Google Authenticator Nedir?

Mümkün olan her yerde iki faktörlü kimlik doğrulamasının (2FA) açık olması gerekir, ancak bunu yapmanın, telefonunuza gelen mesajlardan daha güvenli bir yolu var.

Google Authenticator alternatif bir kimlik doğrulama uygulamasıdır ve bunlardan en popüler olanlarından biridir.

Hem iOS hem de Android akıllı telefonlar için kullanılabilen uygulama, giriş yaptığınızda ikinci bir koruma düzeyi olarak hizmet veren 2FA kodları oluşturmak için katılımcı web sitelerinde barkodları tarar.

Her site farklıdır, ancak Google Authenticator ile (veya Authy gibi benzeri uygulamalar) birlikte çalışan bir sitede, 2FA’yı ayarlarken barkodu tarama seçeneği vardır. Ardından Google Authenticator’ı açın, + düğmesine basın ve hesabı eklemek için tarayın.

Google

Uygulamada, size mesaj atmadan kullanabileceğiniz sürekli güncellenen 2FA koduna sahip olacaksınız. Hesapta oturum açtığınızda, bu kodu girin ve işte, oturum açıldı. Çoğu site, oturum açmak için kullanmaya başlamadan önce Authenticator’daki kodun çalıştığını doğrulamanızı sağlar.

Google Authenticator gibi bir uygulamanın avantajları, SMS mesajının çalınmasının yanı sıra, merkezi bir konumda tüm kodlara sahip olmanız ve telefonunuz çevrimdışı olduğunda bile her zaman kullanılabilir durumda olmalarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir