Warning: unlink(/tmp/wordpress-seo.22.9.zip): No such file or directory in /home/pckoloji/public_html/wp-admin/includes/class-wp-upgrader.php on line 386
AMD, Microsoft'un muhteşem 100 milyar dolarlık Yıldız Geçidi AI süper bilgisayarının anahtarı olabilir mi? - Pckoloji
ChatGPT yanlışlıkla tüm gizli kurallarını paylaştı

Sıradaki içerik:

ChatGPT yanlışlıkla tüm gizli kurallarını paylaştı

e
sv

AMD, Microsoft’un muhteşem 100 milyar dolarlık Yıldız Geçidi AI süper bilgisayarının anahtarı olabilir mi?

04 Temmuz 2024 23:23

Daha önce Microsoft ve openaı’nin 2028 yılına kadar piyasaya sürülecek olan ‘Yıldız Geçidi’ adlı çığır açan bir veri merkezi projesinde nasıl işbirliği yaptıkları söylentilerini açıkladık. Microsoft tarafından 100 milyar doların üzerinde finanse edilen proje, şirketlerin Nvıdıa’ya olan bağımlılığını azaltmayı hedefliyor – bu günlerde yapay zekaya dahil olan birçok teknoloji devinin yapmak istediği bir şey.

Nisan ayında, Bir Sonraki Platform, bu AI süper bilgisayarının muhtemelen “tek bir makinede yüz binlerce ila 1 milyon XPU’YA ölçeklendirilen Ethernet ile gelecek nesil Kobalt Arm sunucu işlemcilerine ve Maıa Xpu’lara dayanacağını söyledi.”

Gerçek özellikler hakkında hala fazla bir şey bilmiyor olsak da, Yıldız Geçidi gerçekleşse bile (bu kesinlikle iddialı bir girişim), AMD’nin evp’si ve Veri Merkezi Çözümleri Grubunun genel müdürü Forrest Norrod, Bir Sonraki Platformla yaptığı konuşmada ilgi çekici bir iddiada bulundu.

İsim vermeden

Geleceğin Instinct MI500 GPU hızlandırıcısından bahseden tnp’den Timothy Prickett Morgan, Norrod’a “Birinin ciddi olduğu en büyük yapay zeka eğitim kümesi nedir – isim vermek zorunda değilsiniz. Birisi size geldi ve MI500 ile 1,2 milyon GPU’ya ihtiyacım olduğunu söyledi mi?”

Norrod, “Bu aralıkta mı? Evet.” Daha fazla ayrıntıya itildiğinde, “Ben çok ciddiyim, o aralıkta” diye ekledi ve ardından açıklığa kavuşturdu, “Bir makineden bahsediyorum … Düşünülenlerin ölçeği akıllara durgunluk veriyor. Şimdi, bunların hepsi gerçekleşecek mi? Bilmiyorum. Ancak, eğitim kümelerine on milyarlarca dolar, hatta yüz milyar dolar harcamayı düşünen çok ayık insanların halka açık raporları var.”

Çok az şirket, bir milyondan fazla Gpu’yla bu kadar “akıllara durgunluk veren” bir projeyi karşılayabilirdi, bu da AMD’nin konuyla ilgili yaptığı hiçbir konuşmayı Yıldız Geçidi’ne bağlamayı mantıksız hale getirmedi. amd’ye yönelmek, Nvidia’dan uzak durmak isteyen herhangi bir şirket için kesinlikle çok mantıklı olacaktır…

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!