştirilmiş endüstriyel cihazlar yer alıyor.

Yeni çipler düşük güçlü, her zaman açık kullanım senaryoları göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Bu durum, bu yongaların hiçbirinin 65W’tan daha yüksek bir Termal Tasarım Gücüne sahip olmamasından anlaşılmaktadır. Hatta 15W değerinde (12-28 yapılandırılabilir TDP) bir düşük güç versiyonu bile var.

Intel, “Intel Core masaüstü işlemcilerin ayrı GPU’larla birleştirildiği geleneksel kurulumdan uzaklaşan PS serisi Intel Core Ultra işlemciler, esnek LGA soket yapılandırmasının yanı sıra GPU ve AI Boost işlevlerinin doğrudan işlemcilerin içine yenilikçi bir şekilde entegre edilmesini sağlıyor. S veya masaüstü serisindeki öncüllerine kıyasla dört kat daha fazla grafik yürütme birimi (EU) sunan bu işlemciler, yapay zeka ve grafik ağırlıklı görevlerin üstesinden gelmek için güçlü bir alternatif sunuyor. Bu tasarım, yalnızca ek bir ayrı GPU ihtiyacını ortadan kaldırarak maliyetleri düşürmek ve genel tasarım sürecini basitleştirmekle kalmıyor, aynı zamanda bu işlemcileri gelişmiş performansın yanı sıra verimliliğe öncelik verenler için başvurulacak çözüm olarak konumlandırıyor.”

Masaüstü LGA1851 soketi 5600MHz DDR5 belleği, iki PCIe Gen4 SSD’yi ve dört Thunderbolt 4 cihazını destekleyebiliyor. Ancak Thunderbolt 5, Wi-Fi 7 ve PCIe Gen5 için yonga seti desteğinin olmaması dikkat çekiyor.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!