İnternetten ilk defa Harley-Davidson motoru satıldı!

Sıradaki içerik:

İnternetten ilk defa Harley-Davidson motoru satıldı!

e
sv

YAZILIM EKOSİSTEMİYLE 350 MİLYAR DOLAR GELİR

06 Aralık 2023 12:51

YAZILIM EKOSİSTEMİ İLE SADECE TÜRKİYE’Yİ DEĞİL, DÜNYAYI DÖNÜŞTÜRME GÜCÜNE SAHİP OLABİLİRİZ 

Yazılım ekosistemi dünyanın en önemli alanlarından birini oluşturuyor. Ülkemizde 200 bin yazılımcı var. Bu rakam ABD’de 8 milyon, Hindistan’da ise 5.1 milyon seviyesinde. Hindistan, yazılım ekosistemi ile 245 milyar dolarlık bir gelir elde etti. Bu rakam, Türkiye’nin yıllık ihracatına eş değer. PATH Kurucu Ortağı, Sosyal Teknoloji Enstitüsü Lideri ve Sözcüsü Murat Kader, “Yazılım ekosisteminde çalışan sayımızı 20 milyona çıkarırsak dünyadaki her 10 yazılımdan 1’ini biz üretmiş oluruz. Bu da 350 milyar dolarlık bir kazanç demektir. Bunu başarabiliriz” dedi.

Tüm dünyada en stratejik alanların başında gelen yazılım ve yazılım teknolojileri büyümesini sürdürüyor. Ülkemizde 200 bin yazılımcı var. Bu rakam ABD’de 8 milyon, Hindistan’da ise 5.1 milyon seviyesinde. Hindistan, yazılım ekosistemi ile 245 milyar dolarlık bir gelir elde etti. Bu rakam, Türkiye’nin yıllık ihracatına eş değer.

200 BİN YAZILIM ÇALIŞANIMIZIN, 20 MİLYON OLDUĞUNU DÜŞÜNÜN!

Yazılım ekosisteminin Türkiye’nin inovatif kalkınmasındaki en büyük etmene sahip figür olduğunu söyleyen PATH Kurucu Ortağı, Sosyal Teknoloji Enstitüsü Lideri ve Sözcüsü Murat Kader, “Teknoloji ve teknolojiye bağlı olarak yazılım, bizim ne işimize yarayacak? Bu soruyu açmak ve bu konu üzerinde hayal kurmak gerekiyor. Şu an Türkiye’de yazılım ekosisteminde 200 bin çalışan var. Bunun 20 milyon olduğunu hayal edelim… 20 milyon olunca ne olur? Bu soruya birkaç farklı perspektiften bakalım. İlk önce bu rakamın ekonomiye, yazılım üretimine katkısı inanılmaz olacaktır. Dünyadaki her 10 yazılımdan 1’ini biz üretiyor olacağız. Peki üretince ne olacak? Bugün Hindistan, yazılım üreterek 245 milyar dolarlık bir yazılım ve teknoloji ekosistemine sahip. Türkiye’deki yazılım ekosistemindeki değerimiz 3 milyar dolar civarında. 20 milyon yazılımcı ile beraber bizim 300-350 milyar dolarlar seviyesini yakalamamamız için bir neden yok. Yazılım ekosisteminde büyüme hızlı şekilde artarak trilyon dolarlara doğru gidiyor” dedi.

ALGI YÖNETİMİNDE YAZILIM EKOSİSTEMİNİN YERİ DOLDURULAMAZ

Dünyanın değişimi ve dönüşümünde algı yönetiminin önemine işaret eden Kader, “Biraz daha farklı bakalım. Algı yönetimini konuşalım. Bugün ülkemizde 200 bin yazılımcı var. ABD’de 8 milyon, Hindistan’da 5.1 milyon var. 20 milyon yazılımcımız olduğu vakit, facebook, instagram, whatsapp gibi birçok sosyal medya uygulamasının yöneteni, oyun kuranı biz olacağız. Bugün insanlar Türkiye’de her 15 dakikada bir telefonuna bakıyor. Bu kadar sıklıkla baktıkları uygulamaları maalesef biz geliştirmiyoruz. Bu algıyı biz yönetmiyoruz” ifadesini kullandı. Sosyal medya paylaşım platformlarının dünyanın birçok yerinde ekonomiyi, siyaseti, algı yönetimini, satın alma istatistiklerini yönettiğini vurgulayan Kader, gelecek 5-10 senede neyin, nasıl yapılacağını, insanların nasıl karar vereceğini algı yönetiminin değiştirdiğini söyledi. Kader şu bilgileri verdi: “Biz eğer yazılım ekosistemi içerisinde bütün bu yazılım süreçlerini üretmeyi başarırsak, geleceğe karar verme sürecinde söz sahibi oluruz. Bahsettiğimiz bu 20 milyon yazılımcının ekonomiye, yeni ürünlere, teknolojiye katkısı zaten tartışılmaz olacaktır. Geliştireceğimiz sistemlerdeki algı yönetimi ile sadece kendi ülkemizi değil, dünyayı değiştirme kudretine sahip olabiliriz. Bu, 20 milyon sayısını özellikle çok abartarak kullanıyorum. Bir süper güç olabiliriz. Doğru insan kaynağını yetiştirmemiz dünyanın gidişatına yön vermemizin altın anahtarı olacaktır.”

PARA, YAZILIM EKOSİSTEMİNİ TAKİP EDİYOR

Teknolojinin her zaman tercih edildiğini ve yatırımları çektiğini belirten PATH Product and Software House Kurucusu Murat Kader, “Para her zaman yazılımı ve teknolojiyi takip eder. Bugün yazılım ekosistemini kuranlar, yazılım ekosistemini geliştirenler parayı zaten bulunduğu yere çekiyor. Biz internet hızımızdan dolayı bir mesajla uğraşırken dünyanın en hızlı internetini kullanan Japonya, internet üzerinden bir araya gelip sohbet etmeyi hayata geçirmeye uğraşıyor. Bunu ilk başaran ülke kendisi olacağı için bunun üzerindeki uygulamaları ve ürün geliştirmeleri de Japonya hayata geçirecek ve buradan bir endüstri elde edecektir.  İşte 20 milyon yazılımcı ile biz, dünyada birçok yazılım uygulamasını ilk olarak hayata geçirme şansını yakalamış olacağız. Hayata geçireceğimiz o uygulamalarla ilgili çalışmaları, gelişmeleri analiz etme imkanını ve dünya gelişmelerini yönetme durumunu elde etmiş oluruz” dedi.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!