Asus’un muhteşem AMD Ryzen 9 8945HS dizüstü bilgisayarı

Sıradaki içerik:

Asus’un muhteşem AMD Ryzen 9 8945HS dizüstü bilgisayarı

e
sv

Apple yapay zeka destekli yeni düzenleme aracı üzerinde çalışıyor

09 Şubat 2024 01:48

Apple yapay zeka destekli yeni bir düzenleme aracı üzerinde çalışıyor ve demoyu şimdi deneyebilirsinizA
Apple, bu yılın ilerleyen dönemlerinde iPhone’lara üretken yapay zeka özellikleri getirmeyi planladığını söylüyor. Bu özelliklerin ne olduğu bilinmiyor, ancak yakın zamanda yayınlanan bir araştırma makalesi, bunlardan birinin metin komutlarıyla görüntüleri değiştirebilen yeni bir düzenleme yazılımı türü olabileceğini gösteriyor.

Buna MGIE ya da MLLM-Guided (multimodal large language model) Image Editing deniyor. Bu teknoloji, Apple ile Santa Barbara’daki California Üniversitesi’nden araştırmacılar arasındaki işbirliğinin bir sonucu. Makalede MGIE’nin kırpma gibi basit ayarlamalardan resimdeki nesneleri kaldırma gibi daha karmaşık düzenlemelere kadar “Photoshop tarzı [değişiklikler]” yapabildiği belirtiliyor. Bu, aynı anda hem “metin hem de görüntüleri” işleyebilen bir yapay zeka türü olan MLLM (multimodal büyük dil modeli) ile mümkün olmaktadır.

VentureBeat raporunda, MLLM’lerin “modeller arası anlayışta dikkate değer yetenekler” gösterdiğini, ancak sözde etkinliklerine rağmen görüntü düzenleme yazılımlarında yaygın olarak uygulanmadıklarını açıklıyor.

Halka açık gösterim
MGIE’nin çalışma şekli oldukça basittir. Yapay zeka motoruna bir görüntü yüklüyorsunuz ve yapmasını istediğiniz değişikliklerle ilgili açık ve net talimatlar veriyorsunuz. VentureBeat, insanların “açık rehberlik sağlamaları” gerekeceğini söylüyor. Örnek olarak, parlak, güneşli bir günün resmini yükleyebilir ve MGIE’ye “gökyüzünü daha mavi yapmasını” söyleyebilirsiniz. Gökyüzünün rengini biraz doygunlaştırmaya devam edecek, ancak istediğiniz kadar canlı olmayabilir. İstediğiniz sonuçları elde etmek için onu daha fazla yönlendirmeniz gerekecektir.
MGIE şu anda GitHub’da açık kaynaklı bir proje olarak mevcut. Araştırmacılar “kod, veri, [önceden eğitilmiş modeller]” ve insanlara yapay zekayı düzenleme görevleri için nasıl kullanacaklarını öğreten bir not defteri sunuyorlar. Ayrıca Hugging Face adlı işbirlikçi teknoloji platformunda halka açık bir web demosu da mevcut. Bu demoya erişebildiğimiz için Apple’ın yapay zekasını denemeye karar verdik.
Testimizde, Unsplash’tan aldığımız bir kedi resmini yükledik ve ardından MGIE’ye birkaç değişiklik yapması talimatını verdik. Ve deneyimlerimize göre, iyi iş çıkardı. Bir örnekte, arka planı maviden kırmızıya değiştirmesini söyledik. Ancak, MGIE bunun yerine arka planı statik benzeri bir dokuyla mavinin daha koyu bir tonu haline getirdi. Başka bir örnekte, motordan şimşek çakan mor bir arka plan eklemesini istedik ve çok daha dinamik bir şey yarattı.

Gelecekteki iPhone’lara dahil etme
Bu yazının yazıldığı sırada, içerik oluşturmaya çalışırken uzun kuyruk süreleriyle karşılaşabilirsiniz.

Şimdi soru şu: bu teknoloji gelecekteki bir iPhone veya iOS 18’e gelecek mi? Belki de. Başlangıçta da belirtildiği gibi, şirket CEO’su Tim Cook yatırımcılara yapay zeka araçlarının yılın ilerleyen zamanlarında cihazlarına geleceğini söyledi ancak herhangi bir ayrıntı vermedi. Şahsen, MGIE’nin Google’ın Magic Editor’ünün iPhone versiyonuna dönüştüğünü görebiliriz; bir resmin içeriğini tamamen değiştirebilen bir özellik. Eğer arXiv’deki araştırma makalesini okursanız, Apple’ın yapay zekası ile izlediği yol kesinlikle bu gibi görünüyor.

MGIE hala devam eden bir çalışma. Çıktılar mükemmel değil. Örnek resimlerden biri yavru kedinin bir canavara dönüştüğünü gösteriyor. Ancak tüm hataların ileride çözülmesini bekliyoruz.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!