AdColony’e Bir Global Ödül Daha; En İyi Mobil Reklam Ağı

Sıradaki içerik:

AdColony’e Bir Global Ödül Daha; En İyi Mobil Reklam Ağı

e
sv

Facebook, para cezasını ödemeyi kabul etti

31 Ekim 2019 13:00

Facebook, İngiltere’deki veri gözlemcileri tarafından kendisine verilen 644.000 Dolar Cambridge Analytica (4 milyon TL) cezaya daha önce itiraz etmişti. Sosyal medya devi şimdi ise o cezayı ödemeyi kabul ettiğini açıkladı.

İngiltere Bilgi Komiseri Ofisi (ICO), 2018 yılının başlarında veri analizlerinin politik amaçlar için kullanılması üzerine bir soruşturma başlattı. Soruşturma, geniş kapsamlı Facebook kullanıcı verilerinin kullanımına erişimi olan Cambridge Üniversitesi araştırmacısı Aleksandr Kogan’a odaklandı ve ardından verileri Brexit ve Donald Trump’ın ABD başkanlığına yönelik kampanyaları üzerinde çalışan danışmanlık şirketi Cambridge Analytica’ya aktardı.

Komiser Yardımcısı James Dipple-Johnstone Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “ICO’nun ana kaygısı İngiltere vatandaşlarının ciddi bir zarar riskine maruz kalmasıydı.” Dedi. “Kişisel bilgilerin korunması ve kişisel gizlilik, yalnızca bireylerin hakları için değil, aynı zamanda bildiğimiz gibi güçlü bir demokrasinin korunması için de büyük önem taşıyor.” dedi.

Facebook  para cezasına itiraz etti,  ancak şimdi ICO’dan yapılan açıklamaya göre tutarı ödemeyi kabul etti. Anlaşmanın bir parçası olarak Facebook, Birleşik Krallık’ta durum devam ederken kısmen bekletilen kendi iç soruşturması için ICO tarafından açıklanan belgeleri “saklayabilecek”. Şirket ayrıca, ICO’nun soruşturmasına uymaya devam etmeyi de kabul etti.

“Daha önce de söylediğimiz gibi, 2015 yılında Cambridge Analytica ile ilgili iddiaları araştırmak için daha fazla şey yapabilmeyi diliyoruz” dedi. “İnsanların bilgilerini ve gizliliğini korumak, Facebook için en büyük önceliktir ve insanların bilgilerini korumalarına ve yönetmelerine yardımcı olmak için yeni kontroller oluşturmaya devam ediyoruz.”

ICO, Facebook’un veri koruma yasalarına daha iyi uyum sağlamak için çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Facebook’u temsil eden avukat olan Harry Kinmonth, ICO ile yapılan anlaşmadan memnun olduklarını, 2015 yılında meydana gelen Cambridge Analytica ile ilgili iddiaların araştırılmasında daha fazla şey yapmak istediklerini açıkladı. Kinmoth, skandalın gerçekleştiği dönemden bu zamana kadar geliştiricilerin erişebileceği bilgileri kısıtlamak için önemli değişiklikler gerçekleştirdiklerini açıkladı. Facebook’un avukatı Harry Kinmonth, “İnsanların bilgilerini ve gizliliğini korumak, Facebook için en büyük önceliktir ve insanların bilgilerini korumalarına ve yönetmelerine yardımcı olmak için yeni kontroller oluşturmaya devam ediyoruz” dedi.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
error: Content is protected !!