Vision Pro’nun varış tarihleri erteleniyor ve birçok kişi hayal kırıklığına uğruyor

Sıradaki içerik:

Vision Pro’nun varış tarihleri erteleniyor ve birçok kişi hayal kırıklığına uğruyor

e
sv

Samsung önümüzdeki ay dünyanın en hızlı GDDR7 belleğini sergileyecek

29 Ocak 2024 00:49

GDDR ya da Grafik Çift Veri Hızlı bellek (orijinal adıyla DDR SGRAM – double data rate synchronous graphics RAM), özellikle grafik ve yapay zeka sektörlerindeki yüksek performanslı cihazlarda çok önemli bir bileşendir.

Bu teknolojideki en son gelişme, ilk olarak Samsung tarafından Tech Day 2022’de tanıtılan GDDR7’dir ve başlangıçta belirli ayrıntılar az olsa da, o zamandan beri umut verici yeni bellek standardı hakkında daha fazla bilgi ortaya çıkmıştır.

Şubat ayında San Francisco’da düzenlenecek olan beş günlük 2024 IEEE Uluslararası Katı Hal Devre Konferansı’nda GDDR7, Yüksek Yoğunluklu Bellek ve Arayüzler konulu oturumda yer alacak. Şu anda Ön Program’daki oturum başlığından başka pek bir şey yok: “PAM3-Optimize TRX Eşitleme ve ZQ Kalibrasyonlu 16 Gb 37 Gb/s GDDR7 DRAM”.

Samsung GDDR7

GDDR7 bellek, pin başına 37 Gbps’ye kadar yüksek veri hızlarına ulaşmayı hedefleyen PAM3 ve NRZ sinyalizasyonunu kullanacaktır. Evrimi, bellek hücrelerinin dahili saatlerini önemli ölçüde artırmadan sinyalleşme oranlarını ve patlama boyutlarını artırmayı içermiştir. Bu, her GDDR sürümünün bellek veri yolu frekansını geliştirmesine ve böylece performansı artırmasına olanak sağlamıştır.

Ancak frekans artışlarının karmaşık hale gelmesiyle birlikte endüstri başka çözümler aramaya başladı. Örneğin GDDR6X, geleneksel NRZ kodlamasını PAM4 kodlamasıyla değiştirerek veri iletim hızını etkili bir şekilde iki katına çıkarmıştır. PAM4, düşük baud hızı sayesinde sinyal kayıplarını da önemli ölçüde azaltıyor.

GDDR7 ise PAM4 ve NRZ sinyalleşmesi arasında bir uzlaşma olan PAM3 kodlamasını kullanacaktır. Bu, döngü başına NRZ’den daha yüksek veri iletim hızlarına olanak tanıyarak daha yüksek bellek veri yolu frekanslarına olan ihtiyacı azaltır. GDDR7, GDDR6X’e göre daha düşük güç tüketimi ve uygulama maliyetleriyle birlikte GDDR6’dan daha iyi performans vaat ediyor.

Buna ek olarak GDDR7, bellek verimliliğini ve güç tüketimini optimize etme yolları sunar. Buna, yalnızca ihtiyaç duyulduğunda çalışmasına olanak tanıyan dört farklı okuma saati modu dahildir. GDDR7 bellek alt sistemleri ayrıca paralel olarak iki bağımsız komut vererek güç tüketimini optimize edebilir.

GDDR7’nin AMD ve NVIDIA’nın yeni nesil GPU’larıyla birlikte, muhtemelen bu yılın sonlarına doğru piyasaya sürülmesi bekleniyor.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!