Dikkat edin – bu kötü Android trojanı görüntülü ve sesli aramalarınızı kaydedebilir

Sıradaki içerik:

Dikkat edin – bu kötü Android trojanı görüntülü ve sesli aramalarınızı kaydedebilir

e
sv

Google yeni Haritalar ve Kamera tabanlı erişilebilirlik özelliklerini kullanıma sunuyor

18 Ekim 2023 01:06

Google, Haritalar, Arama ve Asistan’ı yeni erişilebilirlik özellikleriyle güncelliyor. Şirket ayrıca kullanıcıların farklı yerlerdeki metinleri okumalarına yardımcı olmak için yeni bir Büyüteç uygulaması yayınlıyor.

Google Haritalar, “Canlı Görünümle Arama” özelliği için ekran okuyucu desteği ekliyor, böylece görme engelli kullanıcılar telefonlarını uzatarak çevrelerindeki ATM’ler ve toplu taşıma istasyonları gibi yerleri belirleyebiliyor.

Canlı Görüntü ile Arama özelliği geçen yıl kullanıma sunulmuş ve böylece kullanıcıların haritalarda kamerayı kullanarak yakındaki ATM’leri, marketleri ve kafeleri bindirmeler ve işaretlerle arayabilmeleri sağlanmıştı. Şu anda bu özellik yalnızca Londra, Los Angeles, New York City, Paris, San Francisco ve Tokyo’da kullanılabiliyor.

Ayrıca, Google Haritalar artık kullanıcıların tekerlekli sandalye dostu alışveriş rotalarını aramasına izin verecek. Google ayrıca Arama ve Haritalar’da engellilere ait işletmelerin işaretlenmesi üzerinde de çalışıyor.

Google ayrıca Android Auto için Haritalar’ı, tuvaletler ve park yeri gibi yerler için tekerlekli sandalye erişilebilirliği hakkında bilgi içerecek şekilde güncelliyor. Tekerlekli sandalye dostu yerler, basamaksız bir girişi belirtmek için bir tekerlekli sandalye simgesine sahip olacak.

Android cihazlar, bir kişiyi aramak veya odayı ısıtmak gibi günlük eylemlere ana ekrandaki widget benzeri bloklar aracılığıyla kolay erişim sağlamak için Eylem Blokları işlevine zaten sahip. Şirket şimdi de Asistan Rutinleri için özelleştirilebilir bloklar oluşturma özelliğini genişletiyor. Kullanıcılar bir kısayol için bir görüntü ayarlayabiliyor ya da ana ekrandaki kısayolun boyutunu değiştirebiliyor.

Bu yılın başlarında Google, kullanıcıların arama ifadesinde yazım hataları olsa bile URL’leri otomatik olarak öneren yeni bir özelliği masaüstü bilgisayarlarda Chrome için kullanıma sundu. Şirket şimdi bu işlevi Android ve iOS için Chrome’da genişletiyor.

Şirket bugün Pixel’e özel birkaç erişilebilirlik güncellemesi de sunuyor. Arama devi, Kraliyet Ulusal Körler Enstitüsü ve Ulusal Körler Federasyonu ile ortaklaşa geliştirilen ve kullanıcıların menüler ve sokak tabelaları gibi metinleri daha iyi okumalarına yardımcı olacak yeni bir büyüteç uygulaması başlattı.

Kullanıcılar bir görüntünün kontrastını veya parlaklığını değiştirebilir, kontrastı değiştirebilir veya metni daha okunabilir hale getirmek için yakınlaştırabilir. Google, yakınlaştırma özelliğinin uzaktaki bir konser sahnesindeki sanatçılara bakmak için de yararlı olduğunu söyledi. Uygulama ayrıca görüntüyü dondurarak havaalanlarındaki uçuş bilgileri gibi sürekli değişen işaretleri okumanıza da yardımcı oluyor. Uygulama Pixel 5 ve üstü için kullanılabilir.

Ayrıca Google, görme engelli kullanıcıların sesli kılavuzlar, yüksek kontrastlı animasyonlar ve dokunsal geri bildirim kullanarak selfie çekmelerine yardımcı olan Guided Frames uygulamasını güncelliyor. Şirket bu uygulamayı ilk olarak geçen yıl Pixel 7 etkinliğinde duyurmuştu.

Son güncelleme evcil hayvan, yiyecek ve metin gibi nesneleri tanıyor. Böylece insanlar yeni uygulamayı kullanarak ön veya arka kamerayla farklı sahnelerin fotoğraflarını çekebiliyor. Bu güncelleme Pixel 8 ve Pixel 8 Pro kullanıcıları için halihazırda mevcut ve bu yılın ilerleyen günlerinde Pixel 6 ve üzeri sürümlere de sunulacak.

 

Daha fazla bülten için; 

‘Paycell Alışveriş Limiti’ Trendyol’da

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!