Spotify’ın yapay zeka alanındaki bir sonraki girişimi

Sıradaki içerik:

Spotify’ın yapay zeka alanındaki bir sonraki girişimi

e
sv

Google’ın yapay zeka santrali, milyonlarca yeni kristal buldu

17 Aralık 2023 00:00

Google DeepMind’daki araştırmacılar, önemli bir çalışmanın parçası olarak gelecekteki teknolojilere güç sağlayabilecek yeni kristaller ve inorganik malzemeler keşfetmek için yapay zeka kullandılar.

Araştırmacılar, Graph Networks for Materials Exploration (GNoME) derin öğrenme aracını kullanarak, 380.000 kararlı malzeme de dahil olmak üzere 2,2 milyon yeni kristal buldu.

Bu keşif, hepsi inorganik kristallere dayanan bilgisayar çipleri, piller ve güneş panelleri gibi modern teknolojilere güç sağlamak için kullanılan malzemelerin keşfinde bir dönüm noktasını temsil edebilir.

Google yapay zeka geliştirme
Bu malzemelerin bulunabilirliği ve kararlılığı, bu tür teknolojilerin geliştirilmesinde yaygın bir engeldir. Ancak araştırmacılar, GNoME AI aracını kullanarak “yeni malzemelerin kararlılığını tahmin ederek keşif hızını ve verimliliğini önemli ölçüde artırabildiklerini” söyledi.
Çalışmada, “Yeni teknolojileri mümkün kılmak için kristallerin kararlı olması gerekir, aksi takdirde ayrışabilirler ve her yeni, kararlı kristalin arkasında aylarca süren özenli deneyler olabilir” denildi.

“GNoME ile insanlığın bildiği teknolojik olarak uygulanabilir materyallerin sayısını katladık. GNoME’nin 2,2 milyon tahmininden 380.000’i en kararlı olanlardır ve bu da onları deneysel sentez için umut verici adaylar haline getirmektedir.

“Bu adaylar arasında süper iletkenlerden süper bilgisayarlara güç sağlayanlara ve elektrikli araçların verimliliğini artırmak için yeni nesil pillere kadar gelecekte dönüştürücü teknolojiler geliştirme potansiyeline sahip malzemeler var.”

Dönüştürücü malzemeler bir sonraki teknoloji inovasyonu dalgasına güç verebilir
Google DeepMind’ın bulguları Nature dergisinde yayınlanırken, firma son on yılda kapsamlı araştırmaların ardından 28.000’den fazla yeni materyal keşfedildiğini belirtti.

Bununla birlikte, yeni kristal yapıları aramaya yönelik geleneksel yapay zeka temelli yaklaşımlar, tipik olarak, minimum sonuçlar elde etmek için aylar sürebilen “pahalı, deneme-yanılma süreci” olmuştur.

Çalışmada, “Yapay zeka rehberliğindeki yaklaşımlar, deneysel olarak uygulanabilir olabilecek malzemeleri doğru bir şekilde tahmin etme yeteneklerinde temel bir sınıra çarptı” denildi.

Araştırmacılar, GNoME’nin yakın zamanda keşfettiği 2,2 milyon malzemenin “yaklaşık 800 yıllık bilgi birikimine eşdeğer” olduğunu ve bunun da bu alanda faaliyet gösteren bilim insanlarının sahip olduğu dönüştürücü gücü ve doğruluğu vurguladığını söyledi.

Grafene benzer yaklaşık 52.000 yeni bileşiğin keşfedildiği projenin elektronik ve süper iletken gelişiminde devrim yaratma potansiyeline sahip olduğu belirtiliyor.

Önceki yıllarda, bu türden sadece 1.000 malzeme önceki tekniklerle tespit edilmişti.

“Ayrıca, şarj edilebilir pillerin performansını artırmak için kullanılabilecek, önceki bir çalışmadan 25 kat daha fazla olan 528 potansiyel lityum iyon iletkeni bulduk.”

Google DeepMind araştırmacıları, GNoME projesinin uzun vadede “yeni malzemeler keşfetmenin maliyetini düşürmeyi” amaçladığını söyledi.

Şimdiye kadar, dış araştırmacılar laboratuvar ortamında GNoME aracılığıyla keşfedilen malzemelerden 736 tanesini yarattı. Şirket ayrıca yeni keşfedilen kristallerden oluşan veri tabanını yayınlamayı ve bulgularını araştırma camiasıyla paylaşmayı planlıyor.

“Bilim insanlarına yeni aday malzemeler için umut vaat eden ‘tariflerin’ tam kataloğunu vererek, bunun en iyilerini test etmelerine ve potansiyel olarak yapmalarına yardımcı olmasını umuyoruz.”

Asus, yapay zeka destekli Intel Core Ultra 9 CPU’ya sahip yeni Zenbook 14 OLED’i tanıttı

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!