Yakında bazı eski bilgisayarlar Windows 11 desteğini kaybedecek

Sıradaki içerik:

Yakında bazı eski bilgisayarlar Windows 11 desteğini kaybedecek

e
sv

Akıllı küpeler ile birçok hastalığa erken müdahalenin önü açılacak

13 Şubat 2024 16:59

Teknoloji hayatımızın her alanına dahil olmaya devam ediyor. Teknolojik ürünler takılabilir aksesuar olarak kullanılmaya başlandığından bu yana her geçen gün bir yenilik ortaya çıkıyor. Bu aksesuarlar telefon uzantısı olmanın dışında sağlık ve fitness takipçisi olarak kullanılıyor. Akıllı yüzükler ise temel sağlık ölçümlerini sağlayan sensörlere sahip. Hız kesmeyen bu gelişmelerden sonra şimdi akıllı küpelere hazırlanma zamanı geldi.

Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacılar Termal Küpe’yi tanıttılar. Küpe, normal küpeler gibi takılarak kullanılan ve ikin sensöre sahip bir yapıya sahip. Sensörün bir tanesi küpenin sap kısmında bulunuyor ve cilt sıcaklığını algılıyor. Diğer sensör ise alt kısımda sallanarak ortam sıcaklığını denetliyor. Her iki sensörün topladığı veriler Bluetooth bağlantısı ile entegre edilmiş cihazlara iletilir.

Küpede bulunan ikili sensör sistemi altı katılımcının bulunduğu grupta denendi. Yapılan denemeler sonucunda; akıllı küpelerin, vücut sıcaklığını ölçme konusunda akıllı saatlerden daha iyi olduğu sonucuna ulaşıldı.

Yapılan testler sonucunda doğruluk payı geniş bir katılımcı havuzuna yayılabilirse küpeler kullanıma sunulabilir. Küpenin arkasındaki ekip bunun faydalı bir sağlık aracı haline getirebileceğini düşünüyor. İyileştirilmiş sıcaklık doğruluğu, akıllı saatlerde görülen regl döngüsü takibinin daha güvenilir bir versiyonuna yol açabileceğini öngörüyor. Küpeler herhangi bir kullanıcının; ateş, stres, vücut sıcaklığını etkileyebilecek diğer durumlar konusunda uyararak, büyük sağlık sorunları konusunda uyararak insanlara yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Henüz giyilmeye hazır değil

Akıllı küpelerin takılabilmesi için bir takım şeylerin düzeltilmesi gerekiyor. İlk olarak, yukarıda bahsedilen testlerin daha çok insan üzerinde denenmesi gerekiyor. Altı kişilik bir ekip büyük sonuçlar çıkartmak için çok küçük bir miktar.

Diğer problem ise küpelerin tasarım probleminden kaynaklanıyor. Kulağınızda devre kartı ile gezmek hoşuna gitmiyorsa bunları gizlemek için yeni tasarımlara ihtiyaç duyulacaktır. Şık tasarımlar üzerinde yapılacak çalışmaların ise cihazın veri doğruluğunu etkilememesi gerekmektedir.

Akıllı saatler sağlık ve fitness sektöründen dolayı büyük bir satış malzemesi haline geldi. Ancak bütün vücut ölçümlerinizin en doğru şekilde alınabilmesi için birden fazla sensöre ihtiyaç duyulabilir. Sensörlerin birden çok takılabilir cihaz üzerine bölerek bir arada çalıştırmak daha çok veriyi daha etkili bir şekilde elde etmeyi sağlayabilir.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!