Apple Watch ithalat yasağı durduruldu; Series 9 ve Ultra 2 yarın Apple’ın sitesinde satışa sunulacak

Sıradaki içerik:

Apple Watch ithalat yasağı durduruldu; Series 9 ve Ultra 2 yarın Apple’ın sitesinde satışa sunulacak

e
sv

Hindistan kripto borsaları Binance ve Kraken web sitelerini engelleyecek

31 Aralık 2023 01:59

Mali işlemleri inceleyen bir Hindistan devlet kurumu olan Mali İstihbarat Birimi Perşembe günü yaptığı açıklamada, Binance, Kraken, Kucoin ve Mexc dahil olmak üzere dokuz küresel kripto borsasının yerel kara para aklamayı önleme yasasına uymadan ülkede “yasadışı” olarak faaliyet gösterdiğini söyledi ve BT Bakanlığı’ndan web sitelerini engellemesini istedi.

FIU, dokuz firmanın tamamına sebep gösterme bildirimleri yayınladığını söyledi. Devlet kurumu, küresel kripto borsalarının Hindistan’ın kara para aklamayı önleme kurallarına uymaları gerektiğini ve ülkede fiziksel varlıkları olmadığı için yönergelerden kaçamayacaklarını söyledi.

“Bununla birlikte, Hintli kullanıcıların önemli bir kısmına hizmet vermesine rağmen birkaç açık deniz kuruluşu kayıt altına alınmıyor ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) ve Terörizmin Finansmanıyla Mücadele (CFT) çerçevesine girmiyordu” dedi.

Kripto para birimleri bu yıl Mart ayında Hindistan’da kara para aklama / terörizmin finansmanıyla mücadele çerçevesi kapsamına alındı. Toplam 31 kripto firmasının FIU’ya kayıt yaptırdığı belirtildi.

Birçok Hintli tüccar, vergiden kaçmak için son çeyreklerde küresel kripto para birimi platformlarına geçiş yaptı. Hindistan geçen yıl sanal para birimlerini vergilendirmeye başladı ve kazançlar üzerinden %30 vergi ve her bir kripto işlemi üzerinden %1 kesinti uyguladı.

a16z destekli CoinSwitch Kuber, B Capital destekli CoinDCX ve Binance’in eski ortağı WazirX gibi Hindistan merkezli kripto borsaları yeni kullanıcıları bünyelerine katmadan önce sıkı müşteri tanıma doğrulamaları talep etmeye devam ederken, aynı durum pek çok küresel platform için geçerli olmadı. (WazirX’teki işlem hacmi iki yıl içinde %97 gibi şaşırtıcı bir oranda düştü çünkü birçok tüccar küresel uygulamalara geçti).

Hindistan yasalarını ihlal ettiği tespit edilen diğer borsalar Huobi, Gate.io, Bittrex, Bitstamp ve Bitfinex’tir. (Coinbase birkaç ay önce Hindistan’daki tüketicileri kaydetmeyi durdurdu).

“Hindistan’daki kripto borsalarının çoğu FIU’ya kayıtlı kuruluşlardır ve Kara Para Aklamayı Önleme Yasasına uymaktadır. FIU IND’nin açık deniz Sanal Dijital Varlıklar Hizmet Sağlayıcılarına (VDA SP’ler) yönelik son direktifi, riskleri azaltmaya ve güvenli bir VDA ekosistemi oluşturmaya yardımcı olacaktır,” dedi.

Binance’in kurucusu Changpeng “CZ” Zhao geçen yıl verdiği röportajda, Güney Asya pazarının kripto dostu bir ortam yaratmamış olması nedeniyle firmanın Hindistan’da genişleme konusunda istekli olmadığını söylemişti.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!