Samsung Galaxy Z Fold 6 teknik özellik tahminleri: beklediğimiz tüm temel özellikler

Sıradaki içerik:

Samsung Galaxy Z Fold 6 teknik özellik tahminleri: beklediğimiz tüm temel özellikler

e
sv

Apple, iOS 18’de cihazları iPhone’unuzla eşleştirmeyi çok daha kolay hale getiriyor

21 Haziran 2024 13:57

Apple’ın işletim sistemleri kullanım kolaylığı ve şirketin donanımıyla sorunsuz etkileşimiyle biliniyor. Şimdi, bunun önemli bir örneği üçüncü taraf aksesuarlara açılarak çok sevilen bir iOS özelliğini çok daha fazla ürüne getiriyor ve bu arada potansiyel olarak sizin için hayatı kolaylaştırıyor.

Bu özellik, bir AirPods setini bir iPhone veya iPad ile eşleştirmek için kullanılan özelliktir. AirPods’unuzu Apple aygıtınıza yaklaştırdığınızda, Bluetooth ayarlarıyla uğraşmanıza gerek kalmadan kulaklığınızı hızlı bir şekilde kurmanızı ve eşleştirmenizi sağlayan bir açılır pencere göreceksiniz.

iOS 18’de bu sistem üçüncü taraf aksesuarlara açılacak. İşletim sistemi güncellemesi, AccessorySetupKit adı verilen ve gerekli tüm araçları geliştiricilerin parmaklarının ucuna getiren yeni bir API (uygulama programlama arayüzü) içeriyor; yani yakında uyumlu herhangi bir cihazı iPhone veya iPad’inize yaklaştırdığınızda hızlı ve basit bir eşleştirme süreciyle karşılaşabilirsiniz.

Eşleştirmenin yeni bir yolu

Apple tarafından hazırlanan ve resmi belgelerinde yer alan bir videoda açıklandığı üzere, geliştiriciler API’yi kullanarak kullanıcılardan bir aksesuarı geliştiricinin uygulamasıyla eşleştirmelerini isteyebilecekler. Bu işlem tamamlandıktan sonra API, gerekli olabilecek Bluetooth ve Wi-Fi bağlantılarını gerçekleştirerek hem kullanıcılar hem de geliştiriciler için işi kolaylaştıracak. Uygulamanın PIN sormak gibi biraz daha karmaşık bir şeye ihtiyaç duyması halinde ise API, kullanıcının bir uygulama açmasına ya da kurulum sürecinden uzaklaşmasına gerek kalmadan bunu da halledebilecek.

AirPods eşleştirme süreci Apple’ın özellikle ustalaştığı bir konu çünkü şirket ürünlerinin hem donanımını hem de yazılımını tasarlıyor. Bu, daha kesin bir şekilde çalışmasına ve güvenilir bir şekilde uygulanacağını bildiği özellikler yaratmasına olanak tanıyor. Bu durum, donanımlarının ya da yazılımlarının diğer üreticiler ve geliştiriciler tarafından nasıl kullanılacağını bilmeyen rakiplerinden büyük ölçüde farklıdır.

Apple’ın videosunda gösterilen yeni süreç, aksesuar üreticilerinin hem cihazlarını hem de yardımcı uygulamalarını güncellemelerini gerektirecek, bu nedenle yaygınlaşması biraz zaman alabilir. Ancak iOS 18’in sonbaharda piyasaya sürüleceği ve halihazırda bir geliştirici beta sürümü olarak mevcut olduğu göz önüne alındığında, şirketlerin ürünlerini hazırlamaları ve aksesuarlarınızı cihazınızla eşleştirmenin potansiyel olarak çok daha kullanıcı dostu bir yolunu sunmaları için bolca zaman var.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!